K: 5GHz wierless outdoor antenu

Discussion in 'Računari i komponente' started by jessus, Feb 22, 2010.

  1. jessus

    jessus Aktivista

    Dakle kupujem gore navedeno...Zanima me koliko se otprilike cijene krecu i gdje se najpovoljnije moze nabavit komplet oprema za 5GHz wierless internet...I koliko je sigurno kupovat polovnu ovakvu opremu ?Pozz :smt006


    EDIT: Koliko se krecu cijene novih u online prodavnicama,jel mi neko moze pronaci link ? :D
     
  2. Sp3x

    Sp3x Aktivista

  3. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    www.wirac.ba je generalni zastupnik Mikrotik-a, Ubiquiti-a, Senao-a..... za BiH.... tu ces naci sve sto ti treba ;)
     
  4. jessus

    jessus Aktivista

    Ok evo nasao sam 2 antene :
    ANTENA FLAT EAP 18dBi (5GHz) 69 km
    ANTENA DIREKCIONA WAVEANT 17dBi 5GHz 68 km

    e sad jel znate koja je od ove 2 bolja,i sta mi jos od opreme treba da bih to mogao sve namontirat,koji mi kabal treba,i jel oni drzaci i sarafi dodju odmah uz antenu ili moram to posebno kupovat?
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa fino kontaktiras tu firmu od koje planiras kupiti, i oni ti sve fino objasne.....
     
  6. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Koliko ja znam za 5ghz sistem ti treba i 5ghz ruter na koji se kopca antena a ti budes spojen preko mreznog kabla kao ADSL a ne preko PCI kartice kao kod 2,4ghz sistema.
     
  7. jessus

    jessus Aktivista

    Vidim da treba,vidim da imam 2 opcije,a to je da uzmem onu od 150 km antenu sa ugradjenim routerom odmah ili posebno da oboje kupujem
    Panel Antena WPV2518 Cijena: 87.75 KM
    Rootena WRV2518 92.43 KM
    Grid antena SPDP-5500-24 104.13 KM
    Jel ijedna od ovih navedenih ima ugradjen router??
     
  8. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa to su samo antene covjece.... AP-ovi na 5GHz (tzv 802.11a standard, a b i g su 2,4Ghz) su poprilicno skupi.... a o routerima da ne pricamo.... mozda da ides na mikrotik routerboard+mini pci kartica....
     
  9. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    ili da izvali 150KM i kupi nanostation loco 2 koje su vrlo kvalitetne antene i riješi sve probleme.
    [​IMG]
     
  10. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    njemu treba komplet za wireless internet... znaci:

    1. antena na 5GHz
    2. AP-router koji podrzava 802.11a standard (5GHz)
    3. i mozda neki kabal ili konektor, zavisno od toga kakvi su konektori na anteni a kakvi na uredjaju.

    Evo, ovo bih ti ja preporucio iz wirac.ba

    http://www.wirac.ba/w/index.php?page=sh ... Itemid=117

    to ti je najbolje rjesenje... Mocan router sa upravljivim Router operativnim sistemom, antena na 5GHz od 16dBi, POE....
     
  11. wragg

    wragg Aktivista

    Da, i to sve ima u Nanostationu, a puno je elegantnije i urednije rjesenje od router+antena. Samo bih ispravio kolegu gore - treba mu Nanostation5. Loco bih izbjegavao ako je udaljenost velika.
     
  12. jessus

    jessus Aktivista

    udaljenost od AP-a mi je nekih 50 metara ,mozda cak i manje :) tako da nece mislim biti problema tu..ali mislim da cu ipak ici na kombinaciju nanostation 5 i jos je jeftinije...Pozz :)
     
  13. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ok, jesi siguran da ovo dole ispod, sve imas u nanostation:

    po cemu je elegantnije rjesenje nanostation 5 od ovoga:

    [​IMG]

    Rjesenje sa Mikrotikom je mnogo mocnije, i vrlo lako mu se moze sutra promjeniti namjena, dok nanostation uvijek ostaje klijentska antena i nista vise.... takodjer, mogucnost izmjene i nadogradnje je nikakva....
     
  14. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    kod mog wireless isp-a kazu da sa ovim nano station mozes se nakačiti do 10km bez problema, bitno je da imaš optičku vidljivost. to je taj tzv. wadsl standard kao oni to zovu.
     
  15. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    naravno, to tvoj provider mozda moze tvrditi samo za svoju opremu, jer zna pouzdano kakva je. dalje, tvoj provider prica nebuloze, posto je nemoguce utvrditi da li se mozes povezati na nekoj udaljenosti, dok ne izadjes na teren, ne vidis prepreke, sto u obliku brda i drugih fizickih prepreka, sto u obliku "zagadjenog etera" od strane drugih signala itd itd (antene koje imaju velik horizontalni i vertikalni ugao zracenja smetaju svima pa i samim sebi, jer ne salju signal samo tamo gdje treba, nego tamo gdje i ne treba, pa dolazi do interferencije. zato se preporucuju yagi antene i grid antene).... spektar wireless opreme je sirok, i ima dosta nekompatibilnosti medju uredjajima... ti kad kupis nanostation, i ona se ne voli sa providerovom baznom stanicom, mozes se popishat na njega, dok kod mikrotika zamjenis minipci karticu (drugacije snage, drugog proizvodjaca, sa drugacijim chipsetom) i rijesio si problem.... u vecini slucajeva, najbolje se konsultovati s providerom kad je kupovina opreme u pitanju... oni ce ti najbolje reci sta ce dobro raditi a sta ne. ono sto oni prodaju u vecini slucajeva mozes kupiti i na drugom mjestu i jeftinije.... pa tako i uradis :)
     
  16. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    koliko sam upoznat na 5ghz nema puno 'zagađenog' etera jer tu frekvenciju ne može svako koristiti kao onu od 2,4ghz već samo onaj ko je platio koncesiju državi. slobodno me ispravite ako nisam u pravu. što se tiče nano stationa i mog provajdera oni tako kažu a ja znam provjereno da te antene nisu njihove u punom smislu već samo ih distribuiraju i ne zarađuju ni 1KM od njih a nešto i nisam vidio da ima nano station negdje u bih ispod 150KM sa garancijom... ali to je već sad nebitno i previše smo otišli u off topic.
     
  17. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa nisi u pravu ni blizu :smt003 2,4GHz i 5,8Ghz su besplatni opsezi. Naravno, ni na njima ne mozes raditi sta ti padne napamet. Tu se prvenstveno misli na emitovanu snagu, koja je na 2,4GHz 100mW, a na 5GHz 200mW (npr, Zona fura velike snage, pa imaju signal svugdje, cime se hvale, a koriste vecu snagu nego sto je RAK dozvolio). Sto se tice licenciranog opsega, tj. onog koji moras platiti RAK-u licencu, on se odnosi na 3,5GHz, i taj dio radio opsega je poprilicno cist :D

    da ne duzim previse i ne pricam ono sto je kolega Pedja jako dobro objasnio na svojoj stranici:

    http://wireless.uzice.net/uputstva/frekvencije-kanala/

    mnogima ce koristiti ova uputstva 8)
     
  18. wragg

    wragg Aktivista

    Vidi kolega, meni ne moras drzati predavanja o mikrotiku, jer sam mikrotik akademiju zavrsio prije 3 godine i uspjesno polozio. Na mikrotik opremi radim vec 4 godine, a ove Nanostatione smo poceli koristiti prije dvije i jako su se dobro pokazali, pa sam ga zato i preporucio covjeku.
    BTW, i ja kod sebe kuci imam RB411 sa CM9 karticom u 2.4ghz/5ghz rooteni, ali i sam znas koliko ta zabava kosta ;)

    A ovo gore sto si naveo kao prednosti Mikrotika kao klijentskog uređaja (koliko sam shvatio, covjek upravo to trazi), bas si siguran da mu to sve treba, iako vecinu navedenog NS5 ima?
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    vec sam spomenuo kompatiblnost, i ono sto sam mu predlozio je podloznije promjenama ako to bude potrebno pri prelasku na drugog providera. ta zabava je skuplja 100-tinjak KM... ne bih vise u offtopic