Konektovanje 3 pin ventilatora i kontolisanje preko PWM

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by sumeir, Jun 20, 2015.

  1. sumeir

    sumeir Komšija

    Pozdrav

    Imam na kućištu dva Xilence-ova ventilatora. Jedan je 12 cm pozadi kućišta i jedan 8 cm sa strane koji hladi HDD-ove

    Jeli postoji način da ova dva ventilatora konektujem na matičnu i da im kontorlišem brzinu preko PWM

    Ploča je GIGABYTE GA-P55-USB3


    Hvala.
     
  2. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da je asus moglo bi 100% sa speedfanom. Al probaj mozda i ta maticna podrzava kontrolu speedfanom
     
  3. sumeir

    sumeir Komšija

    Pokušat ću.

    Samo negdje pročitah da određeni hederi na matičnoj preko njih se može kontrolisati brzina ventilatora. Imam još jedan heder na matičnoj sa četiri pina ali ovi vantilatori su sa tri pina.

    Konektovao sam ventilator od 12 cm na heder na matičnoj ali on se vrti na maksimalnoj brzini. Nisam još probao sa Speed fanom

    Smijem li ubosti ovaj manji ventilator sa 3 pina u heder sa četri pina. Veći ventilator ne može da "dabaci" kratak kabalić

    Dali postoji neki adapter da mogu dva ventilatora prikačiti na ovaj jedan header od 4 pina ?!
     
  4. dmr

    dmr Veteran foruma

    i ne treba ti 4 pin header jer ako maticna podrzava kontrolu preko speedfana mislim na kontrolu naponom a ne pwm. Ako ne podrzava kontrolu speedfanom onda vidi u biosu da li ima da podesis, to su obicno headeri sa oznakom cha fan.
     
  5. sumeir

    sumeir Komšija

    Nema te opcije. Mogu kontorlisati preko Gigabyte-ovog easy tuna ali CPU ventilator. Ovi ostali sa 3 pina headeri ne daju opciju regulacije brzine tj ventilator se vrti maksimalnom brzinom.

    Imam još jedan 4 pina header. Da znam da će raditi uzeo bih ovaj adapter.

    [​IMG]

    Ima li gdje kod nas ovo nabaviti.

    Hvala
     
  6. dmr

    dmr Veteran foruma

    ti 4 pin imaju pwm regulaciju brzine i ne mozes na njima mijenjati brzinu ventu koji nije vec namijenjen za to, tj. mora imati 4 konektora. Zbog ovog ja uvijek ganjam asusa i unaprijed provjerim kompatibilnost sa speedfanom :)
     
  7. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    PWM headeri takodjer pored PWM regulacije mogu imati i naponsku regulaciju. Ja na PWM headere na ploci imam naponsku regulaciju ventova. Klasicni 3-pinski header koji je na ploci uopce ne mogu niti regulirati.
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    onda neka proba u svakom slucaju. Kod mene prosle 3 asus ploce sve imale regulaciju naponom na 3pin headerima sa oznakom cha fan, obicno ih bude po 3 na ploci.

    EDIT: Evo sad gledam kod mene i u pravu si, jedan od chassis fan headera je 4 pin i u njeg sam samo ubo 3 pin vent i imam regulaciju naponom, znaci ne treba nikakav adapter samo se usteka i ostane jedan pin slobodan.

    [​IMG]
     
  9. sumeir

    sumeir Komšija

    Evo kako je na mtičnoj

    Ako sam dobro skontao kada bi se konektovali na heder sa 4 pina,da bi se brzina ova dva regulisala automatski prema brzini CPU ventilatora. Možda griješim.

    U najgorem slučaju ono što bih mogao jeste uzeti spliter i prikopčati ova od 12cm na isti heder gdje ide CPU ventilator.

    Ako bude "stani pani" možda da uzmem kakve nove ventilatore ?!

    [​IMG]
     
  10. sumeir

    sumeir Komšija

    Poenta je kod mene što mi ne može ovaj od 12cm da "dobaci" do ovoga hedera sa 4 pina, svakako bi onda morao adapter uzimati.
     
  11. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Da, i to ako bi imao Q-Fan (ili kako se vec kod Gigabyte-a to zove) ukljucen za te headere u biosu. Alternativno se moze izvesti speedfanom.

    Glavno je pitanje koji headeri na tvojoj ploci nude naponsku regulaciju. PWM zaboravi jer nemas te ventilatore.
     
  12. sumeir

    sumeir Komšija

    Evo ovako

    Sad sam konektovao na preostali 4 pin header ventilator koji mi je sa strane kućišta, i sad ga vrti na oko 740 RPM i bilo je na 1500 RPM

    Ako je ovako znači sa 4 Pin Fan Spliter bi mogla oba raditi ?!
     
  13. dmr

    dmr Veteran foruma

    po ovom imas regulaciju naponom na ovom sys fanu 2 i sys fanu 1, i kada bi ubo 3pin vent imao bi regulaciju naponom bez obzira na cpu fan. Malo prouci speedfan i fazon je da otkrijes pravi senzor za kontrolu ovog headera i onda stavis na manuelno i podesis kako ti odgovara.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ako imas lemilicu to je sekund posla da se zice presjeku i produze.
     
  15. sumeir

    sumeir Komšija

    Nemam lemilice, ići ću na ovaj adapter pa neka oba budu spojena.

    Kad nabavim javi kako je prošlo.

    Hvala još jednom oboici.