K: Adapter DVI-D to VGA ili M: Monitor LCD 17"

Discussion in 'Računari i komponente' started by epandzo, May 22, 2011.

  1. epandzo

    epandzo Novi član

    Pozdrav,
    zelim da spojim drugi monitor sa racunar,

    na maticnoj ploci imam DVI-D port, a monitor ima VGA ulaz,
    neki DVI-VGA adapter koji imam ne moze fizicki uci u DVI-D port koji je na maticnoj ploci,

    da li uopste postoji DVI-D to VGA konvertor (digital to analog),
    ako postoji, kupujem :)
    (ili ako neko zna da li se ima kupiti u nekoj prodavnici, gledao sam na plus.ba nisam vidio...)


    alternativno,
    mijenjam monitor Xenon 17" LCD, za neki drugi LCD koji ima DVI-D ulaz uz moju doplatu

    Lokacija: Sarajevo
    Cijena: adapter, do 10-15km, monitor, do oko 100km ako je neki bolji monitor
     
  2. forzamilan

    forzamilan Veteran foruma

    DVI to VGA adapter imaš u svakoj hardware radnji, košta 3KM.
     
  3. epandzo

    epandzo Novi član

    hvala na odgovoru :)
    takav jedan od 3km imam kod sebe, ali fizicki ne moze uci u dvi-d izlaz, ima viska pinova
    mislim da bi mi trebao dvi-d to vga
    koliko sam upratio ovi jeftini samo propuste analogni signal sa dvi-i konektora na vga
     
  4. Nihad

    Nihad Aktivista

    Za spajanje DVI-D i VGA uređaja moraš koristiti pretvarače signala (eng. converter), koji ko$$$taju. Tebi treba digitalno-analogni pretvarač.

    Ja sam htio da priključim VGA izlaz iz grafičke karte na DVI-D ulaz na LCD monitoru, tako da je meni trebao analogno-digitalni pretvarač.

    DOBRO pazi da ne kupiš lažnjaka, jer posvuda postoje lažni DVI-D/VGA prilagodnici. Dakle, oni samo žičano prilagođavaju sa DVI-D spoja na VGA spoj. Time se ustvari dobije VGA (D-SUB) spoj koji daje digitalni DVI signal! Kinoberska posla. Kad sam vidio da kinoberi prave USB/FireWire kablove (obični kabal, s jedne strane USB spoj, a s druge FireWire), ništa me više nije moglo iznenaditi.

    Znaj da 99.8% "DVI-D to VGA adapters converters" na Ibeju su lažnjaci. Neki koštaju samo 1$, ali ima ih i koji koštaju desetine dolara ili funti a opet su lažnjaci (ljudi love u mutnom).

    Evo primjer pravog DVI-D/VGA pretvarača:
    http://www.smartvm.com/DVI-D-to-VGA-Converter-P7556.htm

    Primijeti izno$ cijene.
     
  5. epandzo

    epandzo Novi član

    hvala puno na odgovoru :)

    vjerovatno cu staviti ovaj monitor na oglase, pa onda kupiti monitor sa dvi-d ulazom... to mi je jedina fina opcija :)
    taman da pokusam uraditi upgrade na veci monitor...
     
  6. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da imas DVI-I na maticnoj ploci, bilo bi lako. Zato sto DVI-I ima i analognu i digitalnu komponentu, a upravo za to sluze adapteri od 3KM koji su rasprostranjeni u radnjama.

    DVI-D je pak samo digitalni signal, zato ti treba konverter na analogni (VGA). Sto je realno skupo. Lakse bi bilo promijeniti graficku karticu nego naci DVI-D -> VGA konverter.