GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON HB

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by harisgh, Feb 25, 2011.

  1. harisgh

    harisgh Novi član

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    ups greska podrzva.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Nek si ti stavio tri posta za redom. Pa znam valjda sta sam stavio, vidis koliko kosta, gdje nece podrzavat crossfire.
    Ta sto ti stalno navaljujes na nju gigabyte-ica je stariji cipset i nema nikakvu prednost u odnosu na ovu, cak sta vise.
     
  3. harisgh

    harisgh Novi član

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Sta fali postovima :)
    a u cemu je ta asus-ova bolja od ove gigabyte-ove.
    nisam strucnjak u tome pa ne znam jbg.
     
  4. k0ST

    k0ST Aktivista

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Gigabyte GA-790FXTA-UD5 je jako dobra ploca. 790FX chipset + USB3.0 i SATA6. Medjutim, cijena joj je ista vec godinu dana, a svasta se promijenilo za tu godinu... Imas recimo ovdje i ovdje malo o samim procesorima, a ovdje imas dosta o samim plocama - procitaj pa ce ti biti jasnije, a mozda postanes i strucnjak :wink:
    Kad bih ja sada kupovao AMD plocu, vjerovatno bih uzeo stagod "jeftinije" sa integrisanom grafikom, tipa Gigabyte 880GM ili MSI 890GX. Svakako ce uskoro i AMD/ATI i nVidia izbaciti dual GPU kartice, tako da ces moci uzeti crossfire/SLI u jednoj kartici. Ako bas hoces najjacu AMD plocu (npr. ASUS Crosshair IV), e onda ces morati posebno naruciti kod nasih dobavljaca - to obicno zna potrajati 2-3 mjeseca. Doduse, uvijek ti ostaje varijanta narudzbe on-line (http://www.computeruniverse.net radi isporuku za BiH).

    To sto si dosada skontao i nije lose. Ako si procitao recenziju za 1090T znas da je to odlican procesor, ali i da se ostali x4/x6 Phenomi mogu sasvim fino kloknuti. Manje vise svi noviji Phenomi idu bez problema do 3.6-3.8. Zamijeni plocu i procesor jeftinijim/novijim modelom, uzmi makar 4 GB (2x2GB) memorije, CM kuciste (HAF ili 690 II) i to je to.
     
    Last edited by a moderator: Feb 11, 2018
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Za Phenome X6 je minimum 8+2 faze za napajanje procesora i NB-a. Ta 790FXTA-UD5 je dobra ploca, ali je pozicionirana kao rjesenje za entuzijaste sa dubokim dzepom. Gigabyte ima dosta jeftinijih ploca sa 8+2 faznom regulacijom koje bi mogle zadovoljiti.
    Kao npr ova moja:
    http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=976
    Za te pare dobijes izvrsno opremljenu plocu (12xUSB2.0, 2xUSB3.0, 6xSATA2, 2xSATA2, 2xeSATA2, 2xFirewire, 2xPCI-E, IDE, floppy, Firewire header, COM port header, parallel port header) sa 8+2 faznom regulacijom.

    Jos bih dodao da ne uzima MSI, jer su njihove ploce sklone pregaranju (tacnije VRM-ovi) kod overclocka Phenoma X6.
     
  6. harisgh

    harisgh Novi član

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    eto bil mi to odabrao jednu plocu iz plus.ba ponude,nemora da bude vrh,hocu samo da je kvalitetna,da mi radi bez problema 5 godina.
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Garanciju imas godinu-dvije. Toliko ti neko moze garantvati. E sad, i ona ploca od 80KM moze raditi 15 godina, bez problema. Ja sam na poslu prije nekih mjesec-dva, zamijenio stari komp, koji je sluzio samo za racunovodstvei program, 433MHz, 8GB HDD, da ti ne pricam dalje. Radio od 2000-te, tako negdje, i jos radi. Nikad problema sa njim, slot procesor, i ne radi mu aktivni hladnjak vec par godina, ljeto zima, svaki dan radio, nikad zastopao.

    A kod djevojke dvije ploce crkle, u godinu dana. I to solidne...
     
  8. harisgh

    harisgh Novi član

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    a joj te stare masine rade uvjek ko sat imam i ja kuci jednu staru masinu 600MHz 6 gb hdd win 98 vrti....
    ovako ne planiram nista klokati na toj masini,"necu fijata"da radi izpocetka i kasnije pocne stari,"hocu mustanga".
    nadam se da si me shvatio sta hocu da kazem.
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Ova koju sam i naveo:
    http://www.plus.ba/proizvodi/opis/?id_pro=976

    Tu plocu kupi. Ja je imam i beton je.
     
  10. harisgh

    harisgh Novi član

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Sta ti kazes na ovu sto je sevin preporucio
    http://www.asus.com/product.aspx?p_id=gdf0vtpvf72ltygs
    stvarno nije losa,jos se ne moram zajebavati u bios-u kad klokam ima hybridni procesor ugradjen koji sve to radi za mene,a posto nisam neki specijalac u klokanju,to bi mi bas dobro doslo.
     
  11. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Ali ga i ti komplikujes momacki. Bilo koju plocu sa cipsetom iz serije 800 (870, 880G, 890GX, 890FX) da kupis, dobijas iste performanse. Gledaj da kupis plocu sa USB 3.0 podrskom i SATA 6 Gbps portovima i to je to. Ploce se razlikuju po opremljenosti i overclock potencijalu (sto tebe ne zanima) a u klasi 200-300KM sve su vise manje iste. Ta asusica nema USB 3.0.
     
  12. harisgh

    harisgh Novi član

  13. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    To je razlika u arhitekturi procesora iz razlicitih kompanija. Ljudi ti ovdje govore sta da kupis i opet pitas o nekim finesama poput toga.
     
  14. k0ST

    k0ST Aktivista

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Sto se plus izbora tice, meni je licno ova AMD ploca bolja - Gigabyte GA-890XA-UD3. Skuplja je nekih 50 KM ima integrisanu grafiku i nesto bolje hladjenje VRM sekcije. Inace, plus je malo polupao loncice - neke AMD ploce se nalaze u intel sekciji :?

    harisgh, druze poslao sam ti PM.
     
  15. selvin

    selvin Moderator

  16. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Da ne otvaram novu temu samo da pitam raju koja se susretala sa ovim, kod napajanja ploče Gigabyte MA790XT-UD4P ima 8 pinova za procesor a moje napajanje ima samo 4 pinski konektor, šta sad da radim da li da tražim kakav adapter ili da mijenjam napajanje. BTW napajanje je Blue storm II 500W.
     
  17. GW

    GW Moderator

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Radiće to sasvim fino. Ne moraš mijenjati napojnu.
     
  18. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Ovo pitam zato što mi se dešava da neće da upali mašina, u stvari upali se ona ali ništa na monitoru a uz to ventilatori se okreću na max. I kad se to desi onda moram na napojnoj ugasit mašinu samo za djelić sekunde i odmah je upalit da bi pročepilo.
    Ja sumnjam na to da napojna ne može da da dovoljno struje odjedno kroz 4 pinski konektor tako da bios zaglavi. A možda je i napojna pri kraju.
     
  19. GW

    GW Moderator

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    To je neki hardvarski problem. Nije problem u manjku 8-pinskog 100%.
     
  20. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Re: GIGABYTE GA-790FXTA-UD5 sa DDR III 2GB 1600MHz KINGSTON

    Hvala. Dobro onda da tu mogućnost izbacim, sljedeće što ću probat je da malo podignem napon RAM-u. A ako to ne upali onda napojnu majstoru ili naručit novu.