Koji fotoaparat kupiti??

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by PKLAT, Aug 1, 2009.

  1. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    U fotoaparate se ne razumijem plaho, volim fotografiju i fotografisanje, do sad sam koristio skolski aparat ili tako nesto, pa sam odlucio sebi zbaviti neki. Znaci moj budzet je ogranicen na 400 KM, tj. mozda bi se mogao protegnuti i do 450 KM. I naravno da se taj aparat ima kupiti u Sarajevu. Pa eto molio bih malo iskusnije po ovom pitanju da mi pomognu :D
     
  2. JVC

    JVC Overclocker

    Za tu cifru imas solidan izbor, moja ti je preporuka da gledas kakav Canon ili Panasonic, a ostale bih izbjegavao jer ipak nisu neka sreca mada i tu bude pokoji izuzetak.
     
  3. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Nesto sam gledao i ove Fujifilm, valjaju li oni sta?
     
  4. JVC

    JVC Overclocker

    Nekad davno sam imao jedan Fuji tada je 3,2MP bio pojam, imao je odlicne slike, ostre, lijepe boje, bas za 5, nakon toga sam se zeznuo i kupio olimpus koji je imao mutne slike cak i sa stativa, a nakon toga samo Canon mada hvale ove nove Panasonice dosta.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Dajte ljudi, preporucujete modele. Kakva je ova prica o proizvodjacima?!

    U cjenovnom rangu, ja imam dva prijedloga:

    1. Nadji polovan i dobro ocuvan Canon 350D DSLR. Kada bi mogao dobiti pravu informaciju o broju napravljenih slika, to bi bilo izvrsno. Isto vazi i za neke starije DSLR modele drugih proizvodjaca, odnosno generalno DSLR entry-level seriju novijih modela, ponovo, u polovnom stanju.
    2. Canon PowerShot SD1100 IS (Digital IXUS 80 IS) - radi se u kompaktnom modelu, no za trazenu cijenu je super.
     
  6. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Evo malo sam gledao po netu, i razmisljao jos, pa nisam cak ni siguran da li da idem na kompaktni model. Zanima me kakav je ovaj model FinePix S1500, i bi li ga bilo moguce dobaviti u BiH, vidio sam da Fujifilm ima predstavnistvo u Sarajevu e sad pitanje je imaju li ovaj model i po kojoj cijeni jer u HR je otprilike 1500 KN sto ej negdje 400 KM :D
     
  7. JVC

    JVC Overclocker

    Ako nemislis trositi kasnije pare onda kupi kompakt, ako kupis DSLR onda ti pocinje igranka, dodatni objektiv, blic, baterija itd. znam iz vlastitog iskustva.
     
  8. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Mislim shvatam ja da treba kupit sve te djidje midje, al posto sam laik ne znam, jel to pravo skupo ili? Jer mislim sad uzet samo fotkic, a poslije sam razmisljao da se malo ozbiljnije pocnem bavit tim, pa znaci u buducnosti stativ, blic i te kerefeke uzet :D
     
  9. JVC

    JVC Overclocker

    Stativ nije skup barem obicni bez nekog pretjerivanja, ali ostalo lupanje po usima.
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    PKLAT, ..cek, imas li ti ikakav trenutno aparat ? Ako imas, zabavi se jos malo s njim i sakupi do nekih 600-700 i uzmi nov DSLR. Pogledaj temu niže.

    Mislim, to ti je savjet posto vidim da navodis da se zelis ozbiljnije pocet bavit. Trenutno uzimanje kompakta od 400KM, pa za koju godinu DSLR i opet sve nanovo... bacanje para.
     
  11. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Fazon je sto trenutno nemam nikakav fotoaparat i nikad nisam posjedovao digitalni fotoaparat, ali znam rukovati i sa DSLR i sa kompaktom, pa sad jel mi pametnije uzeti DSLR ili kompakt do 450 KM :D
     
  12. NAILS

    NAILS Moderator

    ..ma nista, uzmi nekog kompakt Canon-a do te cifre i zabavi se s njim a eto, gledaj da sakupljas nesto para i uzmes za koju godinu nesto za 600-700, neki DSLR. Reicimo moces i jeftinije uzet d40 Nikona kojeg sam vec spominjao, on je sad oko 600KM:

    A taj kompakt neces nikada bacit, ne moze se uvjek DSLR prtit da se sam ozabiljezi neki trenutak tako da, mislim da ti je to najbolje ;) .
     
  13. JVC

    JVC Overclocker

    Naravno, i ja sam pored DSLR-a ostavio stari Sony w-1 koji je i danas odlican jer bas da stalno vucaram torbu sa aparatom i opremom.
     
  14. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Hvala svima, znaci konacno da uzmem compact koji mi je Enis preporucio, samo ako neko zna gdje se ima uzeti?
     
  15. pac

    pac Komšija

    Mozeli jedna preporuka digitalca do 120KM da se moze uzeti u lokalnim radnjama! Da ima neke standardne funkcije i da ima koliko toliko kvalitetnu sliku.
     
  16. Looney

    Looney Komšija

    Zar ima digitalac do 120KM :S
    Najjeftinije što sam ja vidio je neki AgfaPhoto u FotoŽuniću za 150KM.
     
  17. pac

    pac Komšija

    Pa eto moze i za 150 ,ja kao da sam nekad vidio u techno marketu ali nisam siguran.
     
  18. Looney

    Looney Komšija

    Moguće je da je bila neka rasprodaja "ispod nabavne" ili tako nešto. Foto Žunić imaš u BBI centru.
     
  19. PKLAT

    PKLAT Aktivista

    Necu da budem dosadan, al zna li iko gdje ima uzeti ovaj fotkic sto mi je enis preporucio, da ne moram obilazit po grada :D
     
  20. selvin

    selvin Moderator

    @ pac, imas na pik-u, prodaje neko digitalni za 135KM, valjda je neka firma (tzv. PIK radnja :D). Davno sam gledao ne sjecam se. Evo sad cu probat naci link.

    EDIT: Evo link: http://pik.ba/artikal/9292/digitalni-fo ... 760-7-2mp/
    Ima tamo u pitanjima odgovor za lokaciju: