kupovina moabitela u usa

Discussion in 'TV, Hi-Fi, telefoni, tableti, satovi, IoT oprema' started by maki, Jan 27, 2011.

  1. maki

    maki Novi član

    rodjak bi mi kupio iphone 4 u usa i poslao pa me interesuje kako je najbolje poslati, koliko treba da stigne, da li ima neka carina da se placa, koliko kosta slanje ?
     
  2. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Nek ti pošalje UPS ili DHL poštom, tu je za 4-5 dana max.

    Ako ti bude slao USPSom ne nadaj se bar mjesec dana.
     
  3. maki

    maki Novi član

    a sta je sa placanjem znas li koliko kosta, carine li to ?
     
  4. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Sve je to lutrija, niko ti sa sigurnoscu ne moze reci hoce li ga i koliko ocariniti.
    Ja sam nedavno dan na flyfishing stap vrijedan 150$ platio carinu.
     
  5. Esh

    Esh HWB

    Sveukupni troskovi cca. 30% na vrijednost proizvoda, pa bih ti preporucio, ako vec nemas po kome poslati, da ubaci originalni racun koliko je on platio da ti ne bi placao 30% od 1600 KM :)
     
  6. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Kad smo vec kod ovoga, da je recimo racun 1$, tj. kupio mobitel na ugovor (tipa 24 mjeseca) i prilozi taj racun, ili da bude jos realnije na racunu pise 100 ili 200$, isto tako zbog ugovora. Da li onda ide 30% na tih 200$ ili opet na 1600KM?
     
  7. maki

    maki Novi član

    ljudi naslusah se svega, zvao sam i dhl da pitam i kaze mi covjek da prilozim orginalan racun uz telefon i na osnovu cijene na racunu on ce se ocariniti iako ni to nije 100 % jer ljudi stavljaju "lazne racune" kako ne bi bila roba ocarinjena pa u tom slucaju ocarine na osnovu ŽLJ ptrotokola UGLAVNOM NEMA PRAVILA, pitao sam kako cu ja sad covjeka na carini ubijediti da je to orginalan racun ... naravno NIKAKO ...

    a kao sto ste i rekli sveukupni troskovi su otprilike 30 % vrijednosti robe
     
  8. Esh

    Esh HWB

    Carinik ima pravo da racun proglasi fiktivnim te da napravi novu procjenu uz komisiju.
     
  9. Konjislav

    Konjislav Komšija

    Znaci upravo sto maki rece, u biti nema pravila, ide ti komotno da platis 30% od 1600KM. Radije nadji onda nekoga da ti to ponese.
     
  10. extibo

    extibo Komšija

    Meni je stigao PC iz USA za nesto manje od 2 sedmice USPS-om.
     
  11. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Jesi li siguran da je USPS, mozda je bio UPS?

    Ja nikad nisam USPSom nešto dobio ispod 20 dana.
     
  12. Esh

    Esh HWB

    Idete off-topic. USPS ima vise kategorija za posiljke koje se mogu kategorisati po brzini/prioritetu/cijeni isporuke.
     
  13. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Ja sam pošilje primao USPS priority international poštom i nisu bili tako ekspeditivni,
    velim minimum 20 dana.