Intel Skylake

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by Pionir, Apr 20, 2015.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nova generacija Intel procesora-Skylake, novi chipset 1151, DDR4 ...

    IZVOR : http://www.expreview.com/39951.html

    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]

    Finally desktop Haswell gets a proper replacement. More to come.

    Edit: Quick comparison using AnandTech results for Haswell and older chips. Assuming ~12,5% better performance (Core i7 6700K vs Core i7 4790K) and a 12% bump from Core i7 4770K to Core i7 4790K, here's how the new Skylake compares to current Intel processors @ stock:

    26% faster than Core i7 4770K.
    36% faster than Core i7 3770K.
    47% faster than Core i7 2700K.
    81% faster than Core i7 965
     
  2. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Za 12% mi se ne da komp otvarat.
     
  3. black

    black Komšija

    Rano ti je za upgrade , dok malo spadne cijena DDR4 memorije.Kupio si tu konfu nema ni godina

    Zar nisu bili rekli da ce biti povecanje PCIe lane-ova?
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    MA na kasiku daju performanse nazalost..jer nemaju konkurenciju :( klok za klok napredak 20% za preko 5 godina :roll:
     
  5. Pionir

    Pionir Overclocker

    Da, ali ako trosi znatno manje i ako sam razumio dobro, 4/8 procesor 95W sa dosta jacom DX12 iGPU.

    Mislim da samo tu DDR4 igra svoju ulogu zbog iGPU koja uziva u brzem RAM-u.

    Ovo je jos dosta rano, treba sacekati ljeto kada ce biti vise informacija i za DX12/Ms10.
     
  6. KingT

    KingT Veteran foruma

    OC3D review i5 i i7 Skylake :D

    Omo sto me je dojmilo jeste strasan BCLK overclock :D, a kazu da se sada mogu i zakljucani procesori overklokati pomocu BCLK :D

    [​IMG]

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. black

    black Komšija

    Znaci sad smo opet na tacki kao i prije 5 godina
     
  8. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Ja još nisam našao razlog za upgrade sa 2500k
     
  9. black

    black Komšija

    Jesi ovi nasi trgovci bezobrazni , 4GB DDR4 110 KM. U Njemackoj 16GB kit 190 KM
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Pa dobro, sad je već razlika nekih 30%+ u sintetičkim testovima ako se ne varam. S druge strane, u igramo ništa posebno.

    Nije neko opravdanje, ali na ovom mikro tržištu su u pitanju vjerovatno stare zalihe...
     
  11. KingT

    KingT Veteran foruma

    Prilican skok clock per clock u gamingu, svi procesori na 4.4GHz, Titan X, 1920 x 1080.

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Opet treba 4,4 GHz za igre, sta bi sa onom pricom o manje CPU iskoristenosti sa DX10 !?
    Ova generacija bi trebala da radi mnogo bolje i manje da trosi W.
    Pravi test ocekujem kada vidimo CPU/Core iskoristenost, GHz u ovoj prici ne znaci mnogo.
    Ako 2600K radi sa 100% 4 jezgre, a 6700K sa npr 50% iskoristenosti, tada imamo extra konfu taman kada bi fps bio 1 za 1 ;)
     
  13. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

  14. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Posebno gta 5, citavih 20 fps.
    Ovo je situacija sa titan x, da li je ovako osjetna razlika sa slabijim karticama?
     
  15. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    U maloj sam dilemi: uzeti 6700K ili 5820K? Cijene su gotovo pa iste, jedino je ploča za ovaj drugi skuplja 50-100€.
    5820K u kombinaciji sa iTX pločom je ograničen na dual-channel ram, ali mislim da to u praksi nema mnogo efekta.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    To ti je isto kao i5 vs i7.

    Sad da li treba 6c/ 12t procesor i iTX, ako je iTX jedina opcija onda po meni Skylake je bolji izbor, jeftinije ploce i opeemljenije od X99 iTX.

    Uostalom migracija sa Haswell na Skylake i nema nejog smisla ali eto.
     
  17. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Kad uzimam sve ITX komponente, od kućišta preko SFX napajanja do ploče, onda par stoja više za Skylake i DDR4 nije neka strašna investicija.

    Fazon je što postoji samo jedna X99 ITX ploča na tržištu, ali je dobro prošla na testovima. Jedini problem je što košta cca 300€. S druge strane ko zna kad će Asus spremiti Z170 Impact ploču, čak i ne govore o okvirnom periodu.
     
  18. KingT

    KingT Veteran foruma

  19. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    Za ploču nije toliko hitno, mogu se mjesec-dva strpiti da vidim hoće li se neko odmaknuti od ubogog ALC1150 zvučnog čipa. Ovi iz Asrock-a stave Nichicon kondenzatore na cijelu ploču osim na zvučni dio kojeg svakako nisu pokrili EMI zaštitom, lulz. Gigabyte ima najbolje šanse da ubaci SoundCore3D procesor u neku od nadolazećih "Gayming" serija. :D
    Nezahvalan period za kupovinu u svakom slučaju. :)
     
  20. black

    black Komšija