Konstantna PPPOE konekcija

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by kuki, Nov 10, 2009.

  1. kuki

    kuki Novi član

    Pozdrav svima. Novi sam na ovom forumu i imam jedno pitanje. Kupio sam wireless router Trendnet, i povezao sam sve kako treba, i konekcija radi nekih 8 do 10 sati, poslije se (pretpostavljam) konekcija ukine i nece da se sama konektuje na net. U opcijama rutera, nema nigdje direktno da pise da se samostalno konektuje na internet, a MODEM ADSL nisam konfigurisao na konstatnu konekciju jer nisam uspio uci na konfiguracioni panel. Iskren da budem ne znam u cemu je problem, jer konekcija pocne raditi tek kad resetujem ruter, tj. kad se opet konektuje ruter. Ako je neko imao slicnih problema, zamolio bi da mi da koji savjet.
    Hvala unaprijed:)
     
  2. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    imao sam istih problema, 7 dana trazio solucijum na kraju sam je nasao u vidu linksys wifi routera


    hocu da kazem da su linksys routeri (drugi proizvodjac mrezne opreme) kvalitetni i da se mogu podesiti sa dosta opcija a imaju i kvalitetnu podrsku na netu u vidu ddwrt-a i slicno

    trendnet po bilo kakvom pitanju je 0 bodova, smece od opreme.....
     
  3. kuki

    kuki Novi član

    hm, iskren da budem nisam upoznat sa tim pojmom...gdje se ta opcija moze podesiti...?
     
  4. zoi

    zoi Veteran foruma

    :lol: :lol: :lol: tu opciju mozes podesit na ebayu ili lokalnoj prodavnici u kojoj se moze nabaviti linksys wifi router :lol:
     
  5. GW

    GW Moderator

    O kojem se modelu tačno radi?
    Koji je internet? Kablovska i koja? ADSL?

    Na mom Trendnetu se to ovako konfiguriše:
    Main > WAN > Auto recconect > Allways on > Apply
     
  6. kuki

    kuki Novi član

    Model je, TRENDNET TPL-111BR, a internet je ADSL. I u konfiguraciji sam nasao te opcije, ali nema auto recconect, allways on... U mojim opcijama, tj. u WAN opciji, moze se upisati PPPOE User name i password, i ispod ima PPPOE Service name, PPPOE Access Concentrator, PPPOE Connect on Demand (to mi je ugaseno), PPPOE Keep Alive ( to je upaljeno ), i ovo posljenje ja poistovjecujem sa vasom opcijom auto recconect:) E sad jel to ta opcija, nisam siguran:)
     
  7. GW

    GW Moderator

    To je to. Keep alive. E sad što opcija nema efekta, ne znam. Jedino da probaš firmware update, možda bude imalo efekta. Samo nemoj zaboraviti spasiti postavke da ne bi morao ponovo konfigurisati router.
     
  8. kuki

    kuki Novi član

    Aha, probat cu upgrade. I sto me interesuje je DHCP lease time koji mi je bio namjesten na 24 sata, i mislim da je i on jedan od razloga ne konektovanja, jer kad mi pukne konekcija, i kad odem na LAN opcije u ruteru, pocne mi odbrojavati 24 sata za neku IP adresu koju ce mi sljedecu dodijeliti, a nakon sto ja restartujem modem, onda nestane to odbrojavanje. Je li moguce da je i dodjeljivanje IP adrese predugo, pa bi mu trebalo 24 sata za novo konektovanje...
     
  9. GW

    GW Moderator

    Nije moguće. To je nešto sasvim drugo. Ignoriraj tu opciju.
     
  10. kuki

    kuki Novi član

    nazalost, nema firmware update za moj model:( i evo desava mi se svaki dan isto dok ne resetujem modem...mozda jos neki savjet:(:(:(
     
  11. GW

    GW Moderator

    Probaj sa "connect on demand".
     
  12. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    pa to bas nije ono sto mu treba... :D vrlo cesto routeri ne slusaju, kad je aktivna ta opcija, tj. nece da se povezu sami na net, kad je to potrebno
     
  13. GW

    GW Moderator

    Znam da nije, ali će možda to funkcionisati. Nije tako loše malo sačekati kad otvaraš stranice. Još ako se može naštimati period neaktivnosti nakon kojeg se gasi konekcija tj. produžiti ga, onda je to možda rješenje. :)

    Ako ima "keep alive" vrijednost, probaj je smanjiti.
     
  14. zoi

    zoi Veteran foruma

    i ja imam istih problema sa gašenjem konekcije ako nema aktivnosti :| imam valjda onaj paradigm modem na adslu,ima neko rješenje za ovo?
     
  15. kuki

    kuki Novi član

    evo pokusao sam i da konfigurisem modem na stalnu konekciju, ali poslije nekoliko sati desi mi se isto i kad odem na status Wireless Rutera pocne odbrojavanje DHCP adrese koje traje 24h...e nije mi jasno zasto se to radi, jer kad je konekcija upaljena nema odbrojavanja, cim pukne konekcija pocne odbrojavanje...da nema kakve veze sa tim...
     
  16. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    dhcp lease time, je vrijeme koliko dugo ce DHCP (Dynamic Host Configuration Protokol, tj. protokol za dinamicko konfigurisanje hostova, tacnije dinamicko dodjeljivanje ip adresa) cuvati za tebe tu IP adresu. nakon isteka tog vremena, ti ces na svojojoj mreznoj kartici dobiti drugu ili istu ip adresu iz opsega 192.168.1.64-192.168.1.254 i to vrijeme ce biti obnovljeno opet na 24h. npr. na bihnetovom pppoe serveru je to vrijeme smanjeno na 1s, pa kad god se ti diskonektujes pa ponovo konektujes, dobijes novu ip adresu, jer se neko u medjuvremenu konektovao pa pokupio tvoju prethodnu, i zato ne mozes dobiti istu...... ali postoje i neke naprednije opcije, koje ti nece dozvoliti da u kratkom periodu dobijas istu adresu, iz razloga sto se staticka adresa placa.....
     
  17. kuki

    kuki Novi član

    hm...recimo da razumijem, al mi nije jasno zasto se onda ne konektuje u trenutku kad odbrojava tih 24 sata, a kad je konektovan, nista ne odbrojava...tj. meni konekcija se prekida u trenutku pocetka odbrojavanja DHCP adrese...
     
  18. kuki

    kuki Novi član


    skontah, dhcp lease time se tek pali kad se ja diskonektujem i cuva mi to adresu, do sljedeceg konektovanja...:):) :oops: e sad da je jos skontati sto se sam ne konektuje, ili sto ne cuva konekciju...:( :cry: :evil:
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ne, nisi dobro skonto
    ako si se ti konektovo danas u 12:00h i dobio ip adresu 192.168.1.75 koliko god puta se diskonektujes i konektujes do sutradan u 12:00 dobijat ces uvijek istu ip adresu jer je dhcp cuva samo za tebe. ako se diskonektujes sutra u 11:59, i konektujes se u 12:30, ako si ti sam na toj mrezi, onda postoji mogucnost da dobijes opet istu adresu jer je nema kome drugom dodjeliti, a mozes dobiti i neku drugu adresu jer dhcp to dodjeljuje nasumice, i obicno ide od pocetka opsega. u tom trenutku kad dobijes ponovo adresu (npr. 192.168.1.68), lease time opet ide na 24h (i ta 24h cuva za tebe adresu 192.168.1.68) i tako sve u krug... zapravo to vrijeme i nije tako bitno i ne koristi se tako cesto. sasvim je nebitno kakvu ces ti lokalnu adresu dobiti.....
     
  20. kuki

    kuki Novi član

    hvala na objasnjenju:)ali nazalost, ovo jednostavno ne radi, diskonektuje se sam od sebe i to je to, i moram ga rebutovati da bi se pokrenuo...:(