K: mobitel za nekih 400 KM

Discussion in 'Igre, konzole, telefoni i drugi gadgeti' started by senad_986, Jul 23, 2017.

  1. senad_986

    senad_986 Komšija

    Kupujem telefon za circa 400 KM, mogu se protegnuti jos ako je dobra prilika. Prednost imaju telefoni pod garancijom u BHTelecomu.
    Inace, sta biste preporucili, A5 2017 mi je interesantan, na OLX-u ih ima za pet stoja.
     
  2. senad_986

    senad_986 Komšija

    Ima li neko iskustva s Xiaomi telefonima? Redmi Note 4x nov za 335 KM na papiru izgleda primamljivo?
     
  3. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja koristim vec drugi, prvi je bio Redmi 1s, ovaj drugi Redmi Note 2. Za ove novce prezadovoljan.

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
     
  4. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Xiaomi Mi 5 sam uzeo prije možda dva mjeseca za 400 KM, prezadovoljan sam ...
     
  5. senad_986

    senad_986 Komšija

    Hvala vam za preporuke. Gdje nabavljate, preko neta narucite ili kod lokalnih prodavaca? Kakva je situacija s garancijom?
     
  6. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Ja sam uzeo od nekog lokalnog, garancija je "jel radi, radi, to je to."
     
  7. Qler

    Qler Veteran foruma

    ima Huawei P8 320KM prodaje se pod polovan, a prakticno nikada koristen, bukvalno i koliko ja znam garancija je u ovlastenom servisu.
     
  8. dams82

    dams82 Komšija

    Moja preporuka je Xiaomi MI 5,ima u procomp za 480KM sa 64GB
     
  9. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Slobodno uzmi redmi note 4x sa SD625. Bolji za ~350 nema. Display jako dobar za cijenu, baterija fantasticna, comunity extra, nougat, kamera se da natjerati da snima i 4k, a slike su vise nego solidne, posebno na dnevnom svijetlu. I ja sam za Mi5 ali je van budjeta. Imas nesto u tom fazonu Zuk Z2 lenovo, ali je kocka, ima dosta problema sa hardwerom ~420KM
    P8 je za redmi note 4x smijesan telefon u svakom smislu.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
     
  10. EL NINO CFC

    EL NINO CFC Veteran foruma

    evo ja nosam privremeno huawei p9 lite, stvarno fantastican phone, iskreno sam ocekivao slabije perfomanse, uz to i meni dosad nepoznat kirin cpu, kvaliteta izrade jako dobra, display isto dobar, kamera isto za pohvaliti.

    jedini nedostatak u mom slucaju jeste agresivan ram management, recimo uvijek imam dosta app otvorenih u pozadini, i mad se vracam na neku volim da nastavim gdje sam stao a ne da mi ponovo otvara app.



    Sent from my HUAWEI VNS-L21 using Tapatalk
     
  11. senad_986

    senad_986 Komšija

    Joj sto me sad zadeveraste! :D
    Na OLX-u mi lik nudi A5 2017 kupljen u BHTelecomu u februaru za 450 KM u mint stanju, garancija 19 mjeseci; Qlerov drug za 320 KM nov P8, garancija 12 mjeseci u ovlastenom servisu, tu su i Mi 5 za 480 KM i Redmi Note 4x za 335 KM, ali u slucaju problema telefon moram slati u Zenicu.
    Recenzenti hvale Mi5 samo tako - vrijedi li dati vise love u odonosu na ove gore navedene?
    Hvala, raja!
    Razmiliti sad dobro, a posto telefon kupujem zeni, trebam vidjeti sta i ona veli. :)
     
  12. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ako kupujes zeni onda uzmi A5 2017. Telefon je zlatna sredina u svim aspektima, SAMOLED 1080p i najbolji display sigurno od svih navedenih. Dobre obje kamere, lako ga je postaviti itd.
    Mi5 je najbolji zbog SD820, dobre podrske, custom romova itd. Ali rekao si da uzimas zeni pa joj se mozda neda peglati sa tim, a MIUI zna biti gnjavaza dok sve sredis da radi kako treba...
    P8 je fin telefon, ali je hardwerski bas zaostao, baterija truba a i kamere su srednja zalost. Poredaj telefone po onome sto je prioritet. Ako je baterija najvaznija onda Redmi Note 4x, itd...
    Da uzimam sebi Mi5 bez razmisljanja...
     
  13. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    Mozes li navesti konkretan primjer?

    Ako je za zenu ja bih gledao da mu baterija traje sto duze i da ima solidnu kameru, a najbitnije da joj se svidja :mrgreen:
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Fakat ne znam sta se to posebno na Mi5 MIUI ima podešavati u odnosu na druge telefone/ROMove. MIUI je baš jednostavan za korištenje.
     
  15. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Primjer je da u zavisnosti od preprodavaca dobijes original MIUI ROM ili "reseler" ROM. Ovaj drugi nema OTA update, moras otkljucati bootloader da nakacis neki EU ROM bez kineskog smeca da to radi kako treba. Druga stvar je sto MIUI nema bas dobar RAM menadzment, i sto se moras na vise mjesta zezati da omogucis recimo push mail, face, viber, whatsapp da rade u backgroundu kako bi notifikacije stigle instant. Nije ovo sad neka nauka, ali kad uzmes A5 2017 jednostavno snimis viber i to je to.
    Kontam ako je u pitanju zensko, obicno nece da se peglaju nit ih zanimaju takve stvari. Ja recimo volim xiaomi telefone, dusa mi se igrati s romovima itd.
    Ako mozes za 450KM dobiti mint A5 2017 onda uzmi njega jer je allaoround dobar i bez slabe tacke. Da je cijena 600KM kao sto i jeste vecinom, rekao bih da zaobidjes jer ima za tu lovu bolji, ovako za 450 je ok deal.
    Redmi Note 4X sa SD625 ima ludilooo bateriju, najbolju od svih navedenih, jos ako ubodes varijantu sa Sony senzorom nazad onda je telefon za 300 i kusur maraka no brainer. Izrada mu je odlica, android 7 na miui radi fantazija i dolaze obicno sa global originalnim romom.

    Po svemu navedenom, za zenu bih izabravo ovih redom:
    A5 2017 (zaokruzen telefon ali za 450KM)
    Redmi Note 4X SD625 (fluidan, dobar kvalitet izrade, najbolja baterija definitivno, solidna kamera za cijenu)
    Mi5 (stavio sam ga iza redmi telefona jer je cijena osjetno veca, a razliku u perfomansama na istom MIUI romu ces vidjeti samo u sintetici, giga rama manje u odnosu na redmi)
    P8 outdate u svakom smislu
     
  16. hamo pipa

    hamo pipa Komšija

    I ja samo snimim Viber i WhatsApp i Skype i FB Messenger i uredno mi dolaze sve notifikacije, cak i kada ukljucim stednju baterije tako da su nam iskustva ocito razlicita.

    Sto se tice OTA update ako sve radi kako treba ne vidim neki veliki problem, pogotovo sto je u pitanju zenska osoba a po mom iskustvu ne vole bas ceste update, ako ih vole uopste (naravno da i ovdje postoje izuzetci). Ja bih u svakom slucaju nabacio Global stable rom ako vec nije na telefonu pa predao na koristenje.

    Kod MIUI je fazon da se kao korisnik naviknes da koristis onu njihovu Security aplikaciju i kroz nju sve rjesavas, pa i RAM menadzment.
     
  17. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Ma razumijemo se, mislimo na isto. Proslo mi je kroz ruke nekih dvadesetak xiaomi telefona, razlicitih reselera sto nasih, sto gearbest i slicni sajtovi. Ima dosta slucajeva sa svakakvim romovima, pa sam vise mislio na te slucajeve gnjavaze. Kad je MIUI global onda nema zime, sve ide odlicno.
     
  18. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Pa on nece kupiti nov telefon od trgovca, nego polovan telefon koji je netko vjerovatno vec "sredio" :)
     
  19. kvaju

    kvaju Komšija

    Samo mislim a5 2016 nema led notifikacije, pa eto da napomenem, ja se sjebao kolegica uzela, govori ne radi mi otkad sam ga uzela, tek tada sam vidio da nema je uopce. Neznam 2017 model jeli ima, pa cisto obrati pozornost na to ako uzimao.

    Mada mislim ta cjena sa tom garanciom iz telekoma da je ok opcija, mada je mi5 bolji jzbor po meni, al ako ne zelis da se mislis i imas pravu garanciju i da si rahat sto se vecih problema tice, gonjaj a5.

    Dosada kad sam god uzimao polovno nisam imao nekih vecih problema sreca, ali ono kad dajes velike pare za telefon, prvih dan 2 si dosta napet, nebi li kakav kvar pokazao koji se ne vidi na prvu.
     
  20. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kad se vec spominju A5 2016 i A5 2017, 2016 je imao OIS, 2017 nema.

    Samsung im namjerno nesto doda a nesto uzme, ne smiju biti high-end i prijetiti perjanicama.