Gdje mogu naci Atheros 5xxx baziranu WiFi PCI karticu

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by HamziBeg, Mar 2, 2009.

  1. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Pozz.,
    gledao sam na internet cjenovnicima lokalnih (SA) dobavljača tražeći Atheros baziranu PCI wireless mrežnu kartu. Radi se o tome da ovaj čip jako dobro radi s linuxom i raznim firewall/router linux distribucijama.

    Ako može samo konkretne "adrese" gdje mogu ovo nabaviti.
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni pola Atheros kartica na laptopima ne radi na linux-u i ako radi obicno im varira jacina signala do te mjere da su obicno neupotrebljive.

    http://blogo.biz/?p=18

    trendnet usb kartica bi trebala bit u plusu
     
  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    koliko ja znam, Atheros kartice su jako dobro podrzane od strane Linuxa. posto radim s Mikrotik OS-om, znam da on podrzava JEDINO Atheros kartice. Takodjer, sto se tice ostalih chipseta, i Prism je jako dobar kao i Atheros, pa mozes njega pokusati naci. distributer Mikrotik-a za bih je Wirac, firma iz gracanice. mozes pogledati ima li kod njih. sajt je http://www.wirac.ba. Prije ces naci mini pci karticu, nego pci.
     
  4. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    na slackware 12.2 ona airlive WT-2000 radi ok cak i u monitor modeu, a ralink je cipset. mozda je lakse ovu nabaviti.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ralink i realtek ne mogu pera odbiti atherosu i prismu. covjek zna sta trazi i sta je dobro.
     
  6. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    cini mi se da driveri za atheros nisu open source, pa ono.. nije bitno sad tek vidim kazes da samo atheros rade na tom miktotik osu.
     
  7. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ne treba mi za klasično surfanje WiFi karticom već da radi u AP modu. Trenutno, kao sam istražio i vidio, Prizm i Atheros (uz madwifi drivere) odlično obavljaju dotični posao.

    http://madwifi-project.org/wiki/Compatibility

    Gledao sam wirac stranicu, ne znam imaju li dostavu za SA a i ono što imaju od kartica nije na popisu gore navedenog linka. U WiRacu nude 510 model kojeg nema na popisu.

    Izgleda da AR5212 chipset najbolje radi s madwifi drajverima a na onoj stranici što je stihoklepac naveo nijedna se ne bazira na ovom čipsetu. Imaju standardni drajveri za realtek ili atheros, ali im nedostaje dosta funkcija kao što je filtriranje ili daptacija na šumove, samo-regulacija jačine signala/napona i sl...

    Still searching...

    P.S.: Info za znatiželjne - pravim ili uvježbavam se napraviti all-in-one-box firewall/router solucije zbog večih mogućnosti (u odnosu na kupljene solucije), edukacije i zabave :D
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Da ne uprdzujem previshe ali po meni ako mozes na svom routeru staviti ddwrt firmware nema potrebe ganjat nesto novo, linux je baziran tako da mozes "dodavat" svoje skripte ili programcice na cron-u, ako nadjes linksys wrt54gs sa usb portom mozes router formalno pretvoriti network storage
    ( proprilicno spor ali funkcionalan), sad nisam siguran da se isplati praviti neki ap in a box cisto jer ce sigurno preci 160km koliko kosta ranije navedeni linksys
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    za jedan mikrotik router (ogromnih mogucnosti) treba ti jedan PII ili eventualno PIII i jedna kartica sa atheros chipsetom, i dobit ces AP, router, firewall, proxy, pppoe server, dhcp server, bandwidth limiter sa velikim brojem mogucnosti..... samo treba sjesti dobrih 3-4 mjeseca dok se savladaju osnove, dosta citati manual, razna uputstva na netu (forumi, wikipedia sajt).... definitivno se isplati uloziti vrijeme u to, i ja ne zalim. nisam neki expert, ali znam dosta toga napraviti, ako i ne znam, znam gdje cu dobiti pomoc :) originalna Level4 licenca kosta 50$ ja mislim. sa routerboard-om od 200km je dobijes gratis. nema tog ap-a ili routera koji ce zamjeniti taj uredaj, u tom cjenovnom rangu.
     
  10. Almir

    Almir Komšija

    tp-link, trednet, neke d-link u verziji PCI, prva tp-link je najjeftinija i radi solidno,

    miniPCI je izvedba za ruterboarde i jače su ali ti treba konvertor za pci pa je upitno da li ići na računar

    Zato je najbolje u startu krenuti sa ruterboardom i mikrotikom kao OS n1 za te stvari.
     
  11. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    ok, primjetio sam da su Atheros kartice u miniPCI izvedbi zastupljenije i da se mogu lakše nači, čak šta više možda iz nekog laptopa uzmem jednu.
    Nabavit ću adapter miniPCI na PCI i tako riješiti stvar. U međuvremeno ako kome šta naleti neka mi javi.

    Hvala na vašem trudu ;)
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    samo pazi, prema mojim informacijama, vecina tih adaptera mini pci ---->PCI NE RADI nikako, ili ne radi kako treba. kad budes kupovao, naglasi to, i pitaj za mogucnost vracanja.
     
  13. Almir

    Almir Komšija

    Kartice u PCI izvedbi rade super, i možeš naći u plusu, ali sam mislio da računar nije baš neko rešenje jeste ako ćeš se zadržati na jednom ruteru ako planiraš krenuti na više onda u svakom pogledu ruterboard i mikrotik kao os.

    ps, jest ovaj wirac skup i još je navodno generalni zastupnik...
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno, slazem se sto se tice routerboard-a, jer uz isti dobijes i L4 licencu. moj prethodni post se odnosio na kupovinu mini pci kartica i adaptera sa mini pci na obicni pci. moj kolega (koji radi za Cutuk d.o.o wireless providera) mi je pokazao pun paket tih adaptera koje ne rade uopste, i kaze da nije nasao neke koje rade. negdje sam i na nekom forumu citao losha iskustva ljudi sa tim adapterima, nesto slicno kao i sa PCIe-->AGP.
     
  15. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    zanima me taj miktotik, jel ima li neki fazona koji nema kod ostali distribucija
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    prvo nam reci sta podrazumjevas pod "ostalim distribucijama", pa onda mozemo dalje pricati. mikrotik je mrezni operativni sistem baziran na linux-u. znaci, samo mrezni sistem, nista vise. ne mozes na njemu sufrati, gledati filmove itd itd kao na njegovoj ostaloj braci linuxima. kad ga instaliras, ceka te komandna linija, i raspleti. znaci, nema GUI. vise informacija mozes naci na oficijelnom sajtu http://www.mikrotik.com
     
  17. Kingpin

    Kingpin Aktivista

    da razumijem, pod distribucijama mislim na "popularne" tipa slack, ubuntu, debian..
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    to su, hajde da ih nazovem, klasicne distribucije linuxa, sto bi u prevodu znacilo, da nisu orjentisane necemu posebnom (niti samo mrezi, niti odredenim tipovima servera...., nego imaju svega pomalo). Od njih moze napraviti i klasicni router, koji bi bio dosta ograniceniji od samog Mikrotika, koji se razvija da bude samo to - ROUTER. prema tome, moras mnogo vise poznavati linux, da bi od tih nabrojanih verzija, napravio dio onog sto mozes sa Tikom.