HS net i BiHnet nece zajedno

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by Moncho, Aug 21, 2008.

  1. Moncho

    Moncho Komšija

    Hi,

    Dakle, imam 2 neta, jedan je HS preko kablovske televiziju, drugi je BiHnetov ADSL internet.Imam motorla SB5100 modem i ADSL paradigm ( opcijelno sam ustekavo i trednet neki model ).Prvo spojim ADSL, dobijem konekciju, ustekam ga na racunar, napravim pppoe konekciju prema bihnetu i radi ko doxa. Spojim jos jedan racunar na LAN utor na ADSL modemu i na njemu napravim pppoe konekcuju prema bihnetu i radi. Slijedeci korak je, spajam Motorola modem ( HS net) i sacekam da uspostavi konekciju ( popale se sve lampice na modemu), spajam Cable modem u slobodni LAN utor na paradigm,spajam treci racunar na preostali slobni cetvrti LAN utor na ADSL modemu i pravim HS pppoe konekciju na trecem PC u i konektujem se normalno. E sada nastupaju problemi,iz nekog meni nejasnog razloga, nakon odredjenog vremena jednostavno BiHNet konekciju naprave timed out i ne moguce se vishe spojiti preko bihneta na internet, sve dok je Cable modem ustekan u LAN konektor na ADSL modemu, moram iskljuciti cable modem i resetirati ADSL modem da bi opet mogao da ostvarim bihnet konekcije i opet mogu jednostavno ustekati Cable modem i dobiti HS internet na onom trecem PCu i opet ce nakon nekog vremena BIhnet konekcije na PC1 i PC2 da naprave timed out i ne moguce je ponovo napraviti bihnet konekcije. Opet slijedi istekvanje cable modema i resetiranja ADSL modema i sve oopet radi.

    U cemu se manifestuje nemogucnost spajanja nakon timed out-? Jednostavno mi javlja da je neispravan username i pass, sto me navodi na misao da se saobracaj nekako rouitira preko Cable modema, i nakon istekanja cable modema, onda jednostavno pokusaj konekcije zavrsio timed outom preko WLAN porta.

    Sto se tice softwarske strane, dakle, mrezne postavke u windwosima, nista nisam mijenjo sa defaultinih postavki, isto tako kombinacija LOL net ( cable) i ADSL od bihneta radi ko doxa No sada misteriozno nece da radi, jer jedino sto sam uradio jeste zamijenio Logoosft sa HS-om,cak je i cable modem ostao isti.

    Radio sam sve zive kombinacije ali nikako da mi proradi, pa eto ako neko ima neki hint neka nabaci.
     
  2. tux_

    tux_ Aktivista

    Koja je IP adresa Motorole a koja Paradigma? Koje su Ip adrese racunara na Bihnetu,koje na HS-u ?
     
  3. Moncho

    Moncho Komšija

    Koliko sam upratio sve adrese one u mojoj mrzi dodijeljene so od strane HS ovog DHCP server ( adrese na mreznim karticama PC1, PC2,PC3). Po internet IP adrese su one koje i trebaju biti. Naponjem oopet, i u staroj kombinaciji Logosfot + ADSL, ip adrese mreznih kartica na PCima su dodjeljivani od strane logosftovog DHCP-a
     
  4. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Meni su nekad na lol-u radili bihnetovi dns-ovi pa pretpostavljam da ti je radi toga sljakalo

    probaj ugasiti dhcp na motorolinom modemu

    ps. jel ti adsl over isdn ili analogija
     
  5. Moncho

    Moncho Komšija

    Update situacije
    Nakon bezbroj isprobavanja, nesto sam uspio iskalemijat. Naime kada se upali DHCP server na ADSL modemu, onda konekcije rade ko doxa, ali samo na PC na kojem je incijelno konfiguracija odradjena, dakle, PC1 ima sve konekcije, dok PC2 i PC3 rade mi zlogasni WLAN timed out prilikom pokusaja uspostavljanja konekcije ( i HS i BiHnet konekcija :), ako se pinganje DHCP odnosno gateway sa PC2 i PC3 prolazi bezproblema,znaci vide se ali nece do prodje req na modem.
     
  6. tux_

    tux_ Aktivista

    Pravo sam umoran pa mi mozak stao ali ovako na prvi pogled.. ovo mi se uopste ne svidja


     
  7. Moncho

    Moncho Komšija

    Paradigm modem ovaj koji dijeli telecom ima 4 LAN porta..., pa ga ujedno koristim kao i switch.
     
  8. tux_

    tux_ Aktivista

    Pa kako ces WAN port staviti u LAN ? (mislim na Motorolu u ovom slucaju)
     
  9. Moncho

    Moncho Komšija

    u pitanju je jedna mrezna kartica, koju spajam na switch a onda u switch guram ADSL modem i Cable modem. Naravno ovo radim u slucaju zasebnog switcha ili pak da iskoristim vec postojeci na paradigm ADSL modemu.
     
  10. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    haj probaj na pc2 i pc3 u podesavanju mrezne kartice spustit na 10mb full duplex pa probaj
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    samo malo. ako sam dobro skontao, imas adsl modem i cable modem, i obadva su spojena na isti switch??? ako sam u pravu, kako tje windows znati kome treba treba uputiti zahtjev pa autorizaciju pppoe konekcije (cable provideru ili adsl provideru)?
     
  12. Moncho

    Moncho Komšija

    Rjesenje problema je da svaki modem ima svoju mreznu kartu na PC1, i onda sve radi ko flak :)
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    cek cek. hoces reci da si u svoj pc ubo 2xmrezna karta. na jednu povezo cable modem, a na drugu adsl modem. spojis se preko pppoe na adsl i preko pppoe na cable. konekcija prodje? mozda konekcija prodje, ali time nisi nish dobio. njindows ne zna da radi sa multi getawey-om. sav saobracaj ce uvijek slati SAMO na jedan, tako da ce ti druga konekcija zjapiti neiskoristena.
     
  14. Moncho

    Moncho Komšija

    Upravu si, ali nisu istovremeno aktivne obje konekcije na PC1, na PC1 biram kada cu HS kada cu BiHnet :)

    Dok, PC2 i PC3 idu na BiHnet nonstop :)