Gainward 8800 GS 384 MB - Fan problem

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by senad_986, Feb 19, 2009.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Vozdra, ljudi!

    Juce sam nabavio Gainward 8800 GS 384 MB i dvostruko sam se iznenadio! Prvo sto je mnogo brza od 8600 GTS 256 MB, a drugo sto je mnogo bucnija. Hajd, kontam, nije to problem. Smanjit cu brzinu ventilatora na grafickoj. Kad ono, nigdje opcije za to! Probao sam sa RivaTuner-om, EXPERTool-om, FanSpeed-om, ATiTool-om i nista. EverestUltimate uopste ne pokazuje temperaturu graficke kao ni jedan od navedenih alata osim RivaTuner-a koji pokazuje temperaturu koja je oko 38 °C idle, a fan radi na 100%, a nigdje opcije za regulaciju brzine.

    Uninstaliram drivere, obrisem ostatke DriverCleaner-om iz Safemoda, uninstaliram sve alatke za grafiku i sve fino ponovo stavim i nista. Opet isto! Prije ove karte imao sam Gainward GF 8600 GTS 256 MB s kojom sam imao problema jer se pregrijavala sto je dovodilo do njenog zakucavanja. Znaci dvije 8600GTS-ice su imale isti problem i ljudi gdje sam je kupio su mi je fino zamijenili na kraju uz moju doplatu za 8800GS. Koji sam peh i trecu cu grafiku izgleda morati da im vratim. Dosadio sam i sebi, a pogotovo njima. I da, momak koji mi je prodao kartu kaze da ima opcija za namjestanje brzine na fanu na ovim kartama.

    Bio sam kod rodjaka i kod njega sam probao grafiku i isto. Inace, on ima Gigabyte-ovu 8800GT 512MB i za tu kartu u RivaTuner-u ima opcija za namjestanje brzine ventilatora, a za moju nema.

    Konektor za ventilator na grafickoj ima 4 pina.

    Prije nego sam izvadio onu 8600GTS, preko EXPERTool-a - fancontrol bila mi je namjestena brzina ventilatora na 100% jer se mnogo grijala karta. Ne znam ima li to kakve veze. Cudno mi je pravo jer je prije bila opcija fancontrol u EXPERTool-u i EverestUltimate mi je pokazivao temp grafe 8600GTS.

    Nasao sam ovdje i recenziju u kojo se, izmedju ostalog, opisuje i ova karta i gdje Enis kaze da je karta bucna i da treba preko RivaTuner-a podesiti brzinu ventilatora.

    Pomagajte, molim lijepo! Ko da usisivac ukljucen imam u sobi!!!
    Hvala!
     
  2. sow-pro

    sow-pro Aktivista

    jesi li skinuo zadnju verziju rivatunera....meni je isto to bilo dok nisam skinuo zadnju verziju nije mi htjelo nista da ocita
     
  3. Venom

    Venom Aktivista

    Imam doticnu graficku i nema sanse smanjiti stock ventilator na njoj. Tj. ne moze uopste.
    A isto tako nema senzora za temperaturu na njoj.

    I takodjer sam imao Gaiward 8600GT koju sam zamjenio za 8800GS :D
     
  4. senad_986

    senad_986 Komšija

    Znaci, mahanje mi je usima!
    Ma posljednji su driveri za graficku i posljednja verzija RivaTuner-a.
    Rekao mi momak koji mi je prodao da ce probati na drugoj 8800GS-ici, pa cu ga poslije nazvati i vidjeti definitivno sta je.
    Ako ima jos neko da predlozi sta, bujrum!
    Hvala!
     
  5. Venom

    Venom Aktivista

    Ma nemas se nadati kakvim prijedlozima, tako je kako je.
    Imas samo 2 opcije ako ti to toliko smeta.
    1. kupiti aftermarket hladnje i ugraditi, ali time gubis garanciju
    2. iskljuciti skroz vent na grafickoj i staviti da puse neki 80/92/120mm vent po njoj
     
  6. nFare

    nFare Komšija

    3. Nabaviti fanmate pa rucno podesavati vrtnju.
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    4. Prikljuciti vent na mjesto sys. venta i onda speed fan-om podesiti kontrolu spram temperature graficke.
     
  8. kAcA

    kAcA Aktivista

    Ovo je mozda i najbolja opcija. Ja sam pokusavao kad mi je otisla regulacija napona za vent. ali je kabal za vent. bio previse kratak da bi stigao do sys konektora
     
  9. Looney

    Looney Komšija

    FanMate je 6KM i ne gubiš garanciju na grafičku ;)
     
  10. kAcA

    kAcA Aktivista

    FanMate je za 3pin konektore a ovaj za vent. je 4pin?
     
  11. Venom

    Venom Aktivista

    Ne moze se na fanmate prikljuciti, jer prikljucak nije ni 3pin ni 4pin, vec nakav mini 2pin prikljucak, ne moze se nigdje prikljuciti sem graficke.
    Tako da nema puno opcija.
     
  12. Looney

    Looney Komšija

    To ne predstavlja neki značajan problem. Guglaj za rješenje.
     
  13. Venom

    Venom Aktivista

    Ovdje izgleda trebas imati 1k+ postova da bi neko poslusao...

    [​IMG]
    2pin fan na grafickoj vs standard 3 pin. Fizicki nemoguce.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    A oko cega se stvori frka :). Pa prerezati zice i nastiklati na pravi dzek!
     
  15. Looney

    Looney Komšija

    Komplikuju bez potrebe. Ne vrijedi se ni javljati na nekim temama.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nakon 1000 postova prestanes da komplikujes :D
     
  17. Code-R

    Code-R Aktivista

    Kod mene na 9600GSO (8800GS) Riva tuner u XP-u ima regulaciju obrtaja, a na Visti 64 nema. Kartica je stvarno bucna slazem se. Ljudi ti lijepo rekose, iskljuci vent na grafickoj i kupi neki od 12cm koji ces namontirati direkt na molex i staviti da duva po grafickoj. Investicija od 10-ak KM. Tako sam ja kod rodjaka rijesio problem sa pasivno hladjenom 9600GT. 12-ka obicna sreza temperaturu za 20+ stepeni, a totalno je necujno.
     
  18. kAcA

    kAcA Aktivista

    Za nove 181-182 nVidia drivere imas poseban Expertool (na kojem ne radi regulacija obrtaja ako imas starije drajvere)
    A za starije (<181) imas takodje drugu verziju Expertool-a
    Probaj
     
  19. Code-R

    Code-R Aktivista

    Kod mene su 178 ako se ne varam. Zviznucu onda nove drivere.
    Zahvaljujem. :smt006
     
  20. senad_986

    senad_986 Komšija

    @Venom: Prikljucak je 4pin.
    @dmr: Pod garancijom je graficka, tako a nista ne smijem rezati.
    @nFare: Mozes li mi objasniti to sa fanmate-om? Gdje ima kupiti i kako da to montiram. Cini mi se komplikovano.
    @Code-R: Posto se ja slabo razumijem u kompjutere, sta ti je, ba, molex i mozes li mi malo detaljnije objasniti kako da montirama ta 12cm ventilator?
    @kAcA: Djaba! Skinuo sam posljednje drivere i posljednji EXPERTool i opet isto - nema opcije za kontrolu venta.
    Halalite sto sam levat, ali sta cu...
    Hvala svima!!!