Izrada webstranica

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by 3xD_design, Aug 4, 2005.

  1. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Kolike bi trebale biti cijene izrade webstranica po nekim standardima ? Sta vi mislite ? Ja se bavim izradom (bez templates i tih sr*nja). Uvijek unikat :p.
    http://www.kickboxingbih.com <-odradio za 200KM +120host and domain (ja sam pravio).
    http://www.judouna.ba <-standardna cijena 1000KM i godina odrzavanja (nisam pravio - usporedba).

    Ja ljudima kazem pristojnu previse cijenu i oni me hoce veslati. :evil:
     
  2. GV

    GV Komšija

    U principu uvijek je bolje reći veću cijenu pa spustiti ili pokazatii neku goru stranicu od tvoje, a koja je više koštala tako ćeš bolje proći. Onako na prvu, obadvije su mi malo amaterske, nemoj ovo shvatiti kao uvredu, ali ako se ovim baviš iz hobija ili dopunjavaš svoj budžet samo nastavi. Jedino što mi se nije svidilo je onaj amblem koji ono nešto ...(I Bill je nekad bio amater).
     
  3. emir.a

    emir.a Administrator Staff Member

    po meni nema tu standarda? jednostavno pravis po cijeni po kojoj mislis da vrijedis i po kojoj ti se isplati raditi...

    ako ti se ispplati raditi za 200 KM, bujrum. Samo ja nikada nebi radio ni jedan sajt za ispod 350 KM, pa makar se on sajstojo iz 4 HTML stranice, jer po meni dobar dizaj minimlano toliko vrijedi.

    moj savjet je uvijek reci vecu cijenu, jer ce se "klijnet" uvijek dosjetiti neceg novog sto treba postaviti i uraditi na sajtu, a za sto se niste dogovorili na početku, a to cete mu tesko naplatiti.
     
  4. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ne znam.. i meni je to ptroblem.
    http://www.sunotours.net ---> 450KM
    http://www.bybe.co.nr --> Za moj ćejf ;)

    Gdje uzimas taj host? ja ti ga mogu dati po 100KM (PHP/ASP) :)
    Svidja mi se to, sto bez template-a, radis stranice.

    U cemu radis... evo sam ovih nekoliko dana zaglavio na necemu pri slanju nekog upita SQL-u... nikako da uhavizam sta je rijesenje.
     
  5. Lamagician

    Lamagician Komšija

    sve zavisi od toga koliko si radio na stranici, koliko si morao programirati (php, asp...), koliko flash-a, broj stranica itd. itd. na kraju puknes cifru i eto : )
     
  6. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Mah... ova raja sa PHP nukovima i ostalim djavolima (svaka cast kreatorima ovih "programa") unistise trziste.
    Jedan moj kolega me pozvao da radim stranicu za njihovu skolu (a do te ideje su dosli jer im je dosao jedan SPAM iz uzurpiranog dijela BiH sa ponudom da im se radi stranica za 300KM + Domena i Hosting) i pitaju me za cijenu. Ja mislio da ono kolam... ono ako je obicni HTML bez dinamickih dijelova i interaktivnosti sa korisnicima onda oko 150-200KM a ako ima bazu i sl. 300-500 a da ne spominjema ako bi im skroz predao stranicu da je sami azuriraju bez mene kroz neki CP.
    Ali kada sam cuo za ovu cijenu u koju ulazi upravo ova usluga da sami kasnije azuriraju stranicu po principu foruma (tj, unosi tekst iz nekog Web baziranog WordPada - hajd tako da kazem) ja se zijanio... samo sam rekao hajd ja cu vam to uraditi za te pare.

    No nista od posla... neki se njihov serviser sjetio da bi on to mogao uraditi i pkupiti pare :). No sto najvise mrzim, pri prvom susretu sa nekim samozvanim "Web Dizajner", jeste "U cemu radis stranicu FP ili DW"... fuj... pitam se u cemu bi je on radio da je u BIH piratstvo suzbijeno... ako si Web Dizajner onda radis u Notepadu (ne bas bukvalno).

    Danas svako za sebe smatra da je web dizajner... pogotove kada svaki, hman svaki, program ima opciju da dokument izveze u HTML obliku... onda raja konta to je to. Plus da ne spominjem web templejtse pomocu kojih vecina firmi radi jer zbog mnostva kojeg imaju u kod sebe, a poskidate sa raznih strana, obicna musterija ne moze ni skontati o cemu se radi...

    Npr.: Ovaj formular za unos teksta... sam za sebe to je toliko umjece da covjek ne moze skontati dok ne pokusa sam napraviti... ja ga jos ne znam napraviti pa umjesto dva "enter" dugmeta da napravim razmak moram unositi html tag za to.... sta ces ne mogu sve nauciti. No zelim reci... ljudi to popale i nemaju blage veze sta su ustvari pokupili... da bar osjecaju zahvalnost... nego misle da je web dizajn lahak hm... jes al' sipak... :smt002

    Samo jedan mala napomenica... vezano za usporedbu onih gore stranica... nije fazon napraviti fazon je prodati... na kursevima za web dizajn (na koje sam davno isao da pokupim, nikad pokupljenu, diplomu) imali smo jedan ili dva casa, kod prof. Masica. o tome kako prodati stranicu... kada nas je covjek poceo lomiti pitanjima tipa "pa sto je ova 150 a ova 300KM" isl... vidio sam da je probati robu prava umjetnost.
    Jedan moj kolega je svom profi pokupio 300KM za portofolio neki... ma da vidite na sta to lici... jedan tabela sa par linkova i suhi tekst sa 2-3 slike i to je to....
    Pa jos kad vidim sta ljudi prodaju u smislu CD-ova... kakvi omoti i print... ja se pitam uopste kako ljudi kupuju... ali izgleda da, kao u svemu, treba imati slifa... tako da za ovaj drugi dio, dio prodaje, treba biti dobar trgovac... pa ako mozes da prodas stranciu od 150KM za 1000KM.... Boze moj.... aferim ;)
     
  7. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    3xD_design, uzgred... lijepa ti ona stranica o kickanju :)... a posto vidim da baratas ASP-om trebali bi se sastati kao srodne duse (kontas) ;)
     
  8. GV

    GV Komšija

    Danas sam slučajno bio prisiljen da pogledam stranicu http://www.sllist.ba (pogledaj informacije radi) koštala je sigurno više od tvoje cijene. Jarane ti si bog za onoga koji im je to napravio, povlačim ono o amaterizmu!
     
  9. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    HamziBeg, kakve srodne duse. Ja dobivam asp hosting 100mb space i 1 GB ft za 100KM + gratis domain. Ako imas u planu kakvu poslovnu saradnju, mozemo pogledati da li ce se isplatiti. :mrgreen:
    Cray, hvala za pohvale i ne pohvale (kickboxing site je trebao da se sto brze ucita i da bude stooooooooooo jednostavniji). Tako da nisam previse pokazivao kreativnost nego optimizaciju. I stranica katkad moze izgledati amaterski jer tako klijent zeli. Onakve boje i ono nije moj stil, ali sta se moze. Necu ja davati pare za taj site.

    I usput da vam kazem da ste u pravu u vezi webdesign-a. Ljudi snime template i samo promjene text, i eto ga. On je vrhunski dizajner. A fakat pojma nemaju koliko se neki pojedinci napate za sve to. 1. Ne gledaju sta se pisalo u kodu (npr. kod mene je zastita preko Session u ASP, Formular ima obavezna polja...). Oni misle to je sve klik tu, klik tamo i to je to. To ne volim. Sto neki sjednu dan-dva za PC i nazivaju se strucnjacima. Imao sam takvih iskustava svuda, pa kada se sve zariba sa Spyware-om, trojancima... onda belaj. 8)
    I jos najvise me zivcira kada neko ko se ne razumije u neke stvari, pokusava biti pametniji od covjeka koji radi to duze vrijeme i koji je iskusan :).
     
  10. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    3xD_design, nije ti losa ta cijena nimalo. Dobijem i ja tako slicno (ko meni) ali za dalju prođu ne znam.
    Ovo vezano za drzavne "organe" i njihove stranice... to vam u prncipu ide putem radnika. Il' se neko nadje pametan i uzme praviti stranicu il' kaze da ima sina koji to zna raditi. Pa ovaj sklepa stranicu a babi super jer se uvuka svom sefu jos jedan pedalj u g***cu. Nema se para! Svak ce ti reci iz ovih drzavnih organa.

    Ova mi se je stranica pravo svidjela, tek sam je skoro pronasao http://www.jasnauputa.com. Ljudi razvaljuju.
     
  11. Hells

    Hells Aktivista

    Moze li info za pocetnika?
    ja sam napravio stranicu,(nije dovrsena), i imao sam 7 dana bez reklama(free screensavers itd :( ),a onda su dosle te reklame i sve pokvarile,posto je domain besplatan,kako sad opet to uraditi al da budu ti banneri i reklame fino uskladjeni sa mojom stranicom.Radio sam u FP
    http://www.hellzz.4t.com :oops:

    -Imate li besplatni domaina? predlozite par dobri

    -Cime uplaodate stranicu?

    Hvala unaprijed!!
     
  12. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

  13. GV

    GV Komšija

    Kada sebi otvoriš mail adresu na http://www.yandex.ru (našto kao hotmail) dobiješ i automatski web adresu u obliku www. neko ime.narod.ru od 100 MB, Nisam se nešto dublje zanimao pa ne znam kakva je situacija sa reklamama i gdje se nalaze na stranici. Koliko sam vidio imaju izbor sa već gotovim kao i na tvome hostingu a meni se čini i da možeš sam napraviti pa je onda prebaciti. E sada ako ne kontaš ruski ili ćirilicu tu je malo problematično ali tu ti mogu pomoći ako šta zatreba. Ovo poslije samo prijaviš na DotTk i dobiješ svoju adresu u obliku http://www.neko ime.tk Samo ne bi bilo loše tu svoju adresu svaki dan posjećivati jer ako je neaktivna ili premalo aktivna ugase ti je tj. oduzmu ti ime
     
  14. HamziBeg

    HamziBeg Komšija

    Ova websamba me u crno ukopala. Smece zivo... los upload.. puca veza u pola uploada. freedomain.co.nr je topla preporuka svakome. Fino rade i brzo te indexiraju vecina glavnih pretrazivaca. stoga nadji kakav bilo prostor ovaj freedomain ce svojom cloak tehnikom prikriti link tako da se bar na prvi pogled ne vidi gdje ti je hostana stranica. tako da bi nekako moglo ici WebSamba 8traljava) + Freedomains. Jos bolje probaj portland.co.uk. Daju 15MB prostora nema nekih reklama isl. ali ne dozvoljavaju 2 i 3... dubinu direktorija... sto znaci da ti fajlovi moraju biti rasštrkani svi na jednom mjestu.
     
  15. Guest

    Guest Guest

    nemoj se ti ljutiti care ali obadva sajta su preskupa

    ja ne bih kupio nijedan ali uvijek ima ljudi koji ce nasjesti

    ali nije samo icjena - nego ja i dizajn skroz negativan



    ko da si sve osim flash animaicje radio u paintu
     
  16. Lamagician

    Lamagician Komšija

    sjedi ti, uradi pa vidi isplati li te manje naplatiti...da vidis koliko vremena ode... da ne bude da sam neciji advokat al fakat pokazi pa reci.
     
  17. Hells

    Hells Aktivista

    .co.nr nece.
    Ops!.. Looks like an error..


    New signups are temporary disabled. There maybe several possible reasons:

    (1) We are just doing some system maintenance at this time, and new signups will be available soon, probably in 3-4 hours.

    (2) We do a larger maintenance at the moment. In this case it may take up to several weeks. Please visit our News Page for the updates. Thanks


    Probavo sm vise puta!!
     
  18. 3xD_design

    3xD_design Aktivista

    Od klijenta zeli hoce li sporu stranicu u flashu (modem connection) ili hoce samo ucinkovitost jednostavnost i brzinu. Ne mogu ja napraviti nekome nesto sto ne zeli. A ti ako bi radio bojanku kakvu od nekog ozbiljnijeg site-a, slobodno pa nam javi. Nemoj biti kao drugi. Kazu evo mog site-a: http://www.2advanced.com :wink:
    p.s. Ne znam u paintu raditi. :)
     
  19. monK

    monK Komšija

  20. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ono je meni se cini site za americku dizajnersku firmu. a i cisto sumnjam da bi onako nesto ovdje ko i znao napraviti. :wink: jos jedna stranica koja je jednostavna, a odlicna, sa jako dobro "pogodjenim" bojama je http://www.futuremark.com