internet nurucivanje

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by DocZox, Feb 15, 2004.

  1. DocZox

    DocZox Guest

    ljudi, je li iko narucivo sta sa amazona, npr., i kako ide procedura sa kreditnom karticom a kako sa primanjem pouzecem, treba li se jos sta dodatno placati npr.carina, kakvi porezi, ako neko ima iskustva sa narucivanjem stvari iz inostranstva..... pisite.... svaka informacija je dobro dosla...
     
  2. Esh

    Esh HWB

    tesko prolazi.. da ne kazem pretesko.

    prvi problem je naci neki sajt koji ce zapravo poslati nesto u bih (uz uslov da si rijesio pocetni problem - kreditna kartica).

    nakon toga, slijedi "deranje" na carini. carinici koji se inace izvrsno razumiju u it tehnologiju opcenito nece prihvatiti vrijednost robe koja ce bit naznacena te ce po svom "pravilniku" uzeti 20% od svoje vrijednosti robe uz blamazu oko postupka dobivanje narucenog i placenog.. cd-a (primjer)

    lakse je uvest 100 ukrajinaca kod nas.
     
  3. kerim

    kerim Novi član

    nažalost :roll:
     
  4. Shenron

    Shenron Komšija

    shit..... Znaci nista od DVD-a kojeg sam mislio kupit.
    Samo sto bi ja mogao da mi posalju i u hrvatsku.
    Al kad budale deru na carini.... ma budale.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    zaboravio sam napomenuti da je moguce da prodjes i bez carine, jer se carina naplacuje metodom slucajnog uzorka..

    primjer: salje ti frend cd na istu adresu, sa istom vrijednoscu robe, istom postom.. 2x prodje, 3ci put ti naplate carinu iako je sve identicno kao i onda kad si dobio bez deranja..

    u sustini, ne bi trebalo biti naplacivanja carine na robu vrijednosti ispod 50 KM pa ako prihvate da je vrijednost roba ispod 50, hadzija si.
     
  6. syss

    syss Veteran foruma

    kod nas su imali problema na carini pri preuzimanju asetek vodenog hlađenja... recenzija je kasnila jer se nije moglo uvjerit carinika kako to nije industrijska pumpa... http://www.pcekspert.com/articles/181-1.html
     
  7. n1dal

    n1dal Aktivista

    Amazon.com ne isporucuje stvari izvan Amerike :!:
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne pricaj gluposti.

    Salju svuda u svijetu pod uslovom da platis to sto kupis + postarinu naravno. Da bi udovoljio kupcima, amazon se lokalizovao na nekoliko mjesta, kao u engleskoj, njemackoj, francuskoj itd. Tako da ce ti puno brze doci na primjer ako narucis nesto sa amazon.co.uk nego sa amazon.com
     
  9. Esh

    Esh HWB

    heh! imam bolji primjer, od prije 7 dana..

    posalju nam gainward fx 5950u sa vodenim hladjenjem na testiranje, zove me tip sa carine i sad mi cita stavku po stavku sa papira (bilo je jos nekog hardvera u kutiji):

    1. gospodin: jesu li ovo neki cd-ovi?
    enis: nisu, radi se o hardveru, graficke kartice.
    2. gospodin: ma daj, kakve graficke kartice, kutija je 50x50, da su graficke stalo bi u 10x10 (cm!!)
    enis: eeeerrrrr??? radi se o grafickim karticama!
    3. gospodin: no, dobro, sta je NV36?
    enis: huh, to je gpu, to je ta graficka, kodno ime.. (pokusam laiku objasnit)
    gospodin: huh?
    enis: pa to je graficki procesor na grafickoj kartici, chip... (auu, ovo je bio kljucni kix, spomenuo sam chip, zvuci teroristicki: ) : ) : )
    gospodin: chip??? auuu, onda to prelazi ove vrijednosti, nista, nista moramo mi ovo provjerit, ovo je vrijedno itd.
    enis: ma wtf?

    --

    kasnije se javljaju sa njihovom procjenom vrijednosti robe koje su preuzeli iz "kataloga" (tip iz brze poste se slozio s mojom konstatacijom da carinici nemaju pojma o IT-u, ali je naglasio da imaju kataloge.. to ti dodje kao neke carobne knjige sa spellovima, fora!)

    i kad su mi saopcili koliko su novaca trazili za preuzimanje, iako je roba bila samo za 15dnevno testiranje, morao sam im se zahvaliti na saradnji te zamoliti da paket vrate nazad..

    da ne pocinjem opet pricu o tome kako nekad se roba ne carini, nekad da, iste komponente, vrijednost, sender..

    uglavnom, mog`o bih napisat roman na ovu temu zbog raznih iskustava : )
     
  10. n1dal

    n1dal Aktivista

    Za trenutno stanje nisam siguran i ne znam bolje da kazem ... ali prije je bilo tako ! Prije mozda pola godine :?

    jBg sada...
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Kada smo vec kod para, hebem mu drzavu koja nije ni blizu europe...za obicno slanje (20 eura) u Holandiju uzimaju 20 KM ! Sve do 99 eura slanje je 20 KM ! Nisu normalni :D .
     
  12. Shenron

    Shenron Komšija

    Ma ja bi otiso tamo i sve ih lijepo namlatio. Nek nauce nesto o jebenim kompjuterima. ccccc
    BUDALE.