HDD problem na Sony Vaio

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Reznor, Oct 4, 2014.

  1. Reznor

    Reznor Overclocker

    Imam ovaj stari laptop Sony Vaio PCG-K35 i u njemu disk od 80 GB, koji mi služi kao backup, i uglavnom se malo koristi. Dugo vremena je odlično služio i odnedavno mi se pojavio čudan problem. Naime, pri samom uključivanju lampica od HDD konstantno svijetli (ne treperi već gori konstantno) i onda stoji oko minut na Vaio logo-u da bi nakon toga se HDD lampica isključila i ispiše se poruka Operating system not found. I tako nakon dužeg vremena pokušavanja, ugasi, upali, restartuj sistem boota bez problema i od tada radi kako treba. Mogu ga ugasiti, restartovati i sve je onda ok.
    Sad sam uradio još jedno malo testiranje i kad ga ostavim na minutu isključenog iz struje (baterija ionako odavno ne radi), i ponovo nazad priključim opet sve radi. Ali se problem vraća ako ga ostavim da se 'ohladi' jedno 10ak minuta i onda mi se desilo da mi je bio potreban još jedan reboot i onda opet sve uredu. HDD Life kaže da je zdravlje diska odlično. Probao sam skinuti poklopac HDD traya i pritisnuti malo disk i držati, jer sam mislio da gubi kontakt, ali isto i dalje. Kolega mi misli možda je problem sa elektronikom diska.

    Šta vi mislite u čemu bi mogao biti problem. Nemam više drugi disk da probam, jer sam rezervni morao prodati, a bila bi sad rizična investicija da uzimam disk istog kapaciteta, a možda nije u tome problem, u svakom slučaju volio bih da još nešto ispitam prije nego se zaletim i uzmem drugi disk.
     
  2. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    HDD predsmrt .
     
  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    baterija na maticnoj vjerovatno.
     
  4. Reznor

    Reznor Overclocker

    Hvala na savjetu, probacu prvo to zamjeniti.
     
  5. Reznor

    Reznor Overclocker

    Izgleda da je disku vrijeme da ode u mirovinu. Evo danas radio update lubuntu i iskocio mi error OSError: Filesystem read-only.