Koji RAM za Core i5 konfiguraciju

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by twofoldb, Dec 18, 2009.

  1. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Ovih dana kupujem plocu procesor i RAM. Procesor ce biti Core i5 750, ploca Asus P7P55D ili P7P55D-E (ako igdje nadjem). E sada, stvarno ne znam koji ram da uzmem. Znam da mora biti do 1.65V, ali ne znam koju brzinu i letencije. Posto sa povecanjem brzine rastu i letencije ne znam ima li smisla kupovati ram na 2000MHz CL9 jer mozda i ovaj od 1333 CL7 moze raditi na 2000 sa CL9.

    Posto ovo sve nagadjam, molio bih vas da mi vi prodlozite sta da kupim.

    Jos me interesuje ako je neko probao da mi kaze koliko se osjeti razlika izmedju 1333CL7 i 2000CL9 pri normalnom koriscenju racunara, znaci otvaranje programa, kopiranje fajlova...

    Kada kupim bolji hladnjak procesor planiram overklokovati do nekih max 4GHz (naravno ako mogne), pa ako je vazno uzmite i to u obzir prilikom preporuke.

    Mozete predloziti bilo koju memoriju koja je dostupna u BiH, Hrvatskoj ili Srbiji.

    Hvala!
     
  2. nFare

    nFare Komšija

    Malo se zaletih, za P55 bilo koji 4GB dual chanel kit 1600mhz bi ti zadovoljio potrebe, recimo Patriot ili G-skill koje imas u Genelecu, to ti je blizu.
     
  3. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Pa razmisljao sam da bi 1600MHz mozda bilo i najbolje jer je to neka sredina.
    Najbolje bi bilo kada bi neko predlozio nesto sto koristi ili je probao (testirao) vise modela pa da kaze sta je best buy.
    Lokacija nije mnogo vazna jer idem cesto u Hrvatsku i Srbiju. Ako moze predlog sta je najbolje na tom prostoru za nekih 200KM +/- 20KM.
     
  4. Esh

    Esh HWB

    Sve sto smo iznijeli u vezi memorijskih modula u tri-channel rezimu (latencije, frekvencija, dc vs. tc), pa svakako savjetujem da krenes od tog clanka kako bi dobio osjecaj sta se tacno dobiva sa memorijskom modulima koji imaju agresivnije specifikacije.

    Pretpostavljam da razmisljas o nekom overclockingu? Memorijski moduli koji su oznaceni kao DDR3-2000 CL9 ce sigurno raditi na DDR3-1333 CL7 (ili cak CL6 u nekim slucajevima), no ne moze se bas generalizovat i ocekivati da u suprotnom pravcu vazi ista logika. Ono sto bih ti ja savjetovao da kupis je neki kit frekvencije DDR3-1600 uz CL7 (ili 1866 CL8, sto ga dodje na isto;)), a sto se tice konkretnog modela i zbog cinjenice da se uglavnom radi o slicnim chipovima u konkurentnim serijama, uzmi onaj gdje ti je najblize/najlakse reklamaciju izvrsit, ako se za time ukaze potreba.
     
  5. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    1600MHz CL7 je optimum, jos uvijek postoje fine sanse da ce radit na 2GHz i CL9.

    Da krenes u istrazivanje koji su chipovi, mogao bi potrefiti dobre keksove, ali to je citava nauka i niposto ne vrijedi truda. Pogotovo sto brzina memorije (nigdje) ne igra ulogu.
     
  6. twofoldb

    twofoldb Novi član

    Puno vam hvala na odgovorima. Onda trazicu neku 1600MHz CL7. Javicu utiske kada sve stigne i kada sastavim.

    Pozz
     
  7. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Ja sam uzeo sebi OCZ 2x2GB Dual Channel Kit. Mema je 1333MHz ali je nisam jos testirao jer cekam da mi dodju ostale komponente (proc, ploca, grafa) iz EU. Pretpostavljam da ce raditi super :)

    Ovo nije reklama nego samo link o kojoj se memi radi ... http://www.barico.net/katalog/detail.php?id=371
     
  8. mirza238410

    mirza238410 Novi član

    Imam ja taj procesor i uz konfiguraciju sam dobio 2*2 GB KINGSTON HYPER-X RAM-a koji radi na 2000MHz. Sve je radilo super, međutim u Everestu sam vidio da je procesor clockovan na 4.0 GHz. CPU multiplier je default 20*, a BCKL je onda 200 (umjesto normalnih 133 za taj procesor). Neće pomoći ako ostaviš BCKL na 200 a multiplier na 13. Jedini (i najveći) problem je bila idle temperatura procesora oko 60 C. Zamijenio sam ga sa OCZ 4*2 GB (8GB ukupno) i sad su temperature i sve OK. Uglavnom, uzmi DDR3 na 1333MHz i to ti je sasvim dovoljno. Ako ćeš više od 3GB, instaliraj 64bit OS.
     
  9. AdoSA

    AdoSA Komšija

    Da ne otaram novu temu....

    Vrijedi li se peglati oko zamjene OCZ-Reapera 1333 sa latencijom 6-6-6 za Corsaira XMS3 1600 sa latencijom 9-9-9 ? naravno DDR3 je u pitanju

    Treba mi odgovor brzo pls

    Tnx
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Naravno da ne vrijedi.
     
  11. AdoSA

    AdoSA Komšija

    zaboravio sam napomenuti da mi je default u biosu na OCZu 1066Mhz i cim ga podignem na 1333 ne mogu dici sistem ...
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Taj CL6 je mozda preagresivan pa probaj na DDR3-1333 CL7-7-7-20.
     
  13. AdoSA

    AdoSA Komšija

    OK Enise ... probacu tnx :D
     
  14. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    I digni ram na 1.60-1.65V ako ni to ne pomogne.