"kratko pitanje" o HDD :)

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by hasse, Jan 13, 2006.

  1. hasse

    hasse Novi član

    jel moze neko da mi detaljnije objasni zbog cega je brzina pisanja HDD-a sporija od citanja...znam par detalja al profa nije zadovoljan...pa :)
     
  2. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    rekao bih kao i kod cd/dvd medija

    pri zapisivanju mijenja strukturu ploce, a pri citanju samo preleti preko nje
     
  3. hasse

    hasse Novi član

    ma to sam znao al ..haj ti to objasni mom prfofi...koji hoce detalje..razlike glava za citanje/pisanje, uloga buffera...proces pisanja i citanja....
     
  4. ming

    ming Veteran foruma

    To ni on ne zna, pa hoce da mu neko objasni.
     
  5. hasse

    hasse Novi član

    vjeruj drug da ovaj to zna..jedan od boljih profesora na ETF-u kod nas a i sire !!!1
     
  6. ming

    ming Veteran foruma

  7. hasse

    hasse Novi član

    evo sad sam cito...ima o svemu al o tim razlikama nema, stranica je extra, al nema ono sto ja trazim..haj valjda cu nesto naci danas !

    hvala
     
  8. Shenron

    Shenron Komšija

  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ...pisanje je sporije zato sto da bi se podaci zapisali, glave moraju nesto duze vremena provesti iznad nekog sektora/bloka, dok kod citanja kao sto neko rece samo preleti bez zadrzavanja (odn. nekoliko puta manjeg).
    ...to sto je profesor ne garantuje da je "bog za kompjutere i elektroniku" :lol:
     
  10. PoSmatrac

    PoSmatrac Novi član

    Samo ako zelis da budes Inzenjer onda treba da zanas to pitanje ! :idea:
     
  11. postal dude

    postal dude Aktivista

    sta ba kake su ovo gluposti kakav inzinjer oj haj polahko

    vidi brzine citanja i pisnja opcenito su iste znaci potrebno je isto vremena i za upis i za citanje isti uslovi sve isto isto rpm na hddu ect...
    međutim kada se pokusa nesto upisati na hdd prvo je potrebno pronaci odgovarajuci prostor za upis podatka tako da je malo sporije, i malo pomalo svaki podatak zahteva odgovarajuci prostor pa dok se nadje taj prostor potrebno je neko malo vrijeme reda milisec,
    prilikom upisa malo vecih podataka ta se odstupanja povecaju i to je to a inace nema nikakkve razlike izmedju upisa i citanja
    ~8msec pomnozena sa svakim podatkom ...i eto ti odstupanja i ta malo veca sporost spram citanja

    hope i helped
     
  12. postal dude

    postal dude Aktivista

    neam sad vremena pa ti kasnije objasnim rad buffera sve u detalje
     
  13. Esh

    Esh HWB

    bahamut i dog zero su dobro otvorili, ali postal je najbolje zaokruzio, pa cu samo ponoviti da je glavni razlog u tome sto je seek time kod pisanja veci (sporiji) od onog kod citanja. u prosjeku rijec je u razlici od 1-2 ms.

    seek time je upravo ono vrijeme koje su spomenuli bahamut, dog i postal dude te zaista na performanse pisanja utjecaja ima i pozicija zapisivanja podataka, odnosno pozicija na kojoj se nalaze glave za pisanje iznad traka.

    pretpostavljam da je profesor novica nosovic? mislim da sve ovo sto smo napisali apsolutno stoji, ali mislim da bi svi rado culi i jos neki razlog postojanja spomenute "razlike" koji je "vazniji" od navedenih pa te molim da nas obavijestis.
     
  14. postal dude

    postal dude Aktivista

    uloga buffera i cache mem je opcenito da smanji tu veliku razliku u brzini izmedju L1 cache ,L2 L3, rama i na kraju hdda
    cache kontroler vrsi predvidjanje potreba micro procesora tako sto prije nego li mp i zatrazi podatak taj se isti dobavlja u cache memoriju skracivajuci vrijeme obrade nekog podatka.
    znaci vremena pristupa L1 cacha je 1takt ,L2 3takta ,L3 9 taktova i ram memoriji ~110taktova a samom hddu 1000000taktova (za hdd nisam siguran al cu provjeriti)
    uglavnom buffer je mem koja radi na istoj brzini na kojoj radi i mp te nema kao sto sam i rekao ogranicenja jer je napravljena kao staticka mem na fazonu tr koji strahovito brzo prekidaju,
    druga stvar i hdd sam ima cache tjst buffer memoriju tako da ima istu ulogu kao i druga cache mem a to je da ublazi prelaz sa jedne na drugu komponentu,
    cache mem u hdda je 2-8 MB i koeficijent postotak iskoristenja te cache mem opcenito zavisi od algoritma napisanog za cache kontroler koji ima 98% tacnost predvidjanja,naravno % se mijenja u zavisnosti od algoritma i kolicine cache mem.
    samo mi reci koja te cache tjst buffer mem zanima da mogu se za nesto zakaciti.
    uglavnom nadam se da si skontao cemu cache sluzi (privremeno smjestanje podataka koje ce mp u skorijoj buducnosti zatraziti)
    Da nije cache mem podatci bi se uzimali sa hdda direktno tako da bi procesor cekao na hdd i pribavljanje i obrada podataka bi bila veoma spora,
    mp inace vecinu radnog vremena provede u cekanju na ram i hdd kao i na nivoe cache mem.
     
  15. san

    san Aktivista

    sve je ok osim nekih caka :D ;)
    buffer tj. cahce mem. kod hdd-a, cd,dvd ROM, R/W(pisaca) ne radi na brzini procesora jer za to nema realne potrebe znaci sporija je i to smanjuje cijenu a kolicina cache hdd-a ide od 2MB do 16MB
    cache kontroler ima od 96 do 98% tacnost predvidjanja
    cache mem se koristi radi ublazenja sporosti elektro mehanickog dijela tj. motora kod hdd-a cd-a....
     
  16. hasse

    hasse Novi član

    mislim da ce ovo biti dovoljno, jer za nekih sat vremena moram predati seminarski :) hvala svima !!!

    pozz
     
  17. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    poslusaj San-a decko :wink: