Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. heroic

    heroic Komšija

    Samo da se upisem jos jednom ovdje...prije par dana pogledao Asus MX279H [​IMG]
    Nemam rijeci stvarno, jedan od najljepsih monitora na trzistu, miljama daleko od ovih klasicnih monitora koji su, ruku na srce, svi podjednako ruzni :D Nisam bas imao priliku da ga uporedim sa svojim PB278Q uporedo, ali iako je 1080p (moj je 1440p) slika je perverzno lijepa :D

    Ako neko trazi takav monitor, evo jedna topla preporuka.

    PS cijene su oko 450KM za 23" verziju, i oko 700KM za 27" (ja sam uzeo ovaj veci) na "EU" trzistima, ne znam da li ga ima kod nas.
     
  2. Esh

    Esh HWB

    Definitivno moderno izgleda, ali 1080p na toj dijagonali...
     
  3. heroic

    heroic Komšija

    To je stvar licnih potreba/zahtjeva, meni npr 1440p na 27" treba zbog "radne povrsine", ali mislim da ce neko sa manjim zahtjevima biti itekako zadovoljan, tu ukljucujem i sebe jer sam ga kupio da napravim silent pc, tj spojit cu ultrabook na njega.

    Za nase standarde je jako skup, ali mislim da vrijedi, cak ima vise monitora od 27" u ponudi koji su full hd nego QHD, i svi su u ovom cijenovnom rangu, pa ako se vec neko odlucuje da kupi slican, ovaj na dizajn dobija veliki plus. :mrgreen:
     
  4. ACWR

    ACWR Novi član

    Trebao mi mi neki dobar AH-IPS monitor za neku normalnu upotrebu, filmove, gaming. Da nema blura i ostalih problema kod igara i filmova...

    Ovi su mi zapali za oko :

    LG 23EA63V-P
    AOC i2369VM
    AOC i2367FH
    ASUS MX239H
    LG 24EA53VQ

    Svi imaju AH-IPS vrstu panela i svi su 23'' osim zadnjeg koji je 23,8''. Pravo ne znam koji bih kupio...
     
  5. heroic

    heroic Komšija

    Asus MX239H :D pa upravo pricam o njemu, samo sto sam ja kupio 27" model (MX279H) :D
     
  6. ACWR

    ACWR Novi član

    Cestitam na kupovini :) Mene samo zanima da li ima ghostinga i blura u brzim igrama i filmovima, za boje znam da su fenomenalne(AH-IPS)...Ne bih da pljunem preko 500KM na monitor pa da se poslije par dana razocaram... Zato mi je prva opcija ovaj LG 23EA63V-P ili ovaj 24EA53VQ (samo im je dijagonala razlicita) jer ih ljudi dosta hvale.
     
  7. heroic

    heroic Komšija

    Eh to ti ne bi znao reci, nisam neki gamer da to primjetim, a u filmovima ja dosad nikad nisam primjetio blur (barem ne u kolicinama da kazem "a vidi sto je mutno, treba mi vise Hz") :D
     
  8. veki81

    veki81 Aktivista

  9. Sena

    Sena Veteran foruma

    Ma to input lag je suplja sve, evo ja na svom dell-u koristim srgb mode (najivise nekih procesiranja slike, dell precalibrated, ne preporucuju ga za gaming), pa ja igram sasvim normalno, znaci supljak.
     
  10. Pionir

    Pionir Overclocker

    Imam jedno malo pitanje.

    Monitor koji imam moze raditi u igrama sa Vsync 75 Hz na DVI.

    Da li Dell U2312HM ili LG 23EA63V-P imaju 75Hz?

    U ostalom, ima li 75Hz IPS monitor sa slicnim cjenovnim rangom?

    Edit, evo nasao sam uputstva, oba su DVI / HDMI (Digital) : 1920 x 1080 @ 60 Hz (1280x1024@75Hz).
     
  11. Hellscream

    Hellscream Novi član

    Pozdrav, treba mi brzinska preporuka za monitor, koji će služiti (skoro) isključivo za igranje / filmove / standardni office rad. U principu, budžet mi je do nekih 400KM, i nekako su mi ova dva monitora ušla u najuži izbor:

    Acer S240HLbid 24" - 325KM
    DELL UltraSharp U2312HM - 347KM

    S obzirom na svrhu monitora (znači, gaming) da li ići na ovog DELLa zbog IPS panela, unatoč manjoj dijagonali i kraćoj garanciji (samo 1 godina u PLUSu), ili pak ne... Cijena DELLovog modela je ovako niska samo ove sedmice, zbog popusta, pa trebam djelovati brzo :D Eventualno, prijedlozi koji se uklapaju u budžet dolaze u obzir :D
     
  12. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ovo u osnovi znaci treba mi monitor koji ce sluziti iskljucivo za sve. Dell je bolji.
     
  13. Hellscream

    Hellscream Novi član

    Ne bavim se nikakvom profesionalnom obradom slike ili videa gdje bi se, valjda, trebala gledati neka posebna kvaliteta monitora, pa rekoh da naglasim da je samo u svrhe razbibrige :smt003 hvala u svakom slucaju :smt003
     
  14. nFare

    nFare Komšija

    Garancija bi trebala biti tri godine, bar je tako za ovaj moj LG iz plusa.
     
  15. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Evo i ovdje da stavim :D

    Potreban monitor od 19", 1440x900,po mogucnosti 16:9 i da je Asus,radnja u Sarajevu,sta je najbolje uzeti ?
     
  16. Bonded_by_Blood

    Bonded_by_Blood Aktivista

    1440x900 je 16:10. Zašto ne ići na 20" 1600x900?

    S obzirom da je to što tražiš obično neki low-range, ne vidim razlog da ideš specifično na Asus. Od mene imaš preporuku za Benq (genelec), ali u suštini sve ti je manje više isto u tom segmentu, dodatni plus je da nađeš monitor koji ima DVI.
     
  17. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Ne kontam kakvi su ovo kriteriji? Imas mozda jedan ili dva modela koji ispunjavaju uslove. Ocito si vec odlucio.

    EDIT: Da se ispravim, imas tacno jedan model.
     
  18. aNaToMiC !

    aNaToMiC ! Overclocker

    Nisam nista odlucio,niti je ono da ih imam nekoliko u izboru,nisam nesto sto se tice monitora pa reko da pitam..
     
  19. Dog_Father

    Dog_Father Moderator

    Pa kad stavis sve te kriterije, i pregledas cjenovnike najpopularnijih trgovina u Sarajevu, onda vidis da izbora bas i nemas, te da ti je na raspolaganju jedan model. Nema tu preporuke. Kad kazes imam 200KM za monitor, sta je najbolje, onda ces dobiti savjet. Usput, za tvoju informaciju, Asus bas i nije slavan po svojim monitorima. Ima par dobrih linija, ali ono sto se kod nas prodaje uglavnom je smece sa dna kace.
     
  20. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ustvari nijedan monitor ne ispunjava uslov,1440/900 nema u 16/9 omjeru jer to je 16/10 :D