Dva sistema na jednom gard disku?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by frenki_23, Dec 11, 2008.

  1. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    zdravo.
    Interesuje me moze li i ako moze kako da uradim da mi na jednom hard disku bude ovaj xp x64 koji sad koristim i da jos na drugu particiju instaliram obicni xp 32 bitni, a da mi ostane ovaj sistem koji sad imam na prvoj particiji.
    Treba mi to jer neki programi (za printer i jos neki) nece da rade tj. nema drajvera za njih pa da imam dva sistema samo radi toga.
    mislim da nije dupla tema, a ako jest izvinjavam se.
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ja sam jednom (davno) instalirao dva sistema. Napraviš dvije particije, prvo formatiraš prvu i tu instaliraš OS koji hoćeš, pa onda formatiraš drugu i tu instaliraš koju hoćeš. I kasnije ćeš dobiti na boot screenu koji OS da izabereš.
     
  3. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    jednom sam uradio tako.
    imao sam vec sistem na jednoj particiji i onda sam instalirao drugi sistem na drugu particiju i nije mi to nudilo kao opciju vec mi je nekako pomjesalo ta dva sistema i podigao bi se samo jedan. i zato sad to ne smijem uraditi.
    a ne bih to radio da mi je pronaci drajvere za lexmark z-645 za xp x64
    pa ako neko zna gdje ima nek mi da link.
    poz. i unaprijed hvala.
     
  4. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

  5. frenki_23

    frenki_23 Aktivista

    hvala ti radi ovo super.
    svaka ti cast. da si gdje blizu castio bih te.
    poz.
     
  6. vic dream

    vic dream Novi član

    pozdrav svima ovak imam dva sistema xp 32 bit i xp 64 bit već duže vrijeme na kompu,instalirao sam to dosta puta čak sam imao po tri operativna sustava na jednom hdd-u,znam sve kak se radi,,mora se poštovati redosljed instalacija ,,, ali problem mi se dogodio kad sam neš zeznuo u radu sa xp 32bit pa sam morao nanovo dignut sustav i sad nemam boot za 64bit-ni Xp,,pokušao sam sa xp cd opciju pri bootu R ,pa 2 pa fixboot ali ništa,,,postoji li riješenje neda mi se sad i 64 bitni ponovno dizati sve iz početka
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Odradi repair sistema.
     
  8. vic dream

    vic dream Novi član

    a hoću li time pogubiti nove nadogradnje odnosno update sve koji su izvršeni,i šta će biti sa drajverima i svim ostalim? debelo sam uduplao svoj promet od 8gb prometa ,pa nevršim nikakve nadogradnje
     
  9. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa drivere je pozeljno reinstalirati, a nadogradnje ce ti ostati.
     
  10. vic dream

    vic dream Novi član

    Tnx na informaciji!!
     
  11. Benq

    Benq Komšija

    Da ne otvaram novu temu , pa cu se nadovezat na ovu postojecu .
    Imam dvije particije jedna je 100GB a druga je 211GB tako nesto , medjutim na prvoj particiji (C:) mi je instalirana vec duze vrijeme Vista Ultimate 64bit i radi odlicno , ali zbog nekih stvari mi je sad potreban i XP 32bit , eh ono sto mene interesuje je slijedece, ako ja od ove D: particije napravim jos jednu od nekih 100GB i na tu trecu dobijenu particiju instaliram XP da li ce mi se "posvadjat" boot , tj da li cu normalno dobit boot opcije oba sistema jer mi se jednom desilo kad sam instalirao dva sistema da mi se onda samo jedan boot-a sam od sebe al nazalost ne sjecam se o kojim sistemima je bilo govora..
     
  12. nFare

    nFare Komšija

    Mora se postovati redoslijed, XP-Vista, jer onaj boot screen je od Viste, ako instaliras XP poslije onda ce se on bootat automatski, jedino da poslije ides sa repair opcijom za Vistu kako je gore vec spomenuto.
    I jos nesto, obavezno backup svega sa te D: particije prije nego sto od nje kreiras novu. :)
     
  13. Benq

    Benq Komšija

    Da da prosao sam vec tu skolu jednom pa sam pripremio hrpu dvd-eva za backup filmova, muzike i sl :D , ovo ce na kraju najbolje bit kupit jos jedan hdd i na njega instalirat xp bez zajebancije..