Gainclone by Dog_Father

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by Dog_Father, Dec 23, 2008.

  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Dosla zima, te se bas i ne izlazi, pa je dosao na red jedan projekat o kojem sam razmisljao duze vrijeme. Dakle radi se o Gainclone pojacalu. Za one koji nisu upoznati s pojmom, Gainclone je, kako i ime kaze, klon pojacala kompanije 47 Laboratory pod nazivom Gaincard. Radi se o izuzetno kvalitetnom i za obicnog covjeka skupom pojacalu (cca 3000$), koje je slucajno jedno od najjednostavnijih za napraviti u diy varijatni. Da ne duzim sa detaljima oko samog Gaincarda, koga interesuje ovo pojacalo vise moze saznati recimo ovdje. S obzirom da se radi o jednostavnom sklopu, koji u originalu ima samo devet komponenti po kanalu, necete pogrijesiti ako pomislite da se radi o najpopularnijem diy pojacalu ikad. Prema nekim informacijama, gainclone je do sada napravilo desetine hiljada ljudi. Originalni Gaincard baziran je na LM3875 čipu, a od pocetka "kloniranja" ovog pojacala pojavilo se jos nekoliko slicnih cipova, pa samim tim i mnogo varijanti klonova. Vise informacija o Gainclone pojacalima mozete naci ovdje.

    Ja sam se odlucio za LM3886 koji nudi nesto vise snage od LM3875, ima mute funkciju te moze raditi s vecim naponima, a jedan od razloga je bio i dobavljivost. Moj izbor je bila p2p (point to point) varijanta, bez plocice, da bih dobio rezultat sto je moguce blizi originalnom gaincardu. Sto se dizajna tice, opet, htio sam da dobijem pojacalo sto blize originalnom gaincardu, pa sam iskoristio model koji je napravio Mick Feuerbacher, koji je takodjer tezio pravom "kloniranju". Napajanje je takodjer jednostavno, i sastoji se od transformatora i osam MUR860 dioda.

    Shema pojacala
    [​IMG]

    Napajanje
    [​IMG]

    Potrebne komponente za pojacalo
    [​IMG]

    Malo sam radio
    [​IMG]

    Eto za sad toliko. Pretpostavljam da ce se neko javiti s primjedbom da koristim jeftine kondenzatore, pa cu odmah odgovoriti. Dakle ovi veliki elektroliti (2200uf) su tu privremeno dok ne zbavim sta bolje. Inace jos uvijek cekam diode (naruceno sa baya), te moram naci transformator. Ostalo je tu. Nastavak kad opet bude slobodnog vremena.
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

  3. Nani

    Nani Komšija

    Ipak si ga krenuo pravit, pohvalno, sad cemo skupit za kakve zvucnike da se zgrada trese.
    Jel ti to pun inbox pa mi poruka u mom outboxu bode oci?
     
  4. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    @JVC
    Na audiofilu-u sam vec dugo. A sto se Rasima tice, znam i za njega. Vjerovatno cu preko njega zaganjati transformator.

    @Nani
    Vjerovatno ce ici Wharfedale 9.1, no to cemo jos vidjeti. :D

    BTW nisam jos nacisto ni sta cu za kuciste, nisam zbavio konektore itd. Ako bude sviralo sve gotovo i upakovano na proljece, smatram to uspjehom. :D
     
  5. JVC

    JVC Overclocker

    jesi li gledao u IT-u (znam da ih svi mrze) imaju KEF zvucnike cak im cijene nisu previsoke.
     
  6. Nani

    Nani Komšija

    Evo imas u Ronisu cijeli wharfadale seriju.

    9.1 su 1560kn
    http://www.ronis.hr/?wharfedale/383///2

    Ja se nalozio na Jamo 606 HCS 3 (7.1 sistem da napravim morao bi uzeti jos sub 200 i 602 seriju), manijak za lossless soundom, suti ba belaj, hvata me shoping groznica pred Novu :D
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nisam znao da imaju KEF-a. Ma zvucnici ce svakako sacekati.
     
  8. JVC

    JVC Overclocker

    Znam kako ti je, ja sam lud za B&W pa sam se dobro izuo za zvucnike prije par godina samo mi dodatini za 7.1 oni back surroundi nisu B&W nego neko sony groblje ali koliko ima filmova u tom formatu a i efekata u njima nije neka steta.
    Za kuciste nije lose naci kakav rashodovani sateltski prijemnik ono tipa morgan taman je malo i cvrsto, a konektore imas u orbiteru ili kod rasima pozlacene a nisu neka pljacka.
     
  9. Nani

    Nani Komšija

    Ma ja ba, nema puno filmova u HD formatu, cak i sirovi LPCM sa PS3 rijetko da je 7.1. Dodatna ta 2 zvucnika 1k kuna, kad je bal nek je maskenbal.
    Imaju akciju Jamo 606 serije u http://www.audiocinema-art.hr zajedno sa onkyo 606 receiverom, jos se dobije i onkyo 405 dvd player. Perverzija.

    Bowers&Wilkins perverzija od zvucnika, svidja mi se njihov dizajn, pogotovo CM serija koja je sva piano black, o zvuku nema potrebe komentarisati.
     
  10. JVC

    JVC Overclocker

    Jeste ali probaj brisati prasinu sa njih pa ce ti se manje svidati. :D
     
  11. Nani

    Nani Komšija

    Ma prasine ima svuda pogotovo ako su knjige u blizini al da je piano finish sminka, sminka je :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Trujete mi temu. :wink:
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Ti se hvataj lemila i nastavi pisati pa da vidimo to pojacalo vise. :D
     
  14. syss

    syss Veteran foruma

    ajde neka si ga počeo... shema je boli glava jednostavna, ali sam se nagledao uokolo i perverzija od komponenata ubačenih u projekt.

    da ja to radim tu bi plavi alps ili crni (motorizirani), pa neki mrtvi kondenzatori (black gate brijem da više ni nema za nabaviti) i sve po principu svaki mjesec po jedna-dvije komponente i onda na kraju raj sa daljincem i samo se zavaljaš.
     
  15. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Alps je svakako u planu. Sad sam zbavio metalni piher. Necu se gnjaviti daljinskim, idem na sto jednostavnije. Za kondice, black gate je skup do bola, pa cu ici na neku jeftiniju varijantu tipa panasonic ts ili nesto slicno.
     
  16. JVC

    JVC Overclocker

    I kad zavrisis pojacalo od starosti si gluv kao top pa neces cuti nista od hi-fe, pa vidis da konta i ovo praviti do proljeca a ima 10 elemenata a ti bi jos i daljinski nista od toga. :lol:
    Pravo pojacalo je bez daljinskog i slicnih gluposti inace raste pojas oko struka a ovako barem malo hodas po kuci. :D
    Imam ti ja Pihera dvostrukih jednu kesu iz perioda kada sam pravio pojacala, predpojacala i zvucnike (to je bilo davno prije rata nije bilo kod nas nista kupiti pa se moralo)
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa i ovaj moj je otprilike iz istog razloga. A potrajat ce zbog toga sto nemam sve na broju, i biti ce izmjena. Da je posao samo ovo sastaviti, to bi bilo gotovo za dan. Ustvari treba ovo sklopiti, pa mijenjati kondenzatore (dok dodju), pa sloziti kutiju, pa mijenjati i pot, i vjerovatno ce biti jos eksperimenata s komponentama dok ne dobijem ono sto ocekujem. Znas kako ide, ne trebam pricati.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    ma mogu mi tupit ljudi o daljincu koliko hoće, ali da mi netko da krella bez daljinca instantno bi letio u oglas... nema tog boga da se ja dižem mijenjat glasnoću.

    znam da je black gate skup, ali ako je panasonic dobavljiv samo rokaj... isto sam vidio dosta zadovoljnih korisnika.
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    I panasonic ce ici sa ebay-a. Ovdje nista nije dobavljivo. O situaciji dovoljno govori cinjenica da su mi za jednu MUR860 diodu ovdje trazili 6KM, dok sam sa bay-a povukao 10 komada za 11 dolara (postarina ukljucena).
     
  20. JVC

    JVC Overclocker

    Moj najduzi projekat je bio prije nekih 20 godina pojacalo kolegi za diskoteku u dubrovniku od 2x500w 8 ohma ili 2x750 4 ohma, kad tada nisam poludio necu nikad napravio sam neku gresku pa su mi 24 izlazna tranzistora popucalo kao kokice i onda ponovo u tadasnji RIM elektronik u minhenu po nove.
    Syss ama daj ti meni krelca makar i bez daljinskog (nabavit cu predpojacalo sa njim) :D