Koje hlađenje , kakvo hlađenje???

Discussion in 'Operativni sistemi, aplikacije i programiranje' started by Inzinjer, Nov 10, 2003.

  1. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    Pozdrav!

    E ovako dragi moji i drage moje.

    moja konfiguracija je navedena dole u potpisu.
    sve je zo ko zmaj ali se previše grije.
    Počeću od samog početka-hehe.

    Kućište mi je prvo bilo na radnom stolu (do monitora - na radnom stolu od regala) i pozadina kućićta je svega 10 - 15 cm bila udaljena od zida regala.tada mi je tempretatura sistema bila max 45 i tu se prpsječno i zadrćavala (nije prelazila 45 stepeni ) a procesor je radio i na 60 C max(nije prelazio 60).
    To mi je itekako bilo previše.

    Kontam ja što je pa skontah da je do toga što je bilo prevlizu zidu a budući da ventilator od napojne izbacuje (vruć) zrak iz kućišta on se tu i zadržavao jer nije bilo prostora da bježi al naravno budući da nakon izbacivanja zraka mora i da ulazi zrak,najviše je ulazio sa zadnje strane kroz rupu koja je namjenjena dodatnom ventilatoru i koji je zaprvao uvlačio onaj vrući zrak koji se tu zadržavao.
    tako da ja odlučim spustiti kućište dole na pod i dati mu mnogo prostora,ali je to ipak estetski bilo neprigladno.
    tada je kroz otvor ulazio malo hladniji-slobodniji zrak tako da je temp msistema znatno spala (na 38-39)a temp procesora na nekih 50-ak.

    Ali ni time nisam bio zadovoljan te odlučim kupiti i taj dodatni ventilator.
    I tako ja i kupim dodatni ventilator za kućište , utaknem ga u ono mjesto namjeneno baš tome (odmah ispod napojne)i stavim ga da takođe izvlači vruć zrak iz kučišta i da fa baca vani.
    Tada se temperatura extra spustila.sistem je bio max oko 34-35 a procesor nije prelazio 46 stepeni .
    To mi se jako sviđalo i odgovaralo ali se ipak i nakon toga pojavio još jedan veći problem.

    dodatni ventilator je bio veoma bučan.čuo se i kad odeš u drugu sobu i zatvoriš vrata a rad na računaru je bio pakao.
    ja sam bio primoran da isključim taj ventilator.

    E sad mene interesuje moji mi ventilator (koje marke-proizvođača-seriju-model-bilo šta ) preporučujete a da nije bučan , poželjno da se nikako ne čuje a da nije skup.znači oko 10 Eura. max.

    a drugo me interesuje: na matičnoj imam ona tri pimpeka gdje se utakne ventilator.jedan je zauzeo ventilator od cooler-a i ostala su dva slobodna.

    sada planiram uzeti ta dva dodatna i sa napojnom imaću ih ukupono tri.
    gdje da smjestim ova dva.šta vi mislite.gdje bi bilo najefikasnije.
    ja sam planirao ovaj jedan staviti ponovo ispod napojne koji bi ispuhivao zrak , a drugi na lijevu stranicu kućišta (probio bi na sredini) koji bi upuhavao zrak.

    šta vi mislite jel može tako.imal št bolje.i navedite koji bi izvlačio a koji bi puhao zrak unutra.
    Jedino ne dolazi u obzir da ga stavim naprijed jer nemam gdje probit naprijed.
    znači mogu sa strana , od zada i odozgor.

    pardon na ovolikom postu i hvala.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    što manje okretaja ima vent, to će bit tiši... bez obzira na marku/model i to. kvaliteniji su ti papst, enermax ili ako nađeš pogledaj ventove izrađene u tmd tehnologiji... nemaju motor, nego magnete na vanjskom rubu lopatica/venta i takvo magnetsko polje okreće vent pri velikim tišinama :) ovako ti skoro svi izgledaju... http://www.tigerdirect.com/applications ... u=U10-8308

    ako ćeš već bušit sa strane, a tišina ti je bitna, onda napravi 120mm rupu i kupi takav vent koji je jako tih (rade na 1000-2000rpm)... taj će vjerovatno upuhivat zrak u kućište.
     
  3. Xan

    Xan Aktivista

    ali izbuši rupu pri dnu tako da upuhuje hladniji zrak...
    mogao bi i staviti jedan na vrh pa da ispuhuje topli zrak
     
  4. abasi

    abasi Aktivista

    hehe

    pa ako tako nastavite za 1-2 sedmice nece imati nikako kucista,
    probusi ondje, ovdje ... :lol: :lol: :lol:

    ma izvadis samu maticnu na stol i Uperis 2 ona velka ventilatora pa neka oni tjeraju zrak


    :lol: :wink:
     
  5. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    hehe

    ma ništa odnjeću kućište bez stranica na balkon.ionako je led vani.al ne znam da li procesor podržava -18 hehehe. :lol: :lol: :lol:
     
  6. abasi

    abasi Aktivista

    Re: hehe

    moze i tako !!

    pa zar je -18 C ??? napolju dok tebe ?

    :lol: :wink:
     
  7. Inzinjer

    Inzinjer Aktivista

    ma jašta , pigvini padaju u nesvjest.
     
  8. Xan

    Xan Aktivista

    kod nas još nije bilo ispod 0, ali je svejedno hladno :roll:
     
  9. abasi

    abasi Aktivista

    Intresantno je to zaista Inzinjer !!!

    :lol: :D :wink: