IP adresa

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by jessus, Feb 15, 2010.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Pozz narode u zadnje vrijeme mi se stalno mjenja moja ip adresa koja je inace staticka..Cini mi se svaki dan da dodje nova...Provider je starnet iz bugojna,nedavno su bili najavljivali nesto da ce renovirati mrezu citavu,da ce stavljati nove antene da bi bili u mogucnosti nuditi vece brzine za manje pare,pa me sad zanima jel to ima veze sa time sto su oni barkali antene ili sta vec ? :lol:
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    kontaktiraj isp i pitaj njih i otklonit ćeš sve sumnje.
     
  3. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    WLan fercera na takav nacin, i svi na istom APu imate jedan IP. Kada se taj AP ugasi pa ponovo upali, on vjerovatno dobije novi IP, pa i ti kako se povezujes na njega.

    Jer tesko da imas onu klasicnu staticku IP adresu, to se masno placa, a kako vidim na starnet.ba nemaju nekih "poslovnih" paketa sa tom opcijom da je naglasena.
     
  4. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ja imam wireless i adresa mi je statična a svaki korisnik ima zasebno svoju ip adresu. ovo prvi puta čujem da svi koji se spajaju na jedan ap da imaju jedan te isti ip.
     
  5. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Ja znam da kod nas u carsiji u Gradaccu skoro svi koji su na jednom "ISPu" imaju isti IP. A njih je jedno 200 sto ja znam.
     
  6. Sp3x

    Sp3x Aktivista


    to je onda ip izlazne tocke isp-a, a iz tog se moze zakljuciti da mreza nije dobro postavljena
     
  7. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    OK, vjerovatno je onda to mene. Izvinjavam se ako je navod netacan. Nisam previse upoznat sa strukturom tog vida mreze, ali eto na tom "licnom" iskustvu sam pretpostavio kako funkcionise.
     
  8. Sp3x

    Sp3x Aktivista

    moze lako bit da je stvarno tako, ali bi se onda vjerojatno i ljudi zalili.
    to je isto ako ti u kuci imas modem i na njega spojis vise racunara. bit ce jedna eksterna ip adresa modema, a ostale su lokalne (i nemogu biti iste) koje povezuju modem i racunare, ali svim racunarima koji su spojeni na taj modem ce biti ta jedna ista adresa prikazana kao eksterna adresa
     
  9. AhmeT

    AhmeT Overclocker

    Znam prije kad je bio "stari" rapidshare, pa se sa free moglo koliko toliko i skinuti nesto, raja se uvijek zalila na onu poruku "Your IP is already downloading a file". I ne samo to, od banova na mIRCu pa cak i na Hotmailu (ono kao vasa IP adresa je napravila previse adresa skoro). Ovo je znaci stanje sa 2 mreze bezicne dole kod nas.
     
  10. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    moguće je da si u pravu ipak je ovo BIH :D
    meni je prije ip bila dinamična a od prije nekoliko mjeseci uvijek jedna te ista što mi nikako ne odgovara.
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    to znaci da je taj provider siromasan, i da od svog natprovidera nije kupio dovoljan blok IP adresa, nego samo onoliko koliko ima i usera. naravno, mora to biti malo vise, jer se mreza prosiruje... javne IP adrese su blago, prvenstveno radi toga sto nisu besplatne, a i njihov broj je ogranicen, tako da je sto se tice Ipv4 taj broj skoro potrosen. neke ustanove poput NASA i sl. su vec presle na Ipv6 adresiranje....
     
  12. dino73n

    dino73n Veteran foruma


    U Gracanici takodje ima jedan W-ISP kod kojeg je ovakva situacija.Svi na jednom AP-u imaju isti IP.
    Ista situacija isti problemi.
    Hitno nam treba nesto po cijena ovakvih ISP-ova i kvalitetom telekoma. :wink: