I72600K cooling preporuka

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Stauff, Aug 10, 2011.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Zbog toga se napajanje moze prebaciti gore i nema nikakvih problema. :mrgreen: Druga je stvar sto ja to necu.
     
  2. Pionir

    Pionir Overclocker

    Evo sad sam pisao, gdje se napojna ugrijala od ovih "vrućih" dana (kod mene u malom kućištu) i gdje je možda uzrokovala grijanje ostalih komponenti ...konkretno grafičke karte, a kojoj nije pomogao ni bočni ventilator...kada sam usmjerio iz 5,25 utora ventilator ka napojnoj (koja je gore pozicionirana) dobio sam mnogo bolje rezultate što se temp. tiče ...

    Definitivno, moje mišljnje je da veće kućište mnogo donosi,što kaže KingT "prozračnost", posebno kod OC...

    Pitanje za autora, nego drug koja ti je grafika i imaš li informacije za tempreraturu grafičke kada ti radi test pri kojem ti je temp 65 stepeni na procesoru...ili teperatura grafike pri nekom "radu" npr igra ili slićno (sad kada je proc na 4,8 ghz) ...

    Sad drug možeš zamislit kako je tip testirao 65 ventilatora i 112 kombinacija, trebalo je samo kućište odvrnuti-zavrnuti da ne govorim o ostalom...

    http://www.overclock.net/air-cooling/72 ... 112-a.html
     
  3. Sena

    Sena Veteran foruma

    On ima 5870 Vapor-X grafu.
     
  4. Pionir

    Pionir Overclocker

    http://www.hardwarebase.net/recenzije/3 ... 70-vapor-x ... to je ova ...

    Prema HWB recenziji, prednost kartice je "Odlicno hladjenje".

    djeluje mi "pristojno" :) ... http://www.youtube.com/watch?v=tUWwXXoZl_Y ...

    Interesujem se zbog toga sto istrazujem "oslobadjanje toplote perifernih komponenti" ...

    Kao sto je KingT napisao i ja sam dozivjeo, porasla temp. ambijneta, pa oko 5-10 sati igranja Mass Effect 2 :D ...

    rezultati su topla napojna koja je uzrokovala topao ambijnet u kucistu i rast temp. grafike sa 62 na oko 74c, maksimalan rad ventilatora na hladnjaku procesora i generalno rast temperature.

    Moj sistem do sada je bio (u igri) ;

    -osnovno hladjenje...gdje je procesor na oko 55c (do 60c), a ventilator na hladnjaku ide oko 1800 rpm, a sve preko temp. od 55c ide do 2500 rpm (dakle, max sto moze), grafika ostaje cool-oko 60c.
    -preko 65-70c pokretanje programa za kontrolu GPU ventilatora...ali sto je KingT napisao dize rad ventilatora do 80%, a to je par hiljada obrtaja, stvara mnogo buke i strah da se ne pokvari...

    Moj zakljucak ; kombinacija tople graficke kartice od 90c (mozda cak i manje) sa maksimalnim radom ventilatora od 80% zvuci kao "riba na suhom"...posebno ako nije napravljen OC grafike.

    Ne znam kako da se "odrazim" :) , sigurno to znate bolje od mene, ali igrati neku "zahtjevnu" igru vise sati, potiskuje hardware komponente i zahtjeva dodatne mjere hladjenja.

    @Stauff
    Ovo sve pisem jer imam namjeru imati, raditi isto ili priblizno isto kao ti sada, vec imamo slicnosti.
    Molio bi te da nam javis, imas li ili nemas oscilatoran rad ventilatora na CPU hladnjaku?
     
  5. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ne znas ti sta je oslobadjane toplote. Treba da vidis dvije gtx 570 overvolted i i7 920 na 4.09. To je inferno u sobi. Ljepo zimi nema potrebe za grijanjem.
     
  6. Pionir

    Pionir Overclocker

    Druze Sena,

    svaki racunar ima "oslobadjanje toplote", taman da je P-4 sa nekom X-Y-Z grafikom itd.

    Kao sto je KingT naglasio, temperatura ambijenta moze znacajno uticati na optimalne vrijednosti.

    Ja nisam govorio o poredjenju povecanja temperatura izmedju pojedih hardware-a koji to mogu osloboditi, nego o njihovim optimalnim vrijednostima za svaku pojedinacno ili o tome kako mi / ja mogu popraviti optimalni prosjek djelujuci na pojedinacni dio od cjelokupnog hardware-a.

    Naveo sam primjer svoje GA-GTS450 -ke, koja nije overvolted i postize pod opterecenjem (u igri) do 62c / 64c - optimalno. Za mene je sve preko navedene vrijednosti temperature-narusavanje optimalnih vrijednosti.

    Optimalne vrijednosti postoje kod "fabricke" postavke i kod OC postavke, a ti znas koje su to optimalne vrijednosti za konkretno tvoj harware.

    Za mene I-7 2600K, OC na 4,8 ghz sa (vjerovatno) prosjecnom temp. pod oterecenjem od 65c ima izrazito dobre optimalne vrijednosti. Zbog toga me i zanima kako je Stauff postavio (koje kablove stanard ili (U).L.N.A.) na Noctua hladnjaku procesora...

    Ako mu ventilatori rade oscilatornim rezimom, postoji mogucnost da ti ventilatori "poguraju vise" u namjeri da odrze "stabilnih" 65c na procesoru, pod uzrokom npr opterecenja graficke (u igri npr) ili porastom temperature ambijenta npr...itd...

    Ja vec imam Noctua U12P-SE2 hladnjak, a njegova (Stauff) maticna ako podrzava oscilatorni rad N-P14 ventilatora bila bi i za mene odlican izbor...jos da znam koji je brand (mada mislim da je Asus...)

    Hvala na vasem strpljenju.
     
  7. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Vas dvojica bi trebali pročitati pravila foruma, da obnovite gradivo. Pokretač teme je davno kupio hladnjak, tako da ovo više nema smisla. Ako imate volje i snage i dalje filozofirati o osnovama termike i termodinamike, te otkrivati toplu vodu na polju hlađenja komponenti, bujrum otvorite posebnu temu.
     
Thread Status:
Not open for further replies.