Kloniranje kartica

Discussion in 'Generalna diskusija' started by Zeleni, Jul 26, 2015.

  1. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    I tako ja, protiv svih instikta i zdravog razuma odem u Lukavicu u Tus. Zena nasla neke cipele u Alti u Deischmannu, ali nije bilo broja. Kaze idi. Usput kupim baby hrane u DMu preko puta.

    Jutros vidim 2 smsa od banke, da mi je kartica blokirana zbog sumnjivog koristenja.

    Zovnem, kad li neko je povukao 2x 300km u Macy's negdje u New Yorku.

    Smjesno.

    Do jucer kariticu sam vukao samo u Bingu i EP pumpama.

    Znaci jedan od ona dva aparata u Lukavici su lazni.

    Na svu srecu racun za kartice i racun gdje plata dolazi nisu isti, i uvijek gledam da imam relativno malo para na kartici. Zena bila u shoppingu pa prebacila vise. Jbg.

    Vratice mi banka lovu, znam to, ali sad sam bez vize 3 sedmice. Koja pegla...
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    I meni je Unicredit blokirao karticu zbog nečega sumnjivog, navodno im Visa intl. naložila tako. Srećom para nije falilo, a morao sam čekat 20 dana na novu karticu.
     
  3. bhd

    bhd Veteran foruma

    Da li je dizan cash sa nekih od bankomata.
    Veca vjerovatnoca da je neko postavio skammer na to nego da je neka od tih u prodavnici takvo sto.

    samo kazem.
     
  4. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Moze biti online scam, tako je prijatelj pokupio virus, kontao da je scam na bankomatima a kartica bila povezana sa nekim scam online servisom. Ako kartica nema povezivanje sa online servisima onda je do bankomata.
    Kod mene je povezan racun sa platom, dzaba im kad isti dan kada plata legne, to sve nestane sa racuna, a žena je ažurna u praćenju finansijskih tokova, tj brža od bilo kakvog scama :D :D :smt005
    Tako da povjerite ženama kartice i nece nikakav scam ili kloniranje uspjeti. :smt003
     
  5. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Eh Tale da su nam plate ko u Zelenog drugačije bi bilo, njemu i ostane para, mi to svaki mjesec sjebemo do 0 ili par stoja u minus xD
     
  6. bhd

    bhd Veteran foruma


    Ma ovo je interni sistem nema online scam, mora biti citac kartica koji oni poslije skinu.
    Kao sto rekoh dizanje gotovine sa bankomata na kojima je scam ;)
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  7. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Ne dizem lovu bilo gdje. Samo u bankomatima koji su locirani u samom lokalu banke.

    I kazem ti, 10 godina koristim vizu vani, juce poslje Lukavice prvi put da se desi.

    Sad se sjetih, u DMu je ustekala cip u citac, ona druga je povukla karticu. Svi su do sad cip koristili sem u Deischmannu.
     
  8. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ništa onda, ženi Visu a sebi keš, i neće biti problema.
    Btw ja sam upotrebu kartičnog plaćanja sveo na minimum, lijepi keš.
    I vjerujte da se isplati, neki dan smo racunali, gotovo na svaki artikal od 50 KM+ u radnjama daju popust na keš, a na kartično plaćanje (ne mislim na kreditnu karticu) ne daju rabate, iako je i takav vid plaćanja gotovo isti.
    Na godisnjem nivou to je fina suma novca.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma


    kad ima cip ne radi prvlacenje mora je utrpat u citac.
    Mada m islim da ne moze koristit bez cipa. totalna sigurnost.
     
  10. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Moze moze :) Ako se cip osteti moze uvijek magnetnu povuc.

    Barem u swe moze.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ovdje na rfb karticama.ne.moze
     
  12. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Uglavnom to je jedina razlika bila naspram svih tranzakcija zadnjih mjesec dana...

    A inace cash vadim samo u rfb bankomatima.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    U Danskoj je zakonom zabranjena upotreba gotovine. Stas tamo? :)
     
  14. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    Meni su u RF nedavno zamjenjene obe kartice, i dobio sam i Visa electron i Maestro sa chipom. Na prethodnim karticama nije bilo chipa, i svaki puta kad placam karticom, a cesto to radim, provuce karticu pa je ugura u terminal kako bi se i chip ocitao. Nedavno sam presao na Unicredit i tu sam dobio Visa Electron sa chipom. Mislim da u BiH nijedna veca banka ne daje vise kartice bez chipa.
     
  15. bhd

    bhd Veteran foruma

    Ne znaju te kasirke, nego svaka po navici provuce karticu umjesdto da je odmah uvuce cipom.
    Citanje podataka vishe NIEJ na magnetu nego na chipu, onaj ko ima chip NEMA podataka na magnetu :)

    to mozete provjeriti pozivom u vasu banku.
     
  16. veki81

    veki81 Aktivista

    Haj ti to Kolinsu objasni :mrgreen:
     
  17. GV

    GV Komšija

    Podaci se nalaze i na magnetnoj traci i na čipu, samo je sigurnost drugačija. Recimo u USA još uvijek nije masovna upotreba chip kartica. Zeleni da li koristiš karticu na internetu?
     
  18. bhd

    bhd Veteran foruma

    Podaci se ne NALAZE na magnetnoj ako imas CHIP. :) Ali to nije deff jer ovisi o banci. Banci je trosak i jedno i drugo jer NE mozes koristiti magnet NIKAD ako imas chip :)
     
  19. selvin

    selvin Moderator

    Nije bas ovo tacno. Ja sam placao par puta karticom, debitnom, i racunali mi kao da je placano gotovinom. Placao u Genelecu i jos negdje, ne mogu se sad sjetit, neka radnja u Mercatoru i oba puta mi naravno dali popust na gotovinu. Samo ne daju popust ako je kreditna kartica.
     
  20. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Ja sam kupovao građ. materijal i htjeo provuci karticu, lik nije dao rabat kao samo na keš, na kraju nisam ni uzeo isti kod njega, već kad sam podigao keš otišao kod drugoga. I kod mene je debitna kartica jer druge i nemam.