Kupio novu konfiguraciju i ODMAH PROBLEM: "PARA" mi disk

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by scenarist, Jan 24, 2008.

  1. scenarist

    scenarist Novi član

    Naime....danas sam kupio konfiguraciju u Imtecu od 1000KM.....
    -AMD 4000+
    -HDD:Hitachi 160GB
    -VGA:ati radeon x1650 512MB
    -ram 512MB.....i ostalo da sad ne nabrajam....

    Dok sam je spojio i ukljucio odmah mi je zaparalo po mozgu.....naime hard disk se cuje kako "para" (grebe) kao da je pentium II .....ja ne mogu da vjerujem da se takvo sto moze isporucit u konfiguraciji .......pa hocu da odmah sutra im odnesem centralnu,jer mislim da nema smisla da se tako cuje......PA ME STOGA ZANIMA VASE MISLJENJE OKO TOGA I ISPLATIL MI SE TO IM VRACAT I ULOZIT REKLAMACIJE.......I SLUCAJNO DA SE JOS KO NIJE SREO SA SLICNIM PROBLEMOM........jer ako se sad cuje da para, sta ce tek biti za par mjeseci kad na njega snimim nekoliko giga a da ne spominjem sta ce biti za koju godinu.........samo se bojim da kad im to odnesem da ce pocet pametovat i pricat gluposti......!!!!!!!
    ZAISTA NE VJERUJEM DA SE TO MOZE DOGODIT A JOS JE 2008g A oni meni isporucili hdd koji kao da je koristen 10godina........ne mogu da cekam sutra da im vratim.........toliko me zanima sta ce mi reci,sigurno ce reci...."pa jarane moj to je normalno"..JOOOJ JOOOOJ!
    SAVJETUJTE STA DA RADIM.... :evil: :twisted: :!: :!: :!: :roll: :roll:
     
  2. GW

    GW Moderator

    De opiši taj zvuk diska. Sasvim je normalno da se disk čuje. Ali ako je glasan kao recimo fen onda nešto definitivno nije uredu.
    I nabroji detaljno sve komponente. Moguće je da uopće ne slušaš zvuk hdd-a.
     
  3. scenarist

    scenarist Novi član

    Jooj jarane....ma znas zvuk koji se javlja na starim racunarima pentium I i II kad ocitavaju sa diska koji je vise svoje odradio....pa doslovno onaj zvuk paranja,grebanja(istrosenosti diska),morao si cuti to na skroz starim racunarima....kad koji disk odradi svoje i jeste disk 100% ....ali to se ne smije cuti ni sekunde ....
     
  4. nivla

    nivla Komšija

    ja imam hitachi disk 160GB sata 150 i stvarno se pri paljenju cuje ono sklamanje, ali rjedje u radu, malo sam se raspitivao i saznao da je to normalan zvuk, evo vec skoro dvije godine kako ga imam ni jednog bad sectora( a bukvalno se ne gasi jer je van rada maksimalno 4 sata dnevno)
     
  5. GW

    GW Moderator

    Haj ti lijepo instaliraj hd tune i pregledaj disk. Bude li šta žuto ili crveno, reklamiraj.
     
  6. Adi_k

    Adi_k Aktivista

    Probaj ga utisati sa acustik managment-om, mislim da se tako zove.
     
  7. scenarist

    scenarist Novi član

    ma meni se cuje pri paljenju,pri gasenju,kad hocu da ga restartujem i dok pokrenem neki program ili recimo otvorim control panel, aidu32 odmah se cuje to paranje.......ja ne mogu da vjerujem da je to vama normalno....nebi se smjelo cuti ama bas nista...jer imam drugi racunar star 4godine...nikad se nije culo ni sekunde kad ocitava sa diska ....PONAVLJAM DA JE RACUNAR NOV NOVCAT NISAM NA NJEGA SNIMIO NI GIGE PODATAKA....A TAKO SE CUJE DOK OCITAVAM SA NJEGA...STA CE TEK BITI KAD SNIMIM HRPU PODATAKA.MA SJEBACE SE ZA 2 MJESECA.......FAKAT MI NIJE JASNO DA JE TO ISPRAVNO...
    I DA NIKO JOS NE KONTA KOJI JE TO ZVUK,TAJ SE ZVUK CUJE U DISKOVA KOJI SU STARI PO 10,15 GODINA I KOJI SU PROSLI I SITO I RESETO....
     
  8. dmr

    dmr Veteran foruma

    Daj vise snimi taj zvuk pa da svi cujemo jer niko nema pojma o cemu pricas!!!!!!! I kakav je to zvuk kod diskova starih 10 godina???? Samo sto vremenom moze otici je da se istrosi lezaj na disku ali onda on pisti non stop!
     
  9. Neo Bahamut Zero

    Neo Bahamut Zero Veteran foruma

    ako je kuciste lose, normalni zvuk citanja diska se moze vrtoglavo povecati.
    otkaci disk iz kucista, pa ako zvuk bude isti, plus testovi pokazu probleme, onda vracaj.
     
  10. scenarist

    scenarist Novi član

    Ajd ako neko zna puno ime softvera za kontrolu ispravnosti hard diska neka postavi ili link !!!!!!
     
  11. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Ma Hitachi HDD-ovi su sranje čisto. Uzeo sam Seagate i HDD je dobar ko hljeb, nisam čuo ni najmanje "grebanje". Hitachi i Maxtor definitivno najgori (znam iz iskustva).
     
  12. burner

    burner Aktivista

    Nego, kako si u konfiguraciju od 1000 KM uspio nagurati cijelih 512 MB RAM-a?
     
  13. scenarist

    scenarist Novi član

    lapsus moj.....ispricavam se 1GB.....ma razocaran sam sa ovim hdd pa ne znam vise ni sta pisem.1GB rama
     
  14. GW

    GW Moderator

    Evo stavim ti link, pošto si ovaj post gore fulio iz nekog razloga.
    http://www.hdtune.com/
     
  15. vnm_

    vnm_ Komšija

    kod moje mame u racunaru je 80GB Hitachi SATA, i kriticno je glasan otkad je kupljen.
    apsolutno te razumijem ako ti smeta, uzasne zvukove proizvode.
     
  16. vutra

    vutra Komšija

    Čisto sumnjam da je pokvaren!
    Ja sam svoj uzeo prije 2-3 godine, i od prvog dana se čuje taj isti zvuk, :roll: pogotovo kad je pun i duze vremena ne-defragmentiran!
    A još tome i pridodaj, metalne držače kućišta koji sve to čine gorim!
    Imash na netu skinuti program (nemam pojma kako se zove) koji ti smanji brzinu rada HDD-a, i uveliko smanji bučnost, ja svog nisam uopšte čuo dok je program bio pokrenut!
    Sad me ubij neznam koji je, davno je to bilo! :mrgreen:

    Uostalom uvijek ti ostaje alternativa, guma iz starih gaća i veži po kućištu! :mrgreen:
     
  17. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Relativno tih komp (box cooler sa nekakvom temperaturnom regulacijom, pasivna grafa, relativno tiho napajanje sa 12cm ventom) i HDD u jeftinom kucistu ce se definitivno cuti.

    Program o kojem vutra govori je Hitachi feature tool, a radi i sa drugim diskovima, tako sam ja dodatno stisavao svoje Samsunge. Stvar je da ce load biti znacajno tisi, a buka u idle-u ostaje ista. Glede performansi, neke razlike nema, jedino je vrijeme pristupa par milisekundi duze.
     
  18. syss

    syss Veteran foruma

    da mi sa tim dođeš u servis pošaljem ti izravno doma :)
     
  19. GW

    GW Moderator

    Kad bi se ja našao u situaciji da moram reklamirat tek kupljen disk (i da znam da je neispravan) ne bi se ti mene tako lako otarasio. Bilo bi tu i psovke i vikanja i ko zna čega još. Što se tiče njegove situacije teško je reći je li mu disk neispravan. Da ga mogu čuti, i pregledati sa hd tune-om znao bi 100 %.
     
  20. syss

    syss Veteran foruma

    ma sa hdtune-om da prostiš ti znaš dreq, a ne stanje diska. nema tog dobavljača koji će ti odobriti zamjenu na temelju BILO kojeg programa osim onoga kojeg preporuča sam proizvođač, a to su in-house rješenja koja se mogu nać na svim bootabilnim cd-ima.