INTRANET...wtf??

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by reddevil, Mar 8, 2010.

  1. reddevil

    reddevil Novi član

    mojne tisra nopu..ako nemas pametnu,kako bi ti to uradio - prosetaj..situacija je takva kakva jeste,a ako smatras temu i sve ostalo za glupo - nemoj i ti biti glup pa odg na nju..idi saraj na dr mjestu... :smt006
     
  2. reddevil

    reddevil Novi član



    ce da bude provjereno...hvala punooo
     
  3. nivla

    nivla Komšija

    koliko vidim ja sam ti odgovorio kako bih to uradio kad ne bih znao odakle poceti i to ti je optimalno rjesenje koje ce u konacnici najmanje kostati, ako si se vec prihvatio posla koji te zapao red bi bio da znas sta je domain controller, document management,role, ...
    o ftp file sharingu kao rješenju za razmjenu i kolaboraciju na mrezi koje se sastoji do 40+ računara je zaista zalosno i pomisliti

    externi disk, barem u kontekstu u kojem ti mislis, ne moze nikako biti rjesenje za backup servera- to jednostavno nije ozbiljno

    personal antivirus se ne koristi u corporate okruzenju, za te svrhe se nabavlja corporate antivirus i update se radi tako sto serverska komponenta pokupi virusne definicije sa interneta, a onda se lokalno preko mreze updatuju klijenti, isto se radi i sa windows updateom, postavi se lokalni wsus server, sa kojeg se kupe windows update-i, klijenti se podese tako da nove update pokupe sa lokalnog servera

    dok sam ovo pisao, sjetih se da je ne tako davno bio oglas u Agenciji za drzavnu sluzbu, gdje je opis posla bas ovaj sto ga ti sad spominjes( kako po obimu mreze, tako i po zahtjevima za implementaciju mreze po iso standardima), koliko se sjecam trazili su covjeka sa 3 godine radnog iskustva

    offtopic
    ne vidim da sam te vrijedjao nema potrebe da mi se obracas u gore boldiranom tonu, ti se nisi javio sa licnim problemom, vec problemom cijim ces rjesenjem sigurno steci dobru materijalnu korist, mene cudi da zbog svoje prirode tema nije jos davno obrisana
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    to tako rade amateri kolega, jer su domen i izmisljene da se ne bi pamtile adrese (malo je lakse pamtiti google.com, hotmail.com, hardwarebase.net, nego ip adrese, zar ne). kako bi ti uposlenike natjerao da pamte ip adrese?? i jos teze njihovo koristenje. on mora imati na jednom racunaru file server, dc, antivirus server (Corporate Bitdefender nije pretjerano skup, cak stavise, i jako je dobar). Svi dokumenti i fajlovi se MORAJU MORAJU MORAJU cuvati na jednom JEDINOM MJESTU, a to je file server (na sheranje diskova na svim compovima zaboravi, jer uskoro neces znati gdje ti je sta....). MORA MORA MORA imati comp na kojem ce raditi backup sistema i podataka sa file servera, i to pohranjivati na externi hdd ili dvd medije (naravno, koristenjem nama svima poznatog schedulera, ili mozda ima i neki drugi nacin). MORA koristiti group policy kako bi userima zabranio neke stvari kao sto je instaliranje nelegalnih programa (ili bilo kakve instalacije, zatim cackanje oko printera...) jer ako to ne uradi, imat ce nocne more odrzavajuci tu "mrezu". MORA MORA MORA imati podesen router, koji nece svim racunarima u domenu dozvoliti izlaz na internet, jer mu to i ne treba, nego samo pojedinim racunarima. inace ce imati havariju u svojoj "lokalnoj mrezi" (lakse se boriti samo sa stickovima kao izvorom virusa, nego sa stickovima + internet). ja sam zavrsio s ovom temom.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Napokon si se opametio.
     
  6. reddevil

    reddevil Novi član

    Hvala puno na svim odgovorima. Ovo sve mi je trebalo,da bih cuo rijeci ljudi koji su u tom segmentu dobri, jer doticni starac koji nam to provodi ne zna ni kucati na tastaturi kako treba. Ja sam od pocetka bio skeptican,zato sam i dosao ovde kako bih pokupio konstruktivne prijedloge i zamjerke te mreze - te na osnovu istih razg. sa direktorom o uzimanju u obzir sprovodjenja iste od strane profesionalnog lica... Shvacena je ozbiljnost cijelog projekta i to je sve sto mi je trebalo....hvala jos jednom...
     
  7. reddevil

    reddevil Novi član

    OK seljacki pomalo jeste ali mogao si i ti od pocetka napisati sve ovo,u najmanju ruku barem da nesto novo naucim. Krajnji cilj teme je vec definisan u gornjem postu,a od materijalne koristi nazalost nece biti nista. Izabran sam nasumicnom selekcijom, kao najmladji, a ozbiljnost teme sam otprilike vec znao iz casopisa - da to nije puko sranje prikopcaj kabal, prepoznat ce ga i to je to..namjera je opet kazem bila da se saznaju nedostatci "mreze" koju doticni zeli sprovesti, a kako bih ja dalje mogao da djelujem prema "vrhu" na osnovu vasih comm da poduzmu nesto u vezi s tim....hvala za post
     
  8. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ev ovako to frcera kod mene u firmi.

    Ima nas 10. Znaci 8 laptopa sa docking stanicama, i 2 stacionarna.

    HP server, Xeon quad core, 12gb rama, vmware.

    3 glavna virtualna sistema, 1 windows 2003 sbs r2 sa domain controllerom i dnsom, 1 win 2003 sbs sa databazom i sistemom za nadziranje mreze, 1 linux host sa openvpn solucijom,

    Onda ima linux host sa rsyslog, koji skuplja sve syslogove sa svih switcheva i routera, u slucaju da se nesto desi da odmah vidim.

    Kao storage imam jedan Readynas NV+ sa 4 hardiska, sto daje 3tb prostora, 1 disk je za paritet, tako da ako bilo koji disk crkne, ubacis novi bez gubitka fajlova.

    Mreza je podjeljenja u 3 segmenta, lan na kojem su kompjuteri, com za servere, i app za specijalizirane aplikacije. Imam 6 firewalla, i 6 switcheva, mada bih mogao vecinu rijesiti sa 3 firewalla. 2x fortigate 200a su konfigurisani u kluster, tako ako jedan od njih crkne, drugi automatski preuzima svu komunikaciju bez prekida.

    Mreza na radnom mjestu nije nesto sto se sklepa :) Iako je ova moja vrlo mala, nije bas jednostavna, 4 switcha i gotovo.
     
  9. wudu

    wudu Aktivista

    Ma nisam htio komplikovati sa DNS-om i Firewallom, ali nebitno sad...