Gemin II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by artemis, Dec 3, 2007.

  1. artemis

    artemis Komšija

    Planiram uzeti neki "high-end" cooler...Kontao sam gemini II,mislim da bi fino držao proc na 55C ljeti :)

    Pitanje je gdje ga uzeti?Ko bi to mogao naručiti?

    Ili imal neki drugi cooler,koji najbolje ide na quada.Ovaj zalman radi OK posao,ali zimi i to kada radijatori nisu skroz odvrnuti.
    Nije mi žurba,al je cooler definitivno u planu.
     
  2. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Re: Gemini II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

    U bih ne znam, ali kontaktiraj links, ili neku drugu hr firmu pa vidi kakve su mogucnosti
     
  3. igor.g

    igor.g Komšija

    Re: Gemini II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

    imas thermaltake big typhoon 120mm cooler ogroman, ja ga planiram uzeti kad budem uzimao novu masinu
    u martu 2008 , imas ja mislim u Plusu ako ne onda se moze naruciti kod njih ili mozda ocz vendeta gledao sam recenziju pravo dobar pa probaj i njega da nabavis ako budes mogao ikako
     
  4. artemis

    artemis Komšija

    Re: Gemini II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

    Taj thermaltake nije uopće loš...
    Ali kad vidim ovo,sa još dva 12cm venta koja hlade pola ploče :smt007
     

    Attached Files:

  5. syss

    syss Veteran foruma

    Re: Gemini II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

    ja samo vidim bezpotrebno opterećenja socketa... pa koliko to čudo teži?
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: Gemini II ili nešto slično/gdje kupiti u BiH

    mislim da je cca 700grama, sa dva 120mm venta je ko bakreni Zalman 7700. :D

    U slucaju Gemin-a II (zove se Gemin a ne Gemini) ima jedna opticka varka: na cooler idu dva 120mm venta, ali zapravo samo cca 60% zraka ide po cooleru, ostalo ide okolo. Sto i nije lose, jer se hlade PWM komponente oko procesorskog socketa, a osim toga i memorija.

    No ipak preglasno, preglomazno i nepotrebno. Jedino ako se vec imaju dva 120mm venta pa jos ako se Gemin II nadje povoljno (u linksu je bio cca 80KM), dobro rjesenje za quad. Inace, ponavljam, bespotrebno.
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Moj glas bi išao na TT BigTyp..... vrlo dobre performanse za neku manju lovu...a i on ti usput poljepo ohladi komponente na matičnoj.
    Pogotovo ako uzmeš VX verziju sa potenciometrom , jer ta verzija može da radi cak na 2000RPM na max, za razliku od obicne koja je po defaultu na 1300RPM .
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Dzaba ti kad sa 2000rpm dobijes 1C manje nego sa 1300rpm. A osim toga stari Typhoon ima puno kvalitetniji ventilator (Yate Loon naspram Evercool-a na VX).
     
  9. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Da...ali sve zavisi koliko ti je kučište provjetreno....
     
  10. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ne, nista nema da zavisi. Razlika ce bit max. 2C, osim kod naklokanog quada gdje je mozda i 15C.
     
  11. artemis

    artemis Komšija

    Znam da je gemin II težak,847g bez ventova...dakle oko kile sa njima...Što se tiče ventova ima se sharkoon silent 3x,kupljeni u zg :)
    Slušam preporuke drugih coolera...jer evo dok surfam,a u pozadini se malo renda,proc je na 75C,na 50% u loadu...Prime95 zavrtim optereti se 100% i imam 89C...Zalman radi na 2025rpm,maksimalna buka koju ja tolerišem,mada malo iritira...

    Edit:kučište je dobro provjetreno,preko vikenda presložio kablove...Evo dok se proc kuha na nekih 80C,tvrdi je na 27,a ploča na 32...

    Ps:My bad,uklonio "i" viška
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sinko, ako ti je taj 9700 preslab na 2025rpm, onda ganjaj samo TRUE120. I to sa 12cm ventom na cca 1500rpm, ni manje ni vise.
     
  13. artemis

    artemis Komšija

    Sinovi,a kakva je razlika između TT Sonic Tower i Big Thyphoon-a.Ako se koriste isti ventilatori na oba.

    I da li BigThyphoon 120 i vx imaju potenciometar,jeli razlika samo u ventovima(ili možda imaju drugčiji princip montiranja,tako mi reče kolega,jedan preko šarafa a drugi na principu pushpinova,tak nešto)?
     
  14. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    non-vx nema potenciometar, ali to zanemari jer je fanmate2 cca 7KM. :)

    Razlika izmedju Typhoon-a i Sonica je mala, po meni je Sonic bolji kad se vent ubaci izmedju tornjeva i okrene tako da puse prema straznjoj strani kucista. ALI u odnosu na 9700 neces nista dobit. 9700 je neisplativ cooler gay izgleda koji je uz to prilicno glasan, ali da hladi-hladi. Ako ti na 2050rpm ne hladi dobro, provjeri kako je to naleglo na proc te da nije slucajno proc konkavan. Ako je konkavan samo poliranje IHS-a pomaze, a pogadjas - tad gubis garanciju.
     
  15. artemis

    artemis Komšija

    Jeli normalno da se zalman može malo rotirati,navodno što ima tako glatku bazu :?:
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Nema to veze oko rotiranja. Glavno da cvrsto stoji na procesoru. Skini cooler pa provjeri kako se bila razmazala pasta. Uzmi zilet pa vidi je li IHS proc-a potpuno ravan.
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    vx ima potenciometar i pushpinove... to je jedina razlika.
     
  18. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Samo što non vx na 12V se okrece na 1300RPM... to jeste 16dB... cemu onda stavljati potenciometar?
    Osim ako ti racunar ne stoji pol metra od glave...e tu je vec problem.
     
  19. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Mislim da "novi" BigTyp takodjer ima push-pinove. Sada ih zovu BigTyp umjesto Big Typhoon kao nekad. Fakat ne znam cemu promjena imena. Al ajd.

    Jok stari moj, 120mm vent koji se vrti na 1300rpm ne moze bit 16dB, osim ako je to Thermaltake mjerio :lol: Znas kako oni mjere buku venta? Sa 5 metara :lol:

    Salu na stranu, 120mm vent se tek na cca 500-600rpm cuje 16db, ako su dobri lezajevi. I to ako ne puse ni u kakvu prepreku, poput listica cooler-a. Onako odoka, 120mm 1200rpm vent na BT proizvodi cca 35dB.
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    jebote ti ventovi danas sve redom 10-20db... danas se db dijele ko nikad prije.