HDD vs Asus DVD RW

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by r4z0r, Jun 15, 2011.

  1. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Imam problema sa gore navedenim komponentama . Naime kada instaliram HDD (Maxtor 80 gb ata - 6Y080L0) i LG DVD citac sve je uredu , oba uredjaja su ata i spajaju se onim sirokim ata kablom u biosu automatski detektira i hdd i citac . Maticna mi podrzava do 2 ata uredjaja .(GA 785GTM-usb3) Problem nastaje kada instaliram HDD i Asus DRW-2014S1 DVD RW , racunar poludi te se sam krene gasit . Ova przilica je isto ata , na starom racunaru je normalno radila bez ikakvih problema . Odem u bios kad imam sta vidit , bozju asusovu przilicu ocitava kao HDD te kad se krene sistem dizat ne detektira HDD te se racunar restartuje i tako u nedogled . Sve sam probao , nemam vise ideja pa trazim vase misljenje , cak sam probao ukljucit asusovu przilicu dok je racunar upaljen , racunar radi normalno 5 sekundi zatim se ugasi . Asusovka radi , prije nego krene dio sa dizanjem sistema upali se zeleno svjetlo na njoj , te se normalno otvara , a i nema logike da ne radi .. koristena je mozda 2-3 mjeseca , ako ne i manje . Uglavnom zelio bih da napomenem da kad je Asusova przilica ukljucena cuje se nenormalna "SKRIPA" u HDD-u .

    btw. firmware ne mogu update , ne dize se sistem sa Asus DVD RW-om , a instalacija mora detektirat uredjaj .

    Evo jedne slike kao dokaz , kad je ukljucen HDD i LG DVD citac normalna su ocitavanja , a evo sta se desi kad se asusovka instalira :
    [​IMG]
     
  2. _amar

    _amar Aktivista

    Jesi li dobro namjestio jumper(primary/slave)?
     
  3. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Objasni , nisam upoznat .. :DDD
    Ne mogu ih ovdje namjestit , ne ocitava ama bas nista .. sto ocitava kad je ukljucen normalni LG-ev citac ..
     
  4. sumeir

    sumeir Komšija

    Valjda ti pomogne

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  5. r4z0r

    r4z0r Aktivista

    Stajalo je na slave-u , to je prestavljalo problem .
    Rjeseno , moze lock .. nisam obracao paznju na jumpere uopste , na proslom racunaru je savrseno radio :D

    btw. Hvala sumeir ..