Kupio novu konfiguraciju i ODMAH PROBLEM: "PARA" mi disk

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by scenarist, Jan 24, 2008.

  1. GW

    GW Moderator

    Ono sam napisao pod predpostavkom da disk stvarno jeste neispravan. Dakle ako mu pravi probleme u radu + hdtune pokazuje crvenilo, onda disk jeste neispravan. Druga je stvar što on ne zna objasniti fino.
     
  2. syss

    syss Veteran foruma

    ne, rekao si da bi došao sa isprintanom dijagnostikom hdtune-a u servis i tražio novi disk.

    uzmi na primjer neki smart-based software koji prati stanje diska, a ima par diskova koji imaju po defaultu neke vrijednosti smart parametara totalno neočekivane od strane takvih programa i dogodi se to da ti staviš u komp potpuno novi disk, a on ti javlja da će ti krepat uskoro, te je preporučljiv backup i zamjena. ne-jednom vidio na svoje oči, čitave serije se znaju tako ponašati.
     
  3. GW

    GW Moderator

    Ne, to nisam rekao. To sa printanjem si izmislio.
    Malo sam se zaletio sa onim savjetom da ga odmah reklamira. Mislio sam da on zna prepoznati neispravan disk i da samo potvrdi sa hdtune-om. Nisam glup da procjenjujem stanje diska samo na osnovu smart parametara. Mora se disk ponašati čudno, recimo da je drastično usporio,ili da komp ne može da post-a zbog diska, da bih ga ja nazvao neispravnim.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    nisam izmislio ja, ti si! :D

    ma krivo pročitah, sorry... uglavnom poanta priče je da taj hdtune ne koristi ničemu osim eventualnoj panici i ne prikazuje realno stanje diska.
     
  5. GW

    GW Moderator

    Ja mu ga preporučih jer sam stvarno imao dobro iskustvo sa datim programom. Kad sam god pogledao neispravan disk sa njim, uvijek je potvrdio kvar. Ali pošto si ti iskusniji poslušaću tvoj savjet i ubaciti u mix i alate od proizvođača ubuduće. Pozdrav.
     
  6. Piroman

    Piroman Komšija

    Neznam, kod mene je ovaj stari dobri Maxtor SATA-300 120GB..star 2 godine...radi ko prvi dan...samo se prije mjesec-dva pojavi tako udaranje diska...kako bi reko..."Škljocanje"...ali sam popravio...bilo "bad sector"-a na bacanje, probaj neki defragmenter, mozda je i do podataka na njemu(mozda do OS-a ili anti-virusa...sta znas...danas i te firme kod nas instaliraju 99% piratske izvedbe softvera), ili si jednostavno imao "peh" pa si dobio onaj jedan neispravan...reklamiraj..nikad neškodi...prije nego ti šta zajebeš, bolje da se oni muče oko njega...garanciju imaš...nebi ja na njemu nista dotako dok vazi garancija...nosi u servis...nek ugrade pred tvojim ocima u drugu mashinu pa vidi da li se cuje sta... :!: :!: :!:
     
  7. syss

    syss Veteran foruma

    nisi popravio bad sektore, nego si samo odgodio neodgodivo... moj savjet je da što prije sve bitne podatke baciš na neki medij i onda sjedi i čekaj :wink:
     
  8. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Koliko li smo samo puta ovo rastabirili...."Skljocanje"=pocetak kraja HDD, a on je toliko "dobar" pa te poceo upozoravati da je na umoru, ima i onih "zlih" koje spuca srcani i nikad ih vise ne cujes :mrgreen:
     
  9. dmr

    dmr Veteran foruma

    Ja na poslu imam maxtor-a koji radi fino sve dok mu ne dam nesto zahtjevnije, kao sto je backup sistema, e onda se cuje to famozno skljocanje i to vise puta u toku jednog backupa. I tako je od pocetka (racunari su kupljeni novi i na oba je). A radi tako vec 2 godine, ali zato backup acronisom obavezno i cesto radim :)
     
  10. syss

    syss Veteran foruma

    bobar backup medij kod tebe :shock: :smt006
     
  11. dmr

    dmr Veteran foruma

    Nije samo kada radi backup vec bilo sta zahtjevnije, recimo kopiranje sa particije na particiju vise sitnih fajlova.
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija

    Ako si 100% siguran da je to buka od hdd odnesi disk u tu prodavnicu i najkulturnije sto znas zamoli da ti 'poprave' ili ako smatraju da disk nije pokvaren da ga zamijene za drugi koji ne pravi toliku buku....
     
  13. vutra

    vutra Komšija

    Ej evo nadjoh ono chudo (nisam ja ali haj :D)
    http://hddlife.com/
    Samo malko uspori ali se ne chuje vishe!