FX-8120 overclock

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by adsubzero, Dec 13, 2013.

  1. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Imate cijelu konfiguraciju u sig-u.
    Digao sam proc na 3,9GHz sa default voltazom (~1.33V), ali ne ide dalje.
    Na 4GHz nema teorije da bude stabilno, cak ni sa voltazom 1.43V.
    Posto je otkljucan mnozilac samo to sam i mijenjao.
    RAM radi na 1T 9-9-9-24-33 na 1600Mhz, 1.65V
    Sta radim pogresno?
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Mozda je jednostavno los primjerak. Probaj pustiti malo soka na northbridge.
     
  3. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Pokusao sam sa 1.31V na NB ali ista stvar.
    Mozda je limit maticna (4+1 faza)?
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da je limit broj faza onda bi one crkle. Koliki je pad napona pod opterecenjem?
     
  5. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ne bih ti to mogao reći, jer koliko sam primjetio, softver uopšte ne očitava napone kako treba.
    To za limit sam više govorio u smislu da možda ne ide dalje zbog zaštite.
     
  6. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    FX 8120 su poprilični potrošači ako imaš 4+1 ne znam kolike su mogućnosti sa overclockingom, jer FX 8120 je na stocku 125W procesor, što su i mogućnosti 4 naponske faze
     
  7. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Isplati li se onda uzeti Asus M5A97 R2.0?
    Nije ni ona previse naprednija, ima 4+2 doduse, ali vjerovatno je "jaca" od ove.

    Da pitam jos nesto, nevezano za overclock.
    NB temperatura je oko 50C pod opeterecenjem, sto nije puno IMO.
    U idle je temperatura oko 32-33C, ali kada dotaknem hladnjak, on je izrazito vreo (sigurno preko 60C), je li treba tako ili je ocitanje pogresno?
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Idi na nešto sa 8 faza tipa ovog
    http://pcos.pik.ba/artikal/10126336/gig ... ocket-am3/
    ili ovog
    http://mickey84.pik.ba/artikal/10067435 ... -evo-r2-0/
    Male su razlike u cijeni.
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    okreni kakav vent da puse po njemu.
     
  10. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Rado bih ja, cak imam 80mm vent koji stoji bezveze, ali... :lol:

    [​IMG]

    @Tale
    8+2, odnosno 6+2 faza kod ASUS-a, da, definitivno bi pomoglo, ali ne bih uzimao 990 chipset, stvarno mi je previse, pogotovo jer nemam namjeru SLI/XFire. :?
    To je glavna razlika koliko sam skontao (pored broja vrm-ova).
    Zato pitam da li valja ona Asus M5A97 R2.0, eventualno ako dodam jos malo za 970A-UD3, ali nezz koliko je velika razlika izmedju ove dvije.
     
  11. Waha102

    Waha102 Aktivista

    Bezveze bacanje para za novu ploču. Zapao te loš primjerak procesora i nema te ploče koja će to ispeglati.
    Čak i da uz novu ploču doguraš na 4.2 GHz razlika u igrama i aplikacijama je premala da bi sve to opravdala.
    Opet to je samo moje mišljenje, ti radi kako ti volja.
    LP
     
  12. KingT

    KingT Veteran foruma

    Kako rece Waha, ne isplati se promjena ploce. Vise se isplati prodati taj procesor i uzeti FX 8320 ili FX 8350 koji su bolji klokeri i manje trose i brzi su od FX 8120.
     
  13. adsubzero

    adsubzero Komšija

    A opet da li ce ova ploca imati dovoljno stabilnosti za overclock jos jaceg procesora?
    FX-6350?
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    zapravo FX 8320 i FX8350 su isti kao FX8120 samo su poboljsani , brzi su , hladniji i manje trose. Trebali bi se bolje ponasati i bolje klokati na toj maticnoj ploci.
     
  15. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Samo jos naci nekog da prodaje, da ne uzimam novo :lol:
    Recimo je li mozda pametnije uzeti 6350, s obzirom da mi mozda i ne treba 8-core?
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nevezano za overclock, stavi 40mm smanji mu broj obrtaja da se ne cuje. Ili 80ku pricvrsti za grafu i okreni prema NB.
     
  17. KingT

    KingT Veteran foruma

    Pa sta ces dobiti sa tim potezom ? Prelazak sa 8 core na 6 core nema smisla, samo ces lovu izgubiti bezveze.

    Poslusaj i ne mjenjaj nista ako nema nekog velikog uticaja na performanse.

    Vise ces osjetiti prelazak na jacu grafiku tipa R9 270X ili upgrade RAM-a na jos dodatnih 4GB (za dual channel mod).
     
  18. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    A čemu dalji overclock? Znam da bode oči kada FX procesor neće daleko da "gura", ali mijenjati ploču zbog dodatnog oc-a (koji ne opravdava razliku, kao što Waha kaže) je suludo, jer nemaš realan gain, nije da ti je bottleneck grafi ili sl. Bolje promijeni grafičku!
    Znam da bi bilo lijepo "zaokružiti" na 4.0, ali to je samo broj, probaj se ne fiksirati na to.

    BTW ima li ijedna gigabyte ploča ispod 300 KM da pokazuje dobra očitanja temperatura :lol:?
    To za northbridge što je vreo na dodir, je normalno, kako sam ja upratio.

    Možda. Te ploče su bare minimum u smislu oc-a i ne garantuju ništa, dakle imaju podršku za procesore i to je to.
     
  19. adsubzero

    adsubzero Komšija

    Ma vidi, u nekoj od ranijih tema sam dobio preporuke za promjenu maticne, jer maticna uopste nema oficijelnu podrsku za ovaj FX-8120, a da ne govorim 83xx.
    Ma samo onako pitam, je li bolje veca frekvencija a manje jezgara ili obrnuto?
    Cisto pitam sa aspekta isplativosti, jer je razlika u cijeni nekih 30-40KM.

    Pa upravo to, mozda zato ne mogu da postignem veci OC, jer nije podrzan proc.

    Pa nemam druze prostora za vent ovdje :D
    Eventalno mozda ako stavim na stranicu 140, ali opet da li bi se postigao napredak s obzirom na udaljenost?
     
  20. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    Opet, mooožda bi. I to u smislu da bi grafa možda bila hladnija koji stepen pa temperatura koja se diže sa njene zadnje strane bila manja ali ne treba da te brine nb.
    Ako je sve na stock osim množitelja, dakle nisi dirao voltažu nb-a, on bi trebao da izdrži tu temperaturu.

    edit: koja ti je revizija ploče? Ne bi mogao bootati sistem da nije kompatibilna, znači ili ti je zadnja revizija ili si stavio bios koji ide sa zadnjom revizijom, te samim tim možeš vjerovatno i jači staviti. Pogledaj koji bios nudi support za koje procesore.

    edit2: sad sam provjerio, svaka revizija te ploče nudi podršku za fx 81xx, ne znam otkud ti da ne podržava