HDD Problemi?

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by [tota], Feb 18, 2006.

  1. [tota]

    [tota] Aktivista

    U kompu imam 40GB (Maxtor 6E040L0) i kupio sam ima mozda oko 2 mjeseca 80GB (Maxtor 6Y080L0).
    Vecina stvari bi bila na ovom manjem i danas odlucih da prebacim oko 30GB na ovaj od 80GB.
    I cujem zvuk ono sjecam se da mi je tako bilo u prijatelja na Seagate 30GB. Ali u njega je bilo puno jace se culo i ko da netko struze viljuskom po nekakvom limu :lol: :lol:
    U mene se mnogo manje cuje i evo taman stavio da se defragmentira i evo malo se cuje. Cuje se i na ovom starom ali drugaciji zvuk i to samo kad nesto cita ili pise (na oba tako podrazumijeva se :)
    Sad neznam crkaje li disk ili da vidim mozda ima li S.M.A.R.T gresaka ili bad sectora :)
    Ako ce vec crknuti da vratim podatke na ovaj manji
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Nekim diskovima je normalno da se cuju tako. Ja nisam imao takva iskustva (nasrecu) pa ne znam tacno koji modeli. Proguglaj malo, i za svaki slucaj vrati podatke.

    Normalno provjeri ga na bad sectore, ako nisi vec.
     
  3. zilo

    zilo Komšija

    U mene je taj HDD.Zna da zagrebe opasno.Ko' da ore. :lol:

    Jos malo pa ce mu 3 godine i nikad problema nije bilo.

    Nego,vrijeme cini cuda.Naviknut ces se na struganje. ;)
     
  4. Qler

    Qler Veteran foruma

    kod mene je IBM HDD, onam madjar :) ali radi ko singerica :) 4 mu godine nikad problema... ne struze, ne buni se... nema bad sector-a .. evo kucam u drvo :D
     
  5. Nehrudin

    Nehrudin Novi član

    Kod mene WD800JB je necujan.Opet zavisi od serije do serije.Kod rodjaka maxtor 80GB L0 maklja non stop bez obzira koju aplikaciju izvodis, dok kod buraza maxtor 80GB L0 se ne cuje.Sta reci.
     
  6. [tota]

    [tota] Aktivista

    Hvala ljudi uhhh preznojavao sam se :D
    Sad eto kad sam procitao post sto je napisao zilo uhhhh
    Znaci taj model ne krci samo u mene :D
    Ma isto ko da ore dobro je netko rekao, ma nek on samo radi normalno i drzi podatke a za zvuk nekako cemo :lol:
     
  7. Blackmore

    Blackmore Aktivista

    Da li ti je niska temperatura u sobi? Prije sam kuci drzao kompjuter u prizemlju gdje nemam grijanja. Zimi je temperatura u sobi bilo oko 10 stepeni, nekada i ispod. Imao sam WD 40 GB koji je na niskim temperaturama "cvrcao". Pri normalnoj sobnoj temperaturi je radio bez neke buke.
     
  8. zilo

    zilo Komšija

    Pa ti radis u subpolarnim uslovima :D. Kod mene termoblok od ruske podmornice grije stan.

    Ima malo i do temperature.Kad malo sobu izracim :) pa onda upalim comp,disk zna pravo zakrcat.

    Ipak mislim da je to do modela.Krci kod tote,krci kod mog jarana,krci kod mene...
     
  9. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    I moj WD je "strug'o" i "cvrch'o" i "cvilio" i onda jedno jutro, gle cuda :shock: , vise nije glasa pustio...... ni tada, niti ikad vise........... :cry: