Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. vutra

    vutra Komšija

    Mislim da je to uredu. I kod mene je na "auto" slična/ista situacija.
     
  2. NAILS

    NAILS Moderator

    Ne znam kako je u zivo ali meni to po slici izgleda jako lose. Evo kod mene na p2414h samo ovo plavkasto desno i lijevo je glare od zvucnika i svjetla iz druge sobe a izgleda gore nego u zivo.

    [​IMG]

    Kada nakosim, nestane (dole lijevo):

    [​IMG]
     
  3. Lamagician

    Lamagician Komšija

    pa uzivo ne bude ni priblizno isto...ali primjeti se u samom cosku na crnoj podlozi.

    Evo jos slika sad sam stavio kameru na pro mode...da ne dodaje toliko svijetline sama kamera.

    https://imgur.com/a/N92JOwl

    Za vracanje ili ostavljanje? :)
     
  4. xman

    xman Komšija

    Najbitniji ti je tzv "radni " test tj primjecuje li se dok gejmas itd. Ovako se ide svjesno na ispunjavanje odredjenih uslova gdje ce se nesto vidjeti ili nece,a i to se koriguje uglom gledanja,smanjivanjem brightnessa itd. Vidi online neke generalne smijernice za kalibraciju tog monitora. Na slici koju si stavio djeluje puno ali ako ga ne vidis uzivo i ner smeta ti ne vidim potrebu za vracanjem. Svaki Asus PG279Q od 750-800 $ ima vise bleeda/glowa od toga:D
     
  5. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kada se pomjeris sa aparatom/fonom u smjeru tih svjetlih dijelova, tako da budes pod pravim uglom tih coskova koji su svjetliji, da li na slici bude totalno crn ili i ne? Ako bude onda je ti ips glow i nijedno vracanje i zamjena za drugi ti nece pomoci, ako ne bude crn onda je bleed i onda ima smisla pokusati vratiti. A smanji malo osvjetljenje, vidi na tft central njihovo podesavanje za gsync verziju istog, jer su oni nastimali na optimalnih 120cd/m2. Kada smanjis osvjetljenje bit ce i manje glowa.
     
  6. zippoo

    zippoo Veteran foruma

    na ovoj slici se skoro i ne primjeti...to je to,ne vidim potrebu da vracas i da se vise zamaras sa tim
     
  7. Aldiin

    Aldiin Overclocker

    Kod mene p2414h i u2414h, apsolutno 0 bleeda..
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Pa da, nemam ga ni ja samo ne mogu bas sva svjetla ugasiti da bude 0 glare. Ono na slici ni sa jedne strane nije bleed zato kazem da je kod njega poprilicno lose ako uporedim sa p2414h.
     
  9. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Da, bas je tako. I kako mjenjas ugao tako se razlikuje slika tj. ili nestaje glow ili ga ima jos vise. Kada se gleda sa strane primjetan je jos vise po sredini ekrana onda. Ocito se radi o "malo" jacem ips glow-u. Znaci kad je to u pitanju nema potrebe za vracanjem tj. i iduci bi mogao isti biti?
     
  10. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Da...u poredjenju sa Dell-om je ocito dosta izrazeniji ips glow kod ovog modela, vidim na review od raje koja ga je kupila, svi spominju izrazen ips glow.
     
  11. Lamagician

    Lamagician Komšija

    Sto se tice "radnog testa" tesko se primjeti kad ekran nije skroz crn. Tj. moras bas znati da u cosak gledas i trazis svijetliju/promjenjenu boju za nijansu.
     
  12. dmr

    dmr Veteran foruma

    Pa ips glow je odsjaj od antirefleksivnog sloja koji je nalijepljen na ekran. Ako zamijenis monitor dobit ces potpuno isti sto se tice glowa, jednostavno je tako kod tog modela i to moras prihvatiti ili trazi drugi model monitora. Ono na sto trebas obratiiti paznju je probijanje pozadinskog osvjetljenja, znaci da li ima tih svijetlih dijelova koji uvijek isto svijetle bez obzira na ugao pod kojim gledas na monitor. Smanjiti ips glow mozes sa manjim osvjetljenjem monitora i tako sto ces uvijek imati neko svjetlo upaljeno u sobi gdje monitor koristis (znaci ne koristi monitor u potpunom mraku)
     
    Last edited: Mar 29, 2019
  13. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Sta mislite o Asus VG248QE, ima li neki bolji budget 144hz monitor?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  14. Picoooka

    Picoooka Guest

  15. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Ovaj sam odabrao jer imam RX560 koja ne vjerujem da bi mogla podrzati sve te silne syncove :D

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  16. dmr

    dmr Veteran foruma

    pa grafa ti podrzava freesync, obavezno idi na freesync monitor
     
  17. Picoooka

    Picoooka Guest

    Ma inace sa RX 560 slabo ce se naigrati na 144hz za tu grafu je 75Hz freesync plafon osim ako ima namjeru upgrade karte onda ok.
     
  18. dmr

    dmr Veteran foruma

    Kako god bolja kupovina freesync monitora cak i od gsync jer ide promjenjivi refresh i na amd i nvidiu.
     
  19. Picoooka

    Picoooka Guest

    Definitivno zato sam mu ovaj i predlozio zbog grafe koju ima,a cijena je pristupacna itekako.
     
  20. MakaveliTheDon

    MakaveliTheDon Aktivista

    Hvala na preporuci, najvjerovatnije cu kupiti ovaj acer, nego sto se tice fps-a, da li ce biti smanjen na freesync i 144hz, gledao sam na youtube-u video sa ovom grafom i 144hz i izgleda mi uredu?