Gdje uzeti kvalitetne 8 cm i 12 cm ventilatore

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Nihad, Dec 29, 2010.

  1. Nihad

    Nihad Aktivista

    Kratko i jasno:

    Gdje u Sarajevu mogu uzeti kvalitetne 8x8 cm i 12x12 cm DC 5V ili DC 12V ventilatore?

    Obično bih sebi na Ibeju našao šta mi duša želi, ali mi se žuri za ovo, ne smijem ostaviti dva 15K SCSI diska bez propuha, a sadašnji ventilator se povukodlačio.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  3. Nihad

    Nihad Aktivista

    Hvala na dojavi. Nažalost ni ovaj Genelec ni Ingel nemaju prodavnice u Sarajevu (bar nisam uspio naći te podatke na http://www.genelec.ba i http://www.ingel.ba).

    Hajd' nadam se da će Plus ili Imtec imati nešta ... iako će to vjerovatno biti neki kinoberski ventilatori svakako.

    Nedavno smo u firmi kupili Papstovog ventilatora od 8 cm ... 40 KM :D doduše industrijsko izdanje na 24V DC ...
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Onako, recimo jako kvalitetan ventilator (ti trazis bas kvalitet) koji mi prvi pada na pamet je Scythe Gentle Typhoon, koji ima Nidec double ball bearing lezajeve. Znam da Ingel ima Scythe.

    Ingel ima u Sarajevu, koliko ja znam. :D
     
  5. becke

    becke Aktivista

    Sa Ingelove stranice.
     
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Kakao sam ranije spominjao, prave navodno i najbolji protok od nekoliko testiranih vent.
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Bolji su Slipstream modeli (i jeftiniji), ali i znatno manje dugotrajni zbog sleeve lezajeva.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Hmm.. da, imaju bolji protok ali su nesto i bucniji. Negdje oko 10 dBA (ak ose uzme da se oba vrte oko 1800-1900 rpm) ..ali ako se uzme u obzir to sto govoris, da su dugorajniji. Onda Gentle Typhoon ispada bolji izbori ..recimo na duze staze jer svejedno ima dosta obicaja spustanja na 5-7v tako da bi sa nesto nizim protok i manjom bukom Gentle Typhoon bio bolja investicija.
     
  9. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Šta mislite o ideji da ovaj Gentle Typhoon nakačim na Acelero s1 rev 2 na 9800 GT za foldinga...bas me zanima koje bi temperature, da li bi držalo ispod 70 u loadu..
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne moze ti niko garantovati kolika ce temp. biti ako niko nije uradio sa istim postavkama (grafa+hladnjak+vent.). Al isvakakoa odlicna kombinacija.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Jest dugotrajniji, ali dok kupis jedan GT (Gentle Typhoon), kupis dva SS-a (Slipstreama). :D

    Kad kazem da SS ima bolji protok, mislim pri istoj kolicini buke, drugacije nema smisla porediti. GT ima ogroman motor i tu gubi od SS-a.
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa jeste.. mnogo je jefitiniji. Cetrnaeska ss jeftinija 6KM od 12cm GT.

    Koliko je kod nas dvanaeska jer je ne vidim ni u ingelu ni u plusu ?
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nisam je kod nas vidio, ali kosta otprilike koliko i 14cm SS. Ne znam zasto Ingel nema vise Scythe ventilatora, ali tako je kako je.
     
  14. NAILS

    NAILS Moderator

    Mislis SS dvanaeski ? Inace su i GT i SS verzije dostupne.

    A ako je ista SS cijena i 12 i 14 onda bih licno isao na GT. Modza vise radi cejfa ali to je sada stvar ukusa.
     
  15. Nihad

    Nihad Aktivista

    Hvala na preporuci za te Scythe ventilatore. Izgleda da ih gotive na forumima po Internetu.

    Ako sam dobro shvatio, ti "Slipstream" modeli koriste klizne ležajeve, dok "Gentle Typhoon" koriste duple kuglične. Prema tome bi ti prvi trebali biti malo tiši od drugih (ako je sve ostalo isto).

    Ventilatore sa kliznim ležajevima ne treba koristiti u vodoravnoj pozi, nego samo u uspravnoj, i oni bi trebali (ako su kvalitetni) raditi fino i relativno dugotrajno. Takve ventilatore najviše handri toplota (ako se nalaze u izlaznoj fazi toka rashladnog sistema) i prašina (ako se ne čiste).

    Pošto je pozicija mog ventilatora naprijed u kućištu, i to otvoreno na mjestu 5.25" utora, nemam nikakve zvučne prepreke između njega i mojih ušiju, zato mi je buka bitna.
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma ti "klizni", tj. sleeve lezajevi uopce nisu toliko osjetljivi na polozaj koliko se prica. Znam za neke primjere gdje su sleeve ventilatori radili uredno godinama u vodoravnom polozaju i nista im nije bilo.
     
  17. Esh

    Esh HWB

    Spadaju u skuplju kategoriju, nisu uglavnom dostupni u Sarajevu, no kada pricamo o ventilatorima i tisini, Noctua se ne moze zaobici.