INTRANET...wtf??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by reddevil, Mar 8, 2010.

  1. reddevil

    reddevil Novi član

    O.K. vjerovatno postoje neki tutorijali i informacije na netu ali nemam bas vremena za trazenje,a i nisam u tim vodama bas dobar..e sada problem je: Potrebno je uvezati oko 40 računara koji se nalaze u istoj firmi, na istom spratu u INTRANET MREZU?? Volio bih ako neko zna da mi kaze:
    1. Sta ce mi sve trebati (osim računara jel :p) od kablova,mreznih kartica (sad lupam) i sve sto dodje uz to - da bi ista mreza profunkcionisala...
    2. (Opcionalno) Ako moze neki kratki Tutorijal, kako cu sve to povezati. Da - dali su meni retardu da to odradim. Unaprijed hvala...
     
  2. RimSo

    RimSo Novi član


    Definitivno switch hub sa dobrom kolicinom portova i to bi trebalo tako da izgleda..
    [​IMG]

    Onda kad to nabavis svaki komp mora imat mreznu sto se podrazumijava i samo stavis automatic IP i mislim da bi bez problema trebali biti uvezani..
     
  3. GV

    GV Komšija

    To ti je direktor neka stipsa, hoće za male pare da ima sve. Ovakvi poslovi se dobro plaćaju tako da mislim da na pitanja ovakvog karaktera kada je riječ o nečemu na čemu će se zarađivati pare ne treba ni odgovarati. Objavite oglas i odaberite najpovoljniju ponudu.
     
  4. reddevil

    reddevil Novi član

    OK pitanja: duzina od pocetka hodnika do kraja je 50 m !! Jedan racunar bi trebao da bude kao - Server (nazvimo ga)i na njega bi se prikljucio jel taj switch, a sada - hoce li od svakog compa morati ici kabal iz mrezne do routera..to je jako puno kabla ili postoje jednostavniji nacini...zamisljeno je da racunari budu povezani na taj centralni comp (server) na kome bi se nalazila kao "web stranica" (interna od firme) preko koje bi racunari mogli da skidaju dokumente koje dr korisnici postave...ako me kontas...Share-ovanje foldera valjda...have no idea... :|
     
  5. reddevil

    reddevil Novi član


    dir necu komentarisati - da stipsa je..i znam da postoje ljudi koji su zavrsili skolu i koji se plate za takve psolove - ALI kao sto ti sam kazes u potpisu "ako nista ne pomogne procitaj upustvo"..isto mi je preostalo - sam da se obucim i zajebajem i citam koliko-toliko...
     
  6. RimSo

    RimSo Novi član

    Gle..neznam ko si sta si al ovako..

    Postoji ti znaci preko switcha i to bi ti bilo jednostavnije..naravno moras imat server tj. glavni komp koji ce i dijelit internet ak je potrebno tj.sharing svega sto je na njemu..

    Drugo postoji opcija bežičnog umrežavanja koja mislim da ti je skuplja od ove prve..
     
  7. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ako ti nish ne pomogne, reci direktoru neka on procita uputstvo za upravljanje spejs šatl-om pa neka se odveze do mjeseca.... posalji ga u pm, i reci mu neka fino plati nekome ko to zna odraditi, jer ako ti to odradis, imat ces pune ruke posla do penzije..... mreza od 40 racunara nije mala, i ako se sfuseri na pocetku, moze se desiti da bacite i ono malo para koje ste izvukli od tog skrtog direktora, pa ce vam sve na nos izaci.... MREZA je JAKO SIROK POJAM.... navedi ti sta hoces da napravis, za sto ce ta "mreza" da sluzi, pa ce ti onda neko moci reci sta od opreme ti treba ;)
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma


    i SERVER JE JAKO SIROK POJAM
     
  9. reddevil

    reddevil Novi član



    Yes - takvi nam ljudi trebaju..tesko da ce odobriti lovu za takvo sta..za sada mi preostaje samo da ovakvim vidovima probam to sve rijesiti koliko-toliko..covjeka ne zele,ali istini za volju ja imam mogucnost kupovine opreme...
    TREBA MI: Sprovodjenje INTRANETA u sklopu firme koju opsluzuje 40 racunara. Rasporedjeni su u prostoru duzine 50m - znaci kancelarijski je tip zgrade, kanc do kancelarije sa racunarima. Svi comp. se moraju "povezati" tako da mogu u svakom trenutku da postave na i skinu sa centralnog racunara (koji bi bio stalno upaljen i glumio bi kao server) neke interne dokumente firme..znaci zeli se preskociti peglanje sa USB-ovima,CD-ovima i sl...Sto je jel i jedna od centralnih prednosti tog - Intranet shita.....interesuje me hoce li sve to se morati kablovima kopcati i kako,sta s cim i sl....u krajnjem ne mislim da treba neko da se moci sa detaljisanjem icega, samo opcenito da znam - pa da dalje pitam gdje zapnem...TREBA MI POCETAK - sta kupiti,sta ce mi trebati......ako nista,zna li neko,nekoga,sta ja znam,platio bih od sebe koliko vec mogu pa da me savjetuje i sl.....hvala
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ukratko:

    1. windows 2003 ili 2008 server (da bi digao dc-domain controller), jer mreza sa 40-tak compova, gdje treba i file sharing nije bas preporucljiva bez domene....
    2. mikrotik router os (ili neki drugi softverski router) da bi mogao kontrolisati mrezni saobracaj na tih 40-tak racunara
     
  11. GW

    GW Moderator

    Ne znam što se peglaš kolinsb. Ko da on zna konfigurisati router-e.
    Ova tema nema nikakvog smisla. Zadužili čovjeka da napravi mrežu, a on nema osnovnog znanja, a oni neće da plate nekog stručnjaka. Niđe veze.
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    da ne kaze da mu necemo POKUSATI pomoci... naravno, ne pada mi napamet da mu konfigurisem DC....... ja u skoli imam mrezu od 60-tak racunara, ali su tri subneta u pitanju, nema mreznih grupa na dva subneta..... tako da to moze raditi bez dc-a
     
  13. GW

    GW Moderator

    Jedini način da mu pomogneš je da mu daješ instrukcije korak-po-korak. Jesi li voljan to raditi? Vjerovatno nisi, i zato kažem - bacanje vremena.
     
  14. GV

    GV Komšija

    Ne zaboravi naravno da ovdje govorimo o licenciranom softveru i na serverskoj i na klijentskoj strani što košta par hiljada maraka. Doći će vrijeme kada će inspekcije hodati po firmama i provjeravati kakav se softver koristi, a onda kuku majko...

    Gledaj, možda je najjednostavniji način ići bežično, znači za svaki komp ti treba WLAN kartica, nekakakv AP (access point) koji se kači na server ali ti je i dalje problematika broj računara,u skladu s tim propusnost mreže, konfigurcija iste... Probaj kući umrežiti dva računara da dobiješ osjećaj o čemu ide priča, evo ti tutorijali , a onda to pomnoži sa 100 i dodaj nekoliko ''članova'' iz Marfijevih zakona
     
  15. Mujka

    Mujka Komšija

    zadnjih dana na hwb su sve ceste teme tipa

    "De MOZES LI Bogati sve uradi za mene eto znas ja sam fin al de ti meni nadji i cijene i sve hajd plz"

    takav tip tema bi se treba brisati ok je pitat

    jel bolja za moj komp gtx 260 ili 4850

    ali nije mozete li mi sastavit komp za 1000KM < plus jos trazi cijene da mu se stavi i gdje jadno
     
  16. GW

    GW Moderator

    Da, stvarno. Pokvariše forum.
     
  17. reddevil

    reddevil Novi član

    a ja neznam koja je tvoja ovde funkcija..gdje skupi ti tih 5 i pol milja postova...ako su ovakvi kao što ovde prosipaš iz šupljeg u prazno, onda stvarno ti predstavljaš višak.. ako ne i ako su konstruktivni, u najmanju ruku zaobiđi temu totalno, ne komentariši ništa i nemoj "pamet" djaba prosipati..cuvaj,zatrebat ce ti mozda...
     
  18. reddevil

    reddevil Novi član


    isto sto i za prethodnog,vazi i za tebe...u sirokooooooom luku zaobiđi...nije tvoje da odlučuješ....
     
  19. reddevil

    reddevil Novi član

    kako god..hvala puno,izuzetno korisno pa čak i da ništa ne uspije..odličan sajt i prijedlog....hvala još jednom.....;)
     
  20. reddevil

    reddevil Novi član


    Jel jednostavnije ovako: dobit cemo Server (pravi) sa fiksnom ip adresom,na koji bi se trebala nakaciti i odrzavati stranica nase firme..veliki broj ovih 40 racunara je prikljuceno na net..jel bolje da isti sadržaj probamo postaviti na net - pa da se korisnici na odredjeni nacin loguju i samo oni imaju pristup tome....
    ok nije vise pitanje koliko je ostavrivo i sta treba za INTRANET - vec jel laksa procedura postavljanja INTRANET-a ili sve postaviti na net i omoguciti zasebnu autorizaciju svakog od nas.........