HELP_DECRYPT virus, ima li pomoći?

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by kvaju, Mar 13, 2015.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Kolega mi je donio laptop zaražen ovim virusom.

    Svi .pdf, .doc .jpeg .avi .mp3 doslovno svi dokumenti koje ima su mu zaraženi.

    Za muziku i filmove, ko šiša, dok slika ima jako veliku kolekciju i volio bi je spasiti ako je moguće.

    Šta radi taj virus, doslovno u svaki folder stavi svoja 4 filea, i vodi te na stranicu neku kao uplati 500eura da ti pošaljemo dekripciju tako nešto.

    Kada pokuša otvoriti neku sliku, kaže da je nemože otvoriti da je oštećena, tako nešto.
    Isto tako neki dokument.

    Pokušavao sam sa interneta dosta ovih metoda, međutim neuspješno.

    Dali je tko imao iskustva s ovim, dakle da je uspio ovo riješiti nekim programom?

    Nisam odavno većeg govneta od virusa vidio, i molim da ne šaljete linkove kako ovo maknuti, nego neki provjeren način, kroz koji je neko prošao, ako se itko uopće sa ovim susretao.
     
  2. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Imal u mene sestra taki slučaj, mislim da nema pomoći osim formatiranja.
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Prije nego potrosis sve opcije probaj otvoriti taj disk na nekoj linux distribuciji ili podigni sa stika live linux pa pregledaj datoteke. Imao sam situaciju da virus inficira sve datoteke, barem tako izgleda na winu, ali ustvari originalne sakrije u neki folder a napravi za svaku skrivenu datoteku file istog naziva koji je maliciozan. Tako sam na par diskova uspio spasiti datoteke. Ne garantujem da je to slucaj i ovde ali probaj u svakom slucaju.
     
  4. GV

    GV Komšija

    Šta je sa restore pointom, jesi li to probao?
     
  5. rijads

    rijads Aktivista

    Ako neces linkove kako to ukloniti, jednostavno im posalji mail i reci da si student, nemas pare, trebaju ti seminarski radovi, gl.
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Linux nista, datoteke ostecene SVE, gresku izbaciva.
    System restore nista, sve je poslje virusa. A da im mail saljem, eto njega nek se hekla s njima.

    Golemo, stvarno sam se sjebo kad sam vidio sta uradi ovaj virus liku.
    Doslovno oko 80gb podataka ode u qrac.
     
  7. black

    black Komšija

    Je li imao AV bilo kakav? Imam i ja 30GB slika za koje bila pala glava da sta bude haha
     
  8. kvaju

    kvaju Komšija

    Jeste imao je 2 :D
    Microsoft security essensial i avast :D
     
  9. techton

    techton Aktivista

    Virus ustvari napravi fake fileove,a originalne obrise, tako da ti je jedini lijek da skines neki file recovery program. Trebalo bi da uspijes vratiti vecinu ako poslije toga nisi pisao/brisao po disku.
     
  10. kvaju

    kvaju Komšija

    Probao sa recuvom, nisam uspio. Formatirao sam ga, patio se 2 dana pokusavajuci vratiti fileove, ne ide.
     
  11. Pelikan

    Pelikan Veteran foruma

    Sudeci po guglanju, ne moze se tu nista uraditi. Radi se o "ransomware", enkriptuje ti fajlove i trazi ti da uplatis odredjenu sumu bitcoina da ih vratis. Prvi put da cujem za to :) Inace, nemoj dva AV-a nikad drzati, znaju se poklati, pa ne radi nijedan kako treba.
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ako nemas kaspersky nemoj ni imat AV.

    Ja koristim samo defender. Ali pazim gdje i sta klikam.

    Sve slike i videa idu na raid 1, pa onda u cloud. Jottacloud, nema jaceg provajdera za backup fajlova.
     
  13. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ne bih se slozio, meni je kaspersky ko svicarski sir, nema sta mu nije proslo.
     
  14. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ja na compu imam u virtualnoj masini. Sve sumnjivo prvo kroz to provucem pa onda koristim.
     
  15. kvaju

    kvaju Komšija

    Ja samo defender koristim, a skoro 80% mi je u cloudu, tako da steta nebi bila ni blizu ovoga , ova tema je eto samo skrecanje paznje na ovo govno, i nije mi svejedno kad sam vidio sta uradi, doduse najbolji av je sam korisnik.
     
  16. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To zavisi, nema konzistentno najbolje av kompanije, ima dosta oscilacija. Najbolje je izbjegavati sve sumnjivo :D
    U zadnje vrijeme bitdefender se popravio, pozitivno me iznenadio.. mada imam sve manje potrebe za pristupom nekim sajtovima, ali u sustini nema zastite ako se ide 'gdje ne treba' :/
     
  17. mirzet1976

    mirzet1976 Aktivista

    Upravo tako , meni je dovoljan Advanced System Care i Malwarebytes Anti-Malware.