Intel Ivy Bridge procesori

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Sep 17, 2011.

  1. Sena

    Sena Veteran foruma

    Real Temp mjeri najtacnije jos od Nehalem, aida64 je solidan test za IB jer ima AVX instrukcije u sebi.

    Aida64 nema bas visok polling rate, pa temp znaju biti all over the place.
    Najbolji test za SB/IB je prime95 AVX edicija.

    Iako i dalje stojim iza recenice da je najbolji test za stabilnost CPU svakodnevni rad.
     
  2. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    jesam u libiji :) i opet super,+10 na ovo je i dalje dobro. Realno gledajuci,hoce li ga igranje zagrijati vise od aide,nece i to ce znaci biti neka temperatura na kojoj ce raditi,a nisam se jos docepao kompa,saljem dobrom drugu lovu a on sklapa i polako testira,kad dodjem kuci cekace me gotov prizvod da ne trosim vrijeme na to a opet cu ga ja svojom rukom naselovat po svom cejfu.
     
  3. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Necu vise ni da pokusavam preko 4.2GHz, dobio sam kar*** od primjerka i 4.2 je realan maksimum.

    Mozda nekad zamijenim ovo za 3770K, ali samo ako se ukaze prilika da bude bez nadoplate. :lol:
     
  4. KingT

    KingT Veteran foruma

    Izgleda da si ti taj 4.2GHz max samo postavio u glavi..

    Moze taj CPU jos vise uz vise voltaze i na boljoj ploci, nece mu nista biti ba.. :p

    Mozes ga samo zamijeniti za fin 2500K bez nadoplate hahaha.. :lol:
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Sta, trebam mu uvalit 1.4V i gledat kako temperature idu do 95C+, a sve radi 200-300MHz? To je isto kad bi ti svoj 2500K drzao na 5GHz i 1.5V, ili koliko vec trazi.

    Ovako imam dva venta na 600rpm u loadu i opet temperature oko 60C u P95 AVX.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    Znas sta mu treba, delid .. :p

    Licno ja bih ga dizao dok ne bi temp jezgri presle 80C u P95 i tu bih stao,to je nista za IB..

    Moj 2500K treba 1.5V za 5GHz benchanje, Chinebench 11.5 & co. a temp ne idu daleko preko 70C, mada sam samo 2 puta ga dizao na 5GHz iz Windowsa sa TurboV programom, ipak ne zelim da degradiram CPU sa tolikom voltazom..

    U P95 na 4.7GHz i 1.42V max temp na jezgri je bila 68C, al ipak ga za 24/7 drzim na 4.5GHz i 1.35V (max 63C u P95), kao sto ti kazes ne znaci nista dodatnih 200MHz brzine.. :wink:
     
  7. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Definitivno nema potrebe za tolikim cjedjenjem,kad je moj fenom jos uveliko upotrebljiv a SB/IB ga izbacuju iz cipela na default klokovima pa cak i i3 na 3.3ghz uveiko opsluzuje modernu grafu onda stvarno ne treba cjepidlacit za tih 200-300mhz
     
  8. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Vec preko 1.3V temperature zacas odu na 80C. A 1.3V nije dosta ni za 4.4GHz.

    I da imam CPU sposoban za 4.5-4.6GHz, opet bih ga drzao na nekih 4.2GHz, otprilike. Ovako je to realan max i to je to.
     
  9. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Bas gledam danas review Corsair H100 vodenog hladjenja na Guru3D, 3770K na 1.2V i 4.6Ghz temp od 65-69C, na 1.3V i 4.6Ghz 75-80C, nevjerovatno. Tako da si upravu Stivi, drzi se 4.2Ghz i 1.2V ako nemislis ostetiti CPU, Ivy jednostavno nije CPU za veliki OC i voltaze preko 1.3V.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Kako su ovo uhebali u Intelu to je strašno samo radi par centi i one superjeftine paste...
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ne brini ba forza, mjenjamo ja i ti procove pa budes zadovoljan :p
     
  12. Sena

    Sena Veteran foruma

    Joj de vise spustite loptu oko IB-a i temperatura, SB ce opet da vise zagrije kuciste, problem sa IB je termlani djep između silicija i IHS-a.
     
  13. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, IB se nista ne zagrijava, cini mi se da bih ga mogao hladiti na ovih 4.2GHz i 1.2V sa stock coolerom na 1500rpm. V6GT je overkill.
     
  14. Sena

    Sena Veteran foruma

    Upravo evo jedan screen sto sam bas sad maher uradio, prime95 blend AVX, Noctua NH-D14 sa samo 140mm ventom.
    Pustio sam da dođe do drugog testa jer se vise zagrije, 8k koji je kasnije podigne temp za jos 4-5C, tako da eto mozete imati predstavu o temp.
    Gelid GC-Extreme pasta.

    Prime95 AVX

    Znaci kao sto mozemo vidjeti nista strasno, kako su pojedini recenzenti hajpali.
     
  15. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Pa logicno je da bi ga mogao hladiti sa stock coolerom obzirom da je TDP manji i radi na manjim naponima u odnosu na SB al eto. Sena koliki ti je napon u ovom testu?
     
  16. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Pa sigurno oko 1,2V.
     
  17. Sena

    Sena Veteran foruma

    Oko 1.24V.

    Oko 1.2V mi treba za 4.4 GHz, iako doduse taj clock nisam nikada nesto detaljno testirao.
     
  18. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Stigao mi 3570k. Malo ga testirao držim ga sad na 4GHz okruglo, ništa nisam štimao u biosu samo multi naštimao na 40 i latencije rama. Probao sam i na 4,3GHz i više i voltažu ostavio automatski ali temp su povisoke za minut skoči na 78 tako da sam vratio. Vrtio sam prime 25min otprilike small FFT i zasad je stabilan i temp su ispod 70 (valjda je kuler nalego fino) tako da ću ga ostaviti ovako neka stoji ne treba mi više.


    [​IMG]
     
  19. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ooo neka je sa srecom.. :p

    Rekoh ti ja za temp, da ce na stock ici skoro na 70C.. :wink:

    Postavi rucno voltazu koju sad imas na 4GHz i onda pokusaj sa vecim multi 41x , 42x i vidi da li je stabilan a da se temp ne povecavaju mnogo..
     
  20. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Probao sam dignuti multi na 43 i spustim za 0.03V i dobijem reset čim pokrenem prime tako da je to malo. Možda treba još ponešto al neka stoji sad to ću drugi put.

    EDIT: evo sad 4,2GHz 1,168V 68-73 temp, small FFT 33min vrtio.