Gigabyte 4890 1gb?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Shilje, Aug 27, 2009.

  1. Shilje

    Shilje Aktivista

    Moj prijatelj je kupio neki dan ovu graficku kartu,karta je iskljucivo kupljena za igranje igri a posebno cod4 medjutim nemoze ni 200 fps nabiti,znaci krece se od 180 do 200 fps-a.OS je bio xp 32 bitni, nakon toga instaliran je na novo OS vista 64 bitna ali opet sve isto.Detalji u igri su svi na medium, rezolucija 1200x800.Driveri su zadnja verzija skinuta sa HB,antialising nije ukljucen itd
    procesor amd athlonx2 7850 blacedition
    monitor19 inc lg
    plocica od 2g rama a druga od gigu
    napajanje fortron 500w
    MB gigabyte ga-M720-US3
    itd.
    Da napomenem da imam amd procesor 6400 + i ati saphire 4850 2 g rama itd i da imam 250 lockanih fps-ova,ako ko zna u cemu bi mogao biti problem bili bi mu zahvalni.
     
  2. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ne mogu da vjerujem da zaista neko kupuje tu grafičku samo da ima lockan 30000fps. Ljudsko oko može max. da vidi oko 30 slika u sekundi (ispravite me ako griješim), a za igre je optimalan 60fps, znači sve dok je fps preko 60, OK je, što će reći da je potpuno nevažno da li ima fps 80 ili 250.
    Edit : Nije baš RAM otpimalno složio u cijelu konfiguraciju.
     
  3. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Bezbroj puta sam pricao zasto je pozeljan lock fpsa u CoD-u.

    Nek stavi sve detalje na low taj jaran. Na kojoj rezoluciji igras ti, na kojoj on? Ako se radi o widescreen monitoru (vec pretpostavljam da je LCD), onda bi trebao da igra na 1440x900, a ako je "kocka" onda na 1280x1024.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ja mislim da ljudsko oko može vidjeti najviše 24 fps al nisam ni ja siguran. inače filmovi su se uglavnom prije snimali na 24 fps. i ima razlike između 60 i 250 fps, nije baš toliko drastično ali lakše je igrati na lockanih 250 fps-a. i kako hurma kaže nek spusti detalje jer ja kad igram mp cod nemam vremena da razgledam krajolik :D
    kako god fps od 180-250 je sasvim dovoljan.
     
  5. Shilje

    Shilje Aktivista

    Daj ba ako mozete pomoc javljajte se ,znao sam da ce biti ovakvih komentara nemogu da vjerujem itd.Onaj ko igra cod 4 zna vrlo dobro da je u tom serijalu fps jako bitan,sto ga vise imas brze trcis pucas dalje skaces itd.Rezuluciu sam vec gore spomenuo .
    Znam i ja i on da je 250 sasvim optimalno ali covjek je platio skupo grafu da ima vise fps-a i ja mislim da sa ovom grafom moze ici puno bolje...
     
  6. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pa zamjenite grafe i config fajlove pa pogledajte do ceg je.
     
  7. Mujka

    Mujka Komšija

    procesor

    e8600 sa 4850 locka na 350 xD a max je 1000 ^^ima negdje slika na ga .com .ba
     
  8. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ima li kakve sanse da je ta kartica CPU limited, narocito na niskim detaljima i manjoj rezoluciji? :roll: AMD X2 7850 na 2.8 je bas tanak proc za tu karticu da se dosegne 250 fps lock.

    edit: prestize me Mujka :D
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Zapravo je puno kompliciranije, i ovisi o karakteristikama slike. Ali recimo da je nekih 100fps minimum za fluidnost.
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Jeste ako imas 100hz monitor ;) Ako je 60hz ne mozes primjetiti (okom) razliku za fps iznad 60. Moze biti slucaj kao u ovoj igri, da se mijenjaju karakteristke ali ne moze oko da gleda 'ispred monitora'.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kao sto rekoh, kompliciranije je od toga. A po tome sto kazes, ispada da na LCD-u ne mozes ni dobit fluidnu sliku.
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Da bi ti slika bila maximalno fluidna na lcd-u treba ti zakucanih 60fps. Preko toga dolazi cak do negativnog efekta, tearinga slike. Bolje ce biti sa tih 60fps i 120hz.
    Ako ti se slika na monitoru osvjezava 60 puta po sekundi i zamisli scenu gdje se nista ne mice. Tebi 'pise' 1000fps a znas i sam da se nema sta prikazati toliko puta niti graficka moze vise od svog ramdac-a. U teoriji, za malo sofisticiranije oko je 120 magicna cifra (u slucaju 60hz) i nista izmedju 60 i 120. 'Laickom' oku je dovoljan odnos 1:2, tj. 30fps i 60hz, 60fps i 60hz - za malo extremnije a 120fps i 60hz - endemi :) U principu, kod lcd-a je bitniji hz monitora nego fps za fluidnost. Naravno ako vec imamo 60fps.
    I opet, ovo je pojednostavljeno. Slazem se da cijela problematika nije tako jednostavna i da tu ima puno faktora tipa stutter, tearing, lag, da li je ukljucen vsync, da li monitor skenira(crt) ili je poput lcd-a. Ali nema potrebe se sa tim zamariti i misliti kako upravo mi imamo najsofisticiranije oci na svijetu :)
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa sta ako LCD monitor prikazuje max 60 slika u sekundi? Svaka slika se ne prikazuje odjednom na cijeloj povrsini ekrana vec pocine sa iscrtavanjem odozgo pa prema dole. Znaci ako kartica moz dati, recimo, 150 fpsa a na monitoru se slika iscrtava 60 puta u sekundi onda ce doci do situacije da prije nego se iscrta 1 slika u cijelosti pocinje se iscrtavati slijedeca npr. od polovine ekrana pa prema dole. Time se dobiju fluidniji pokreti u igrama. Druga stvar je tearing, on je nus pojava. Ali poenta je da i ces i na lcdu primjetiti vecu fluidnost igre na 150fps-a u odnosu na 60.
     
  14. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Rekoh hz su bitniji zbog veceg broja djelilaca. Ako sve vec hoce u detalje...
    In the situation of when the game is running less than 120 frames per second

    Tearing:
    ...Better at 120Hz than 60Hz

    Stutter (framerate fluctuations):
    ...Better at 120Hz than 60Hz

    VSYNC ON (games that run less than 60fps)
    ...Better smoothness at 120Hz than 60Hz, since there are more divisors of 120 (...60, 40, 30, 24, 20)

    VSYNC ON (games that run above 60fps but less than 120fps)
    ...Better smoothness at 60Hz than 120Hz, since it runs perfect 60fps at 60Hz, no stutter to worry about.

    VSYNC OFF
    ...Better smoothness at 120Hz than 60Hz (see tearing)

    CRT or scanned displays (games that run consistent 60fps)
    ...Better smoothness at 60Hz than 120Hz (due to less repeated frames, see above)

    CRT or scanned displays (games that run above 60fps)
    ...Better smoothness at 120Hz than 60Hz

    LCD or continuously-lit displays subject to motion blur
    ...Better smoothness at 120Hz than 60Hz

    CRT Motion Blur (games running less than 120fps)
    ...Better at 60Hz than 120Hz

    LCD Motion Blur (games running less than 120fps)
    ...Better at 120Hz than 60Hz

    CRT Motion Blur (games running near or more than 120fps)
    ...Better at 120Hz than 60Hz

    Lag Effects (VSYNC OFF)
    ...Better at 120Hz than 60Hz (reduced lag).

    Lag Effects (VSYNC ON)
    ...Better at 120Hz than 60Hz (reduced lag).
    (NOTE: VSYNC OFF will have less lag than VSYNC ON at the same framerate. However, increased framerate can compensate for lag on VSYNC ON. Some have observed VSYNC ON 120Hz has similiar lag as VSYNC OFF 60Hz, for people who are looking for a tough compromise between tearing and lag/stutter. But it depends on the game, your eyes, and your sensitivity to lag and tearing)
     
  15. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovo samo vrijedi ako koristis vsync on,bilo na 60 ili 120Hz. Ne vidim razlog zasto ne koristiti vsync off, tearing uopste ne smeta a dobije se puno manji lag i sve tecnije ide.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pise za vsync off i on. Meni tearing smeta. Itekako :?
     
  17. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kazes Hz su bitniji zbog veceg broja djelilaca, a to je samo vazi u slucaju vsync on. Stavis na vsync off i nemas sta da brines o Hz :). U slucaju vsync off vise Hz na monitoru bi samo znacilo manje tearinga. Meni ne smeta tearing, puno vise mi smeta input lag. Elem poenta je da ces itekako primjetiti vecu fluidnost u igrama na vecem broju fps-a iako monitor radi na 60Hz. Dakako sve ovisi od igre do igre jer u nekima su engine-i radjeni tako da animacija u igrama ide u max 60 fps-a, pa svako povecanje fpsa iznad 60 ne znaci apsolutno nista.
     
  18. Vedo

    Vedo Moderator

    kad je vec rjec o lagu, VSyncu itd.
    npr. na PS2 il PS3 kad igras npr. PES, MNOGO fluidnije ide i izgleda igra neg na PCu. Iako na mom PCu ide bar 100 fpsa, ja palio il gasio VSync opet nema te glatkoce kao na konzoli. Sto li? :roll:
     
  19. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    LCD Motion Blur (games running less than 120fps)
    ...Better at 120Hz than 60Hz
    Lag Effects (VSYNC OFF)
    ...Better at 120Hz than 60Hz (reduced lag).
    LCD or continuously-lit displays subject to motion blur
    ...Better smoothness at 120Hz than 60Hz

    Kako god okrenes, bolje je 120hz i 60fps nego 60hz i 100fps.


    Ja na svom monitoru od 60hz ni u jednoj igri nisam primjetio razliku izmedju 60 i 100fps. Pricam o tome da fps ne pada ispod 60. Na 120 moze izgledati malo fluidnije ali mislim da ima malo i placebo efekta.


    Ja koliko znam, pes na plejki radi na 60 fps?
     
  20. Elegance

    Elegance Aktivista