Izbor konfiguracije do cca 2200 KM

Discussion in 'PC konfiguracije, notebook računari, servis' started by Tir Anasazi, Jul 20, 2012.

  1. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Jeli kontaš uzeti samo u radnji ili preko pika? Pošto možeš puuno povoljnije proći preko pika naravno ganjaš novo sa garancijom pismenom. A ove konfe što si naveo su sve redom tanke za te pare. Grafe su smiješne za te pare.
     
  3. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Uzeo bih konfu gdje god naleti kvalitetna ponuda, nevezano Pik, radnja itd. Sastavljao sam nesto na stranicama Imteca i Genelca, ali konfa prihvatljivih performansi sa min 23" monitorom izadje cca 2.500 KM. Ovako nesto otprilike, s tim da bi se dalo tu i tamo nesto smanjiti (npr. RAM, slabija napojna) pa da dodje u onaj budzet od 2.200 KM:

    Procesor INTEL Core i5-3550 3.30GHz 6MB L3 LGA1155 BOX Ivy Bridge
    Matična MSI Z77MA-G45 INTEL Z77 Soc1155 FSB 4xDDR3 4x USB 3.0 GLAN
    Memorija G.SKILL 16 GB (4x4GB) DDR3-1600 Mhz F3-12800CL9D-8GBXL
    Grafička VGA SAPPHIRE ATI HD7850 2GB DDR5 DVI/HDMI/DP LITE 11200-00-20G
    Kućište SILVERSTONE Raven SST-RV03B-WA USB 3.0 big tower black
    Optika DVD-RW LG
    Monitor LG E2351VR-BN LED, 23", FULL HD, 5ms, VGA/DVI/HDMI
    Napajanje ATX SilverStone SST-ST75F-P v 1.1 100% modular 750W 4xPCIeX
    Hladnjak NOCTUA NH-C12P SE14

    Problem je sto su neke komponente tanje u Imtecu (slab izbor), druge opet u Genelecu. Ima tu sigurno i drugih shopova, ali mi se iskreno ne da bas toliko ganjati sa tim. Volio bih sve uzeti na jednom mjestu. Najbitnije mi je da je dobar procesor i graficka. HDD nije neophodan jer ih imam dovoljno, a kontao sam nekad kasnije uzeti jedan manji SSD kao sistemski.
    Na Pik-u pretjeruju malo sa cijenama, a tamo gdje je OK cijena obicno nema garancije.
     
  4. Juka

    Juka Komšija

  5. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Evo ovo je dobar deal Ivy Bridge http://www.pik.ba/artikal/3675007/intel ... -4-3-9ghz/
    Samo ploča je potanka mislim ok je ona ali opet kada već tolike pare daješ onda traži uber sve da bude.

    Ja bi radije ovako samo ganjaj da ima urednu garanciju pismenu i nemaš problema. Ovako bi bez problema ubacio i ssd i 24 monitor ali opet jbg morao bi to sklapati teško da ćeš sve kod jednoga prodavača naći.

    Gdje nađe tu noctua i po kojoj cijeni?
     
  6. apokalipso

    apokalipso Aktivista

  7. Pionir

    Pionir Overclocker

    Sudeci onom sto sam procitao na CPU World, Intel planira do Aprila 2013 godine plasirati novu familiju Haswell : http://en.wikipedia.org/wiki/Haswell_(microarchitecture)

    Haswell ce biti na DDR4 i to ce navodno biti prvo Svjetko predstavljanje DDR4 memorije, kao i uvodjenje iste na Svjetko trziste. Pored nove memorije, tu je i novi socket.

    Moj predlog :
    - kupovina Ivy procesora pored Sandy-a, cjenovno je trosak pa predlazem 2500K sa odgovarajucom Z77 maticnom.
    - 16 GB DDR3 memorije je upitno, bolje kupi Dell U2412M monitor.

    Planiraj kupiti sve extra, osim ploce, procesora i startnih 8 gb RAMA kako bi nagodinu prodao to troje i eventualno presao na Haswell...
     
  8. KingT

    KingT Veteran foruma


    Ova gore radnja je klon Next.ba, isti proizvodi,iste cijene :lol:

    Cuj prodati za godinu i onda kupiti Haswell koji ce kostati duplo ako ne i vise ako se uzme u obzir pad cijena SB platformi..

    Pionir idi malo ohladi glavu,kakav Haswell i DDR4 ba ovo je BiH.. :smt006
     
  9. selvin

    selvin Moderator

    Mozda je next neki klon, jer je imel tu sto godina.
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    Jeli mora biti 16GB rama?
     
  11. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Ova konfa je kompletna konfigurisana u Genelecu, otuda i Noctua koja je cca 112 Km ako se sjecam.


    Ne mora, to sam u prvom postu i naveo da cu par stvari morati malo reducirati da se uklopim negdje do 2200Km
     
  12. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam se dobro "odrazio" :D

    Govorim da je trosak kupovati 16 GB DDR3 memorije, sada kada postoje najave DDR4 memorije, a prvo neka proba sa 8 GB. Ostane oko 100 KM samo od RAMA, naravno, ako ne kupi 16 GB...to su dva razloga sto ne kupovati 16 GB DDR3...

    Drugo govorim da kupi Sandy procesor, a koji ce isto tako zadovoljiti njegove potrebe. Slozit ces se da je 2500K jako dobar procesor :?: :D

    Mislim da ce Sandy zadrzati cijenu i kada Haswell izadje, jer je Ivy "promasaj" :
    - Skuplji su,
    - ne pokazuju veci skok performansi u odnosu na Sandy,
    - vise se griju, znas i sam...
    - 2 jezgreni Ivy nema HT, sto li ...
    - nemaju svi Ivy procesori PCI 3.0...govorim o cijeloj familiji...

    Opet dosta razloga sto ici na Sadny, a ne na Ivy. Bas za BiH i govorim da se trebamo drzati Sandy procesora.

    Sto znaci, Sandy ce zadovoljiti njegove potrebe za naredne 2-3 godine, pa tada da razmislja o prodaji i prelasku na npr Haswell, jer ce total / totale manje izgubiti...moje misljenje.

    O padu cijena kod nas, pogledaj po radnjama i na piku, koliko je 875K + Asus ploca (u radnji je oko 350 KM).
     
  13. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Evo na kraju ce izgleda biti ova konfa. Mozda nema potreba za ovako jakim napajanjem, ali nema trebutno nista slabije u ponudi, a ne da mi se cekati dugo. Jedino cu izletiti iz navedenog budzeta zbog SSD-a:

    Matična MB LGA1155 Z77 MSI Z77A-G43,PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1
    Procesor PROCESOR Intel i7-3770K 3.50GHz 8MB LGA1155
    Memorija Memorija DDR3 2x4GB 1600MHz Kingston HyperX
    Grafička ATI 6870 MSI OC 1GB DDR5 2xDVI HDMI 2xDP 256bit
    Kućište KUĆIŠTE COOLER MASTER 690 II
    Oprika DVD+/-RW Samsung SH-222BB/BEBE / SATA/ black, 22XDVD/12xDVD-RAM
    Monitor 24" Acer B243HLCOwmdr LED, 1920x1080(FullHD) DVI pivot Speaker Bijeli
    Napojna Napajanje 750W Cooler Master GX Lite SLI 80PLUS
    HDD SSD SATA3 90GB Mushkin Chronos 550MB/s, MKNSSDCR90GB
    Periferija Logitech Cordless desktopMK520
     
  14. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ta napojna je sve samo ne jaka.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne kontam kombinaciju 3770 i 6870.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    Da si u BIH i da vidiš cijene jačih grafa kontao bi jer je i ova u radnjama 200 eura :(
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Zar nije 3770 100e skuplji od 3570.

    Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2
     
  18. Pionir

    Pionir Overclocker

    Mislim da je bolja iskoristenost komponenti kada radis po preporukama proizvodjaca.

    2600 i 2600K su DDR3-1066/1333.
    3770 i 3770K su DDR3-1333/1600.

    Taj Kingston je PC3=12800, "SPD Speed" 1333 MHz na CL-9 tajminzima i 1.5 V.

    Znaci, 2600(K) + taj Kingston...

    Za 3770 ti treba neki 1866 MHz RAM, ovakav :
    http://www.gskill.com/products.php?index=484

    Nisam siguran kakva je postavka RAM+Sandy, ali u svakom slucaju brzi RAM+sporija podrska procesora = niza latencija RAMA, brzi kompjuter, vise PC3 brzi RAM.
     
  19. Sena

    Sena Veteran foruma

    Sorry Pionir, cijenim te, ali uzimati sada SB CPU je totalni promasaj, sem ako ne nađes negdje jeftino ili neki dobar OC primjerak.
    Tacno je da Ivy nije ono sto su svi nadali, ali svejedno je dobra investicija, PCI-E 3.0 valja sa multi gpu i npr. za GTX 690 ako hoces full potencijal treba ti 3.0, bolji IMC, 2133 ide bez diranja IMC napona, bolji IPC, vecinom je 4.5 GHz IB = 4.7 GHz SB, iako ima situacija kada je i vise, ali opet ima situacija kada su podjednaki (rijetkost, IB je uvijek brzi clock for clock), manje trosi.
     
  20. Tir Anasazi

    Tir Anasazi Komšija

    Mislim na snagu u odnosu na ono sto ove komponente trose. Ovu konfiguraciju moze gurati i kvalitetno 600W 80Plus napajanje.

    Kao sto rece Forca uzeo bih ja sad kakvu jacu tipa 570 GTX, ali je cak i do 560GTX skok od 150KM. Jednostavno postoji jaz u cijenama grafulja izmedju 300 KM i 500 KM. ako mi bas kasnije dogori, nece biti problem novu grafu ubosti.
    Grafulje su zajedno sa procesorom nazalost znatno vise od pola cijene konfiguracije.

    Recite mi samo, ima li jos kakva bitna prednost ovog 3770K u odnosu na 3770 osim mogucnosti overclocka? Cjenovno je ovaj K za cca 50 KM skuplji, a posto ne namjeravam raditi OC, pitam se da li je bolje uzeti 3770 sa kakvim boljim coolerom od stock coolera zbog zagrijavanja ovih proc. sa Ivy Bridge.