Instalacija ATI drivera na UBUNTU 9.10

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by elvedin89, Mar 13, 2010.

  1. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    Treba mi pomoc oko instalacije drivera na ubuntu 9.10 prvi put u svom zivotu koristim linux
    sto znaci da pojma nemam o linuxu a volio bi vidjeti kakav je.
    sad kad pokrenem driver ATI_neka_verzija.RUN pise mi dole par nekih opcija Run in treminal, RUN i jos neka opcija ja sad uzmem RUN da odma krene i pise da moram biti ulogovan il sta vec na Super User.Onda pokusam Run in Terminal i kad zavrsi i tu mi pise da moram biti ulogovan ko Super User.
    Sad ako moze neko detaljno objasnjenje kako da to instaliram bio bi veoma zahvalan.
    al bas da je detaljno i sve sta mi treba da bi to krenulo sa instalacijom i ostalim driverima
     
  2. Reznor

    Reznor Overclocker

    https://help.ubuntu.com/community/BinaryDriverHowto/ATI
    Citiram:
    Mogao si to i preko onog Installera sto dodje uz Ubuntu, a nerijetko te i sam Hardware Drivers upozori na drivere koje bi trebalo instalirati.
    Ovo ati-driver-installer-9-12-x86.x86_64.run ti mozes preimenovati i u sejoboy.run ili bilo sta drugo, i taj naziv utipkaj umjesto ovog navedenog.
     
  3. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    nista meni i dalje nije jasno kod ovog sistema neznam one pathove koji su nit znam kako cu ukucat direktorium od ovog drivera sto sam skino kad nema onog cuda ko na windows npr. C:/Downloads/ATI.RUN
    I sta je to Sudo sh sta to predstavlja dali bi se to kako moglo pokazat u Virtual box kako ide da dam ID i password od Team Viewer pa da neko pokaze kako se instalira
     
  4. dzeri

    dzeri Aktivista

    Elvedine, hajde onda za pocetak proguglaj osnove Linuxa jer bez poznavanja osnovnih komandi za konzolu neces moci nista napraviti.
     
  5. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    Ok pogledacu na google nebili sta skonto al tesko ako ne skontam odustacu od linux il sacekat nekog da mi to licno uradi da vidim kako ide pa da se tako nekako naucim.
    Hvala na pomoci
     
  6. Reznor

    Reznor Overclocker

    Ovako: sudo ti je naredba u konzoli da svaku operaciju izvrsavas sa administratorskim privilegijama, nesto kao u Windowsu Run as administrator, samo sto ovdje se odnosi samo unutar konzole. Password bi trebao da stavis u System>Administration>User and Groups>Root pa Unlock, i onda dvostruki klik i ubaci svoju sifru kako bi ubuduce mogao koristiti sudo sa vlastitom sifrom. Sh je naredba koja extractuje i instalira odredjeni instalacijski paket. Putanja jeste malo cudna. Ovdje umjesto C:/ imas samo / i tvoja putanja do desktopa bi bila /home/elvedin89/desktop/
    File potrazi u Places>Home Folder ili na desktopu.
    Ja ti savjetujem da ovako uradis:
    Applications>Ubuntu Software Center i u search ukucaj Ati i naci ces Ati Binary Xorg driver.
    Mozes instalirati i preko freezone (ako si na BIHnet ADSLu). Evo screenshot (mog Ubuntua):
    [​IMG]
     
  7. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ma nema veze jos nisam skuzio ovo mi je ko da sam sjeo u avion pa mi neko kaze de ga upali hehe
    nema veze nemora ni moci ako ima volko belaja sa instalacijom necu se ni muciti hvala vam sto ste se potrudili.
     
  8. wudu

    wudu Aktivista

    Nemoj se predavati :D Pocetnik si s linuxom, a Ubuntu je extra za pocetnike. Pogledaj malo ovaj link:
    Code:
    http://www.linuxguide.it/linux_commands_line_en.htm
     
  9. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ok necu se predavat sad kako da znam dali mi je Lan kartica i ostali hardweri instalirani na njemu
    mozda bi mi bilo lakse instalirat driver preko interneta automatski ako je to moguce
     
  10. pac

    pac Komšija

    Dali postoji neki program za linux platformu koja olaksava instalaciju bilo cega?
     
  11. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    hehe to je pitanje koje sam mislio postaviti vako je tesko nidje veze svezom ja kliknem dva puta na onaj driver od ati i sad treba da krene instalacija ko na Windows platformi da klikas Next, I accept, yes itd al nije tako.
    sto su morali komplicirat zar nije jednostavno napraviti neki installer pa da bude ko na Windows-u.
     
  12. Reznor

    Reznor Overclocker

    Prije je bio Debian Package Installer included, sad nema koliko mi se cini. Ako nisu u pitanju Windows aplikacije (koje se snimaju pomocu Wine), a ono sto ti treba nema u Synaptics, Adept i dr. installerima, onda ti jedino preostaje konzola/terminal.
     
  13. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    pa ne mogu vjerovat da je tako tesko skontat instalirat pakete na linuxu... to sam shvatio bez icije pomoci
    znaci imas consolu preko koje mozes instalirat pakete sa neta i pakete koje imas na racunaru
    i imas instaler koji dodje uz linux i koji je bas lako koristit... znaci jednostavno kliknes na stvar koju hoces i on downloaduje i instalira...
    a sto se tice console moras kucat sudo apt-get il sudo sh il sudo install
    sudo ti uvijek mora bit to ti je da se logujes na root odma poslje toga ti trazi password
    nadam se da ti je bar malo jasnije
     
  14. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ma bilo bi to lako da ja imam internet al nemam nijednog drivera instaliranog kad instaliram linux nit imam driver od zvucne kartice niti graficke niti LAN kartice sto mi najvise i treba da bi to lako bilo instalirat znam da more sam sa neta odma skidati drivere al nemoze skidati ako nema interneta a interneta nema dok god driver za LAN ne instaliram ma nebitno je sad sam i odusto od linuxa mislio sam da ima nesto jednostavnije ipak hvala na pomoci.
     
  15. hatebreed93

    hatebreed93 Novi član

    pa koji to ti racunar imas? :S cuj nema drivera za zvucnu i lan karticu? linux prepozna automasti sve.. ne trebaju driveri posebni osim za graficke karte... :S
     
  16. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    ASUS M3A78-CM
    ATI Radeon 3100 integrisana
    AMD Athlon II X2 240
    2GB DDR2
     
  17. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Probaj pokrenuti live verziju Mint-a i vidi da li radi
     
  18. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    evo skinuo sam Ubuntu 10.04 i dobio sam driver za graficku i zvuk i lan sad sve radi kako treba sad me interesuje kako da napravim dual boot sa windows 7 i ovim Ubuntu kad odem da formatiram imam prvu neku opciju pise install side by side jel to za dual boot ili trebam praviti novu particiju
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ako udjes u ceprkanje grub-a ili lilo-a, tesko da ces se kao pocetnik, odatle izvuci a da ne sjebes nesto heheh bar sam ja tako.... par puta sam zaredom nanovo instalirao oba OS-a (nesto sjebem, i ne znam popraviti, a OS-ovi nece da se dignu, nijedan), da bih, ni sam ne znam kako, napravio dual boot.
     
  20. elvedin89

    elvedin89 Aktivista

    pa ako nesto sjebem dali se da ponovo Windows vratiti