HTC HD2 digitizer problem

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by X-Factor, Oct 13, 2011.

  1. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Pozdrav ekipa

    Nakon skoro godinu dana koristenja HD2 ( T-Mobile verzija), naisao sam na cesti problem ovog modela, problem odziva displaya odnosno ne reagovanja na touch. Telefon ima digitizer ciji kabal prolazi ispod end dugmica, pa s vremenom od cestog koristenja bas tog dugmica flat kabal ispod se ishaba tako da sve radi ali telefon ne reaguje na dodir. Ovo mi se pocelo desavati prije par dana, i jedino rjesenje za sada je malo jace pritiskanje end key-a vise puta, zatim otkljucavanje telefona na neku drugu tipku (kao da se napravi neki kontakt ili silom se sve postavi na svoje mjesto). Pocelo mi je ovo strasno ici na zivce, narocito kad treba brzo odgovoriti na sms ili mail, nemam kad lupati end key ne bi li proradio :). Znaci telefon mimo toga radi savrseno, display radi, moze se javiti i ukinuti poziv, jednostavno otkaze touch, kad ga uspijem otkljucati sve radi bez problema. Zna li neko gdje u Sarajevu mogu zamjeniti digitizer, da se ja ne zezam sa narucivanjem preko ebay-a i da se ne pravim sam svoj majstor jer ova procedura i nije bas jednostavna. Je li neko imao slicna iskustva sa T-mobile ili EU verzijom? Kako i gdje je rijesio problem? Nneki drugi grad/servis je mozda opcija, jer je steta, skoro sam se emotivno vezao za ovaj telefon :)

    I ako nema neko provjeren u Sarajevu da ima original dijelove za HTC i da radi servis, smijem li se usuditi i kupiti online tako nesto, cijena je u rasponu od 25-40 $?

    Unaprijed hvala na odgovorima .
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Odnesi u Simco d.o.o. Oni su servisni partner Agramservis-a koji je opet jedini ovlasteni servis HTC-a u BiH.
    Samo... kod HD2 servisna procedura nalaze da se u komadu mijenjaju LCD, TS i jos par sitnih dijelova, tako da bi te to dosta skupo moglo doci. Nisam siguran da ces uopste moci promijeniti sam TS jer kod nekih serija HD2 TS je zalemljen na konektor LCD-a.
    Edit: Tek sad vidim da je T-Mobile verzija. Ako je US verzija, ona je razlicita od ovih Europskih, tako da nisam siguran da itko ima dijelove za njih tu kod nas.
     
  3. Reznor

    Reznor Overclocker

    posto sam htio uzeti hd2 s ovim problemom, a prosao bih jeftino, saznao sam par stvari o digitizeru:
    1. Ima US i EU verzija ovog tel.kao sto wragg rece
    2. US model ima mrvicu veci ekran sto znaci da se njegov digitizer nece uklopiti u EU model
    3. Digitizer EU modela je zalemljen za lcd, dok je kod US modularan i moze se odvojiti bez odlemljivanja.
    Znaci ako si vican lemilici, naruci s ebaya i napravi to sam za manje para ili nadji neki neovlasteni servis koji to radi. Dosta ljudi je zbog nestrucnog rukovanja lemilicom dobilo neresponsivan ekran, a neki su to dokumentovali na youtube pa pogledaj tamo o tom postupku.
     
  4. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Isti problem i mene kad tad ocekuje, USA verzija. Prije par mjeseci sam nasao "do it your self" instrukcije na XDA. Ovo mozes sam popraviti.
     
  5. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Prvo sto sam citao je XDA, i kod mene nema nikakvog lemljenja, napisao vec da mi je USA-T-Mobile verzija, znaci mogu zamjeniti samo digitizer bez toga da mjenjam kompletan display koji radi bezprijekorno. Fol je sto iskustva sa xda kazu da mora biti OEM komponenta od HTC-a jer u drugom slucaju nece raditi nikako, a ebay je pun tih nekih "originalnih" dijelova. Zato bih volio da ima neka radnja gdje ce ljudi pouzdano poruciti originat T-Mobile komponentu i to zamjeniti po ps-u. Varinata da sam radim bi me izasla nekih 80 KM ako dio bio originalan sto i nije skupo, ali postoji sansa opet da tu nesto zeznem skroz.
     
  6. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Obrati paznju kad narucujes, nasa verzija je Leo T8585. Ja sam prilicno siguran da sam vidio detaljan opis ali ne na "digitizer" temama nego na "smashed screen" XDA temama. Ako se dobro sjecam, digitizer nije HTC-ov vec neka kompanija pod ugovorom.
    Posalji poruke clanovima XDA koji su problem rijesili a siguran sam da ces usput i na koji youtube video naici pa mozes njih kontaktirati.
    U najgorem slucaju, mozes pitati servis unaprijed da ti oni naruce dio (ili ga kupi sam i odnesi u servis) i instaliraju da ne rizikujes greske pri instalaciji.

    U martu ce biti dvije godine odkako sam uzeo telefon. Naravno vrijeme pregazi sve starije uredjaje ali ja nemam prigovora. Ako bih bio sitnicav, mogao bi opaziti minimalno odstupanje vrata baterije na desnoj strani, pritisak prstom izaziva minimalni pokret.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Hvala na odgovorima, ovaj video sam vec gledao i jedini je kako treba sto se intrukcija tice za rastavljanje HD2. Obici cu par servisa pa ce mo vidjeti koliko love traze za ovako nesto. U svakom slucaju kada i ako rijesim problem javim utiske ako slucajno jos nekome zatreba. Evo danas telefon radi cijeli dan, bez ijednom da touch zakaze.
     
  8. Peacemaker-HS

    Peacemaker-HS Aktivista

    Ahaha, hoce to tako, imam ja puno stvarcica koje prorade kako treba samo kad im zaprijetim popravkom.

    Bilo bi dobro kad bi dobili neku zvanicnu, jacu bateriju. Gledao sam baterije na novijim telefonima, par je slicnih dimenzija ali sa 1450mAh-1600mAh kapacitetima, u poredjenju s nasom od 1250 mAh.

    Ja sam kupio OEM bateriju, okvir i screen shield, ne bih zalio ni digitizer platiti iako namjeravam kupiti nesto novo uskoro. Stare sam telefeno razjdelio i ovo ce mi biti backup odsad, nadalje i ubuduce...
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ima za HD2 baterija veceg kapaciteta, jesi trazio na xda forumu? Znam da sam naletio par puta na tu temu tamo...