kuler za 8800gts320?

Discussion in 'Procesori, RAM, matične ploče i grafičke kartice' started by dmr, May 18, 2009.

  1. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da li ima gdje kuler za 8800gts koji ima koncept slican kao na ovoj shemi? Treba mi da ne zauzima PCI slot ispod, da je efikasan i da je tih.

    [​IMG]
     
  2. X-Factor

    X-Factor Komšija

  3. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ovakav dizajn ne odgovara jer odozgo imam jos jednu graficku :). Nisam napomenuo ali eto znaci ideja je izvesti toplotu ovako sa strane da ne grije dodatno gornju graficku.
     
  4. X-Factor

    X-Factor Komšija

    Stvarno nisam do sada vidio nijedno takvo rjesenje, probaj naci nesto slicno, pa savij heatpipes da dobijes ono sto trazis :D Pokusaj, valjda nece puci :D
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Da ni ja jos ne naidjoh na ovakvo rjesenje. A cudi me jer ubilo se za sli-a ili cros fire-a.

    EDIT: Trebalo bi nesto slicno ovome ali samo da su rebra vise izmaknuta u stranu od baze (bloka) za hladjenje. http://www.overclock.net/other-cooling- ... ooler.html I naravno na memoriju jezice i neki vent dodatno usmjeriti za memoriju.
     
  6. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To ti mislis, nije se takav koncept ubio za bilo sta drugo osim za propast :mrgreen: Taj koncept bi jedino bio koristan u tvom slucaju.
    Kada bi fabricki tako dolazio, ne bi se mogao montirati na primarnu graficku zbog cpu coolera. Dovoljno malo ljudi se odlucuje za sli i cf, da bi im se isplatilo praviti nesto tako ciljano. Ostaje problem hladjenja memorije i vrm-a.
    [​IMG]

    Vec na ovoj slici se primjeti da strujanje vazduha nece biti dobro jer ce ventilatori smetati jedan drugome.
    [​IMG]


    Dakle Thermalright HR-03 pod uslovom da savijes pajpove.
    [​IMG]
     
  7. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa nisam ni mislio da dolazi serijski. I mislim bas da se ubio za sli-a, ali za donju graficku, da se odvede toplota preko gornje da je ne grije (racunao sam da ce visina rebara preci gornju graficku, mislim tako bi ga trebalo izvesti), a da ostane slobodan 1 pci slot ispod donje grafe! A pitanje hladjenja memorije i vrm-a se da rijesiti lako sa jezicima i jednom 120-tkom usmjerenom u njih.
     
  8. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ako stavis 12ku onda opet gubis slot ispod ;)
    To opet sve zavisi od ploce (koliko slotova gubi), na nekim plocama gubis sve, ne nekima 1-2. Sto se tice sli-a o tome sam ti i govorio. Samo u slucaju druge kartice je 'pozeljno', tako da je to jako mali potrosacki segment, plus sto moras imati prilicno siroko kuciste. Pogledaj svoju sliku koju si postavio, odradi omjer i uporedi imas li dovoljno sirine zatakvo nesto u svom kucistu ;) vjerovatno bi ti trebao niskoprofilni 15mm vent jer i on mora biti udaljen nekih 5cm od stranice kucista da bi mogao normalno funkcionisati (eventualno perforirana stranica)...
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    12ku bih stavio uspravno pa da puse sa strane. A prostora ima, ne mora vent biti 5cm udaljen otkud to, a i moze solucija da vent ide sa druge strane, mozda i bolje (da puse prema stranici kucista) i ne mora biti 12ka tu moze i 80ka. Elem znaci nema nista konkretno na trzistu trenutno :? Ima li gdje kod nas kupiti ovaj Thermalright HR-03 ?
     
  10. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Sa 12kom sa strane nema sanse da ohladis vrm sekciju. Morao bi jedan dio duvati direktno po njoj. Ako se dobro sjecam, prilicno se griju na 8800gts. Zavisi i od provjetrenosti kucista. Ili nekako vent nakositi, ma u svakom slucaju, nista dok ne probas :D
    http://forum.bih.net.ba/showthread.php? ... ght=cooler
    vidi ako momak nije prodao...
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Onda jedna 80ka odozdo direkt u vrm-e ima da odradi, svakako bi mi ispod bila zvucna live koja je bar upola kraca od 8800gts. Thx za link.

    EDIT: I kako se savijaju ovi pajpovi? Je li ima neki poseban metod ili samo zavali pa na srecu? :D
     
  12. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    To drugo :smt003
     
  13. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Wtf? Ne moze se to bez ogromne temperature saviti, nije heatpipe spageta. HR-03 je karakteristican hladnjak jer se moze okrenuti u oba smjera u odnosu na ravan PCB-a.
     
  14. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ima li gdje na netu objasnjeno kako se to radi? thx!
     
  15. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Ko ti je to slago'? :smt003 BTW, gore ima slika postavljenih coolera na obje strane.
    [​IMG]
    [​IMG]

    A na hr-03 su tanji pajpovi... Naravno da se moze saviti, samo lagano i nije bas preporucljivo pod 90 stepeni kako si zamislio, nego nekako kao na onoj gore slici sto sam postavio.
    Podrazumijeva se da ce se lakse saviti pri vecoj temperaturi.
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    A sta si ti ovo savijao ili sta?
     
  17. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Znam, s obzirom da moze i to - ne mora savijati ako moze okrenuti naopako :D
    Moram priznati da bi me strah bilo ovakvo nesto sa hladnjakom uraditi, ali ima ko hoce :)
     
  18. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Nisam ja, dosao savijen pa ga cica ispravio.

    Kako sam ga ja skontao ne moze dole zbog slota, a ne moze prema gore zbog druge graficke. A sta si ti mislio, da je bakar titanijum? :D

    Evo ga i pod 90:
    [​IMG]
     
  19. dmr

    dmr Veteran foruma

  20. mobsterc

    mobsterc Overclocker

    Pa ja. Kakve crne ogromne temperature. :smt003 Blago zagrijavanje na 30-40C max. Jer opet ce se ohladiti (za to sluze jel :smt003 ). Kako god, moras biti oprezan i polako raditi. Naravno, na svoj rizik :D