HD 4870 temperatura

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Tir Anasazi, Oct 15, 2008.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Temperatura ove kartice na IDLE mi je cca 78 stepeni. Je li to normalna radna temperatura ove kartice ili se savjetuje uzimanje kakvog hladjenja?

    Nisam je testirao po opterecenjem, moracu i to odraditi pa cu staviti podatak.
     
  2. Moncho

    Moncho Komšija

    Odvrni malo taj vent, mogu misliti vrti se na veselih 23% brzine :), naravno pripremi se za buku :)
     
  3. GW

    GW Moderator

    Puno je to. Iako se 4870 dosta grije, tebi su temperature povisoke. Ubrzaj vent na grafičkoj, pospješi ventilaciju u kućištu ili nabaci accelero s1 i vent na grafičku.
    U svakom slučaju nabaci temperature pod opterećenjem.
    Pogledaj i da se nije hladnjak na grafičkoj začepio od prašine.
     
  4. nFare

    nFare Komšija

    To je ta temperatura u loadu ce prelazit 90c, ti sto mozes uradit jeste da napravis profile preko riva tunera ili jos bolje atitoola u 2D i 3D modu rada, u 2D smanjis klokove i ubrzas vent na nekih 35% u 3D na 50-60%. Prosurfaj po forumu je bilo price i uputa kako sve da se uradi.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ma nece prec 90C, nego ce prakticki ostati ista, s razlikom sto ce vent ubrzat.

    Ako hoces nizu temperaturu, ATT u ruke, napravi dva profila (2D/3D), u 2D profilu spusti taktove i napon, a vent podesi posebno za 2D i 3D rezim.

    Ja sam sa 80C u loadu dosao do 60C, 20C razlike.
     
  6. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Hvala na savjetima.

    Surfao sam po forumu glede ove teme i radio sam i prije u RivaTuneru i ATI Tool-om, ali vrijedi provjeriti prije nego bilo sta odradim. Uzecu onda ATT i setovati clockove, a ako mi gdje naleti i ovaj cooler nije na odmet. Na buku sam postao gluh, to mi sad najmanje smeta :)
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Samo druze ne radi se o "ATI TOOL"-u nego o "Ati Tray tools" :wink:
     
  8. Ostraq

    Ostraq Guest

    Pokusao (izgleda uspjesno) rijesiti Accelero-om S1 rev2. Iako imam karticu sa aftermarket kulerom, buka me ubijala u pojam. Kako je tek vama sa standardnim?
    Temperature su vrlo slicne originalnom rjesenju samo sto je ovako daleeeeko tise. (prije 46C idle, 82C load sad 45C idle; 74C load)

    [​IMG][​IMG]
     
  9. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Trebao si samo taj stock vent prespojit na 7V i to je to.
     
  10. Ostraq

    Ostraq Guest

    Nema nista od toga, kad radi na 30% brzine, postane najbucnija komponenta u cijelom kompjuteru, ako se vrti na 20-25% onda se "ne cuje" ali se kartica pregrijava... Zato i jesam napravio ovako "radikalan potez" :p.

    Sad kontam da nabacim umjesto ovih 2x92mm, 2x100mm Scythe KAZE-Jyu (tanji, laksi i koji decibel tisi, slabije hladi ali nista strasno). Onda nailazim na problem sta uraditi sa CF-om kojeg zelim postaviti??? Dugacke CF bridzeve je skoro nemoguce nabaviti, a njih bi morao imati ako zelim 2 x Accelero + 2 x 2 Scythe 100mm KAZE-Jyu :( Mozda 100mm + neki 70mm vent na jednoj od kartica?

    Sorry za off-topic, ali mozda se neko nadje ko ima neko rjesenje, mozda link na site gdje mogu kupiti ove "long cf brigdes".

    (Jos da napomenem da AC Turbo module ili nicemu ne sluzi ili ja nisam dobio dobar/ispravan primjerak, uzas totalno ne hladi)
     
  11. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Znam da AC dzabe slao dugacke SLI bridgeove. Ne znam imaju li za CF, a ako nemaju, mozes ga malo moddati - iskrivi par rebara (pa onda vrati u normalu), ili izrezi ako ti nije zao :mrgreen:
     
  12. Ostraq

    Ostraq Guest

    Iskriviti je opcija, o tome sam i razmisljao, ali mi onda ne pase 2x100mm vent. Izgleda da mi ne preostaje nista drugo
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Posalji mail AC-u i pogledaj ima li opcija da ti posalju dugi fleksibilni CF bridge.
     
  14. Ostraq

    Ostraq Guest

    Citao sam vec po forumima, SLI - DA, CF - NE :(
     
  15. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    I ja sam dosta citao po forumuma oko toga sa AC i CF i svu su pribjegli metodi rezanja!
     
  16. Ostraq

    Ostraq Guest

    Ne pada mi na pamet da rezem, samo cu razmaknuti "rebra", problem je u tom sto ne mogu koristiti optimalno hladjenje, razmislajm o opciji 1 x 100x100x10mm Scythe KAZE-Jyu + 1 x 70x70x15mm Recom silent fan ??? Pa bolje ista nego nista, jest da ce izgledati nakaradno ali hajde ... odoh previse u off topic
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Bolje uzmi Noctua S12 i imat ces ventilator ko coj'k, a ne neko nakardno rjesenje :p
     
  18. Ostraq

    Ostraq Guest

    Jest al' je Noctua 25mm "debela" a Scythe samo 10mm. Valja to sve strpati a da nista ne "zapinje". Kontas u cemu je fol? - Kartica > Accelero > Ventilator > Kartica... - s opcijom 25mm (pa ni 20mm) debelim ventilatorom ovo nije izvodivo.

    A ove 12cm duge crossfire bridgeve moze se samo iz Amerike naruciti, hmm
     
  19. lion002

    lion002 Novi član

    Pretpostavljam da se radi o Club3D 4870 OC Edit..(kutija ispod grafike). Kod mene je ista grafika ali temp su idle 38 a load 58-60, nikad preko, al kod tebe, prosto zvuci nemoguce(default postavke). Malo je sad skocila sa 38 na 44-45 posto su pustili grijanje, fakat ti nesto ne stima???
     
  20. Ostraq

    Ostraq Guest

    E pa "blago tebi", termostat grijanja je uvijek na 20C, sa originalnim hladnjakom nije bilo sanse da ostane ispod 70 pod opterecenjem (probaj ti ATI tool, artifact scan, bas me zanima sto ces ostati na 60C). Sta to nemoguce vuci? Ove kartice nisu najmanje "hladne"... a cestitam ti na zivcima kad te taj hladnjak ne nervira, ko turbina svakih par minuta se pali. I sta to moze biti da ne stima? Jedino da ova dva 120 + 80mm za ispust zraka nisu vise dovoljni?