"egzotican" problem - potreban savjet

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by dj_vux, Dec 17, 2006.

  1. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Eh ovako, posto znam da je "koncentracija" strucnjaka na ovom forumu daleko najveca od svih koje posjecujem, odlucio sam da ovdje potrazim savjet za rjesavanje stvarno bizarnog problema koji me vec neko vrijeme muci.

    Konfiguracija je sljedeca:
    ASUS A7N8X-E Deluxe
    Athlon 2600+
    1 GB DDR400 TwinMOS (2x512)
    ASUS GeForce 6600GT (AGP, 500/900)
    250 GB HDD WD
    Pioneer DVR-111D DVD-RW
    550 W Frontier napajanje

    Stvar je u tome sto mi se Windows "smrzava" u igrama koje koriste DirectX 9. Pokrenem igru, radi u prosjeku par minuta (od par sekundi do maksimalno 10 minuta) i onda smrzne. Restartujem i ponovim sve dva do tri puta i onda "procepi". Stvar je u tome sto sve radi savrseno kad to obavim ta dva do tri puta, onda mogu igrati bilo sta SATIMA - do sljedeceg restarta.

    Mijenjao sam drivere, mijenjao sam memoriju, mijenjao sam maticnu, mijenjao sam napajanje, mijenjao sam BIOS na grafickoj - i nista nisam postigao.

    Da se uvijek smrzava poslije tako kratkog vremena - pomirio bih se s tim. Ono sto mene izbacuje iz takta je cinjenica da to smrzavanje MORA da se desi dva do tri puta i poslije toga mogu da igram sta hocu i koliko hocu - sve do sljedeceg restartovanja. Ustanovio sam da se to smrzavanje desava samo sa igrama koje koriste DirectX 9 - Oblivion, FEAR, Far Cry, itd itd. Sestra pocesto igra Sims 2 i nikad joj se to nije desilo a ja sam, cisto da budem siguran, instalirao takodjer neke starije igre koje su radile bez ovog problema.

    To i nije tako strasno, mogu s tim da zivim (ako se bas mora) ali me u svakom slucaju jako zanima u cemu je stvar, sa ovakvim problemom se nikad nisam susreo prije i upravo zbog tolike svoje bizarnosti i nelogicnosti mi je interesantan neopisivo. Otvoren sam za sve teorije. :wink:
     
  2. Esh

    Esh HWB

    za pocetak, probaj tu graficku karticu dati nekom na testiranje par dana, buduci da si ostale komponente mijenjao.
     
  3. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Will do, moram da se dogovorim s TopniK-om i da nam se "poklopi" malo slobodnog vremena pa cemo probati neke kombinacije.

    Ja sam 100% siguran da je do graficke posto je sa starom (Radeon 9250SE) sve bilo ok, ono sto me ustvari interesuje vise od svega je zasto se to desava i zasto uvijek isti "pattern".
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    Vjerovatno dobro optereti grafu sa DX9 aplikacijama i napravi problem. Kod mene je 9800pro prvo poceo pucati na shaderima pa je poslije skroz zaribao.
     
  5. GV

    GV Komšija

    A da probaš reinstalirati DirectX 9 ili staviti C (ili vratiti na B)
     
  6. dj_vux

    dj_vux Aktivista

    Ma probao sam sve moguce kombinacije - mijenjao drivere, BIOS, DirectX... jedino sto nisam probao je da instaliram DirectX 8 i vidim sta ce biti mada ni to nema bas nekog smisla jer slabo novije igre bez njega rade. :roll:

    Elem, F.E.A.R. na primjer sa ukljucenim DX8 shaderima fercera od prve, kad ukljucim DX9 shadere - shit happens. :lol:
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    I ja mislim da je ovo. Jedino DX9 aplikacije ce ti bacit graf una muke...

    Probaj zategnut postavke a ostavit da je DX8, recimo u fear-u.
     
  8. Neso

    Neso Komšija

    Kod mene je da se tako izjasnim pucala textura na DX9 igrama(nekim).Na primjer kod FarCry-a mi je sve bilo kao da si rezao makazama :shock: Covjeka sam vidio kao neko ogromno cudoviste sa siljcima :shock:
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Tebi se spava? Covjek veli da mu se komp smrzne, ne da ima artefakte ;)

    Ajd trk u krevet :D