Intel Q7000 serija - lowend quad

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Stevie_Ray, Jan 19, 2009.

  1. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Ma nema tu vise defektnih proizvoda, sve dolazi sa iste linije, i onda se laserski zakljucavaju jezgre/cache/shaderske jedinice (kod grafickih) - preskup R&D za razvoj neceg novog a tehnoloski procesi dovoljno napredni i efikasni. Vjerovatno se ovi jeftiniji cipovi izvedeni od jacih sjeku sa krajeva waffera, pa odatle ta "neoverclockabilnost".
     
  2. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Vidjecemo hoce li ista biti od njega, nakon sto se revjuira.
     
  3. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    U proizvodnom procesu se posebno biraju procesori koji se bolje klokaju i razdvajaju od onih koji to nisu. Pa ovi slabiji su poput ove serije iz low end 7xxx i čiji kvalitet nije ono extra, pa zato slabiji overklok. A uvijek postoje defektni dijelovi prilikom proizvodnje to je jednostavno neminovno. Pa zato nema logike od ispravnih čipova pravit polovne ili slabe. Možda griješim al ako ima logike onda je meni takva još uvijek nedokučiva. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
     
  4. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Ima, jer onda ugrozavas prodaju skupljih/punokrvnih chipova (uz pretpostavku da do slabijih chipova dolazis nepotpunim iskoristavanjem punokrvnih). Naravno, podrazumijeva se da ces imati odredjeni broj skarta, ali to je vec nesto drugo. Uglavnom, ide po selektivnoj metodi: najskuplji chipovi se vade sa sredisnjeg dijela waffera, a ono sta ostane ide za jeftine. I da, nista se ne baca.
     
  5. nFare

    nFare Komšija

    Sto pisete wafer sa dva "f" :)

    Uglavnom prije kad su procesori bili gologuzi moglo se i odokativno pretpostaviti hoce li se moci dobro klokat, tj oni sa ljubicastom nijansom su bili "klokerski".
     
  6. WhiteNinja

    WhiteNinja Aktivista

    Dobra ti ova kod mene je i sad Intel pentium III na 1000 MHz. i čini mi se malo roskast pa se dobro klokuje a išo bi i brže da je ploča bolja jer moram dizat sa procesorom i frekvenciju sabirnice, a ovako ga uspijem sa ovom dignut za nekih 50-60 MHz. doduše pasivno je hlađenje :smt005