Kupovina monitora - sve upite postavljajte ovdje

Discussion in 'Monitori, storage, kućišta, periferija' started by Konjislav, May 6, 2008.

  1. Pionir

    Pionir Overclocker

    Kalibracija monitora nije dala minimum ocekivanja koja sam imao.

    Igrao sam par sati BF3 na Sony 32EX500 i razlika slike je drasticna, ali nemam bas namjeru kupiti novi TV samo zbog ovog problema...osim toga veliko je, malo se tesko prilagoditi :) i monitor je jeftiniji od lcd-a :)

    Nesto sam uporedio npr moj LCD ima 300 c/m2, a monitor 250 c/m2 ... vecina monitora sa vise od 300 brightness su skuplji modeli i mozda je to razlog ... :?

    Zelio bi da suzim izbor na par modela monitora, obzirom da nemam prilike uzivo vidjeti rezultat / monitor.
     
  2. KingT

    KingT Veteran foruma

    Ako mozes sebi priustiti onda Dell U2412M ,1920 x 1200, odlicne boje, odziv panela koji je IPS sa LED osvjetljenjem, 16:10 format sto je dosta bolje u odnosu na 23" model U2312HM (1920 x 1080).
    Imam ovaj model i prezadovoljan sam, a imao sam i 23" U2312HM.

    U2412M review

    Takodje ako ti ne smeta 16:9 onda preporuka na P2414H ,24" AH-IPS 1920 x 1080, LED koji je nesto jeftiniji od U2414H a skoro identicne performanse.

    P2414H review

    U2414H review
     
  3. Pionir

    Pionir Overclocker

    Nisam imao internet da se javim :) , hvala KingT, razmisljao sam o Dell monitorima ...

    Zena je vise zainteresovana da kupimo novi LCD, takticki sam ju odveo do radnje gdje ima 50 inca TV :smt005

    Nema trenutno na stanju Sony 700 serija velikog formata, a nema ni gratis koji ide uz TV :wink:
    https://4connect.ba/products/W00084/SON ... FOTOAPARAT
    Philips poklanja Web kameru za Skype.

    Ovaj P model je 250 cd/m2 brightness (typical), U je 300 cd/m2 i tako gledajuci ove modele od 500+ KM nadjem BenQ XL2411Z i BenQ XL2420Z ... ali po cijeni me to opet odvede do LCD TV-a.

    To znaci da ako ne nadjem neki model do 400-420 KM, kupujem novi TV.
     
  4. mobsterc

    mobsterc Overclocker

  5. NAILS

    NAILS Moderator

     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  6. anel007

    anel007 Komšija

    ^ bas ovo pogledao maloprije, ovo dobro ni zasto :mrgreen: :mrgreen:
     
  7. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    imam jedno pitanje, pa nadam se da će biti forumaša koji će znati kvalitetno posavjetovati.

    dakle, imam gtx650 grafu s kojom znam da nema šanse da igram većinu naslova na full hd rezi (1920x1080), pa me zanima kakav je s tim u vezi bolje uzeti monitor:

    1. neki sa manjom rezom, tipa 1600x900 ili 1366x768 i igrati sve naslove u nativnoj rezoluciji montora?

    2. ipak uzeti full hd monitor i spuštati rezoluciju na prihvatljiv fps?

    ovo pod 2. sam testirao kad je bf3 tek izašao i kada bih spustio rezoluciju ispod nativne monitora, nekako bi i u igri bilo sve mutnjikavo, blijedo, uglavnom nisam bio zadovoljan. pa ne znam kakva je sad situacija, jer koliko čitam, svi predlažu da se igre igraju u nativnoj rezoluciji monitora.
     
  8. Vedo

    Vedo Moderator

    sve mimo nativne ce biti mutno na monitoru. E sad, da uzmes kakav 32"-40" TV i picis 720p rezu - ne bi bas vidio razlike spram 1080p na njemu.
     
  9. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Nece ti ta grafa biti do vjeka. Kupi posten monitor ili HDTV a grafu ces mjenjati kad budes u mogucnosti.
     
  10. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    @vedo

    igram isključivo na tastaturi, i ne privlači me igranje na tv-u i kupovina istog radi igranja, jer imam drugih nekih prioriteta. a monitoru je već lagano vrijeme za mijenjanje. znači ipak bi i dalje bilo bi mutno kad bi spuštao rezu, kao što sam i pretpostavljao. onda ta solucija otpada definitivno.



    @dino

    ova grafa je kupljenja prije manje od godinu dana, i kao što i vedi napisah trenutno ne mogu i monitor i grafu opet mijenjati, a nije joj ni prvi rođendan :). nadalje, ova grafička zadovoljava ono što ja igram (pes, fifa, nba 2k, bc2, bf3 i sl.) tako da nema potrebe da je mijenjam još bar neko vrijeme.

    uglavnom, ako sam vas shvatio u mom slučaju bi onda bolje bilo da ipak idem na montor sa nižom rezom. ali opet s druge strane, možda bi ove igre i radile u full hd, jer nisu nešto posebno zahtjevne u odnosu na današnje standarde. dilema ostaje dakle :)
     
  11. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Bilo kako bilo koji god monitor da kupis promjenices bar 3-4 grafe dok ponovo promjenis monitor tako da nema dileme. A koji to monitor kojeg bi dans kupio ima 1366 768 rezu? Ili nijedan il neki 17" a 24" monitori su danas standard i nisu vise ni skupi. Znaci kupi si fullHD monitor i igraj se. Sto moze na 1080p moze,sto ne moze smanji rezu i trpi do slijedece grafe.
     
  12. Majesco

    Majesco Aktivista

    Uzmi monitor sa 1080p rezom, a dijagonalu odaberi koju ti hoces.
    Tjeraj sve igre na toj rezi, ako koja igra stuca radije smanji detalje, nego rezu.
     
  13. MadbaLL

    MadbaLL Overclocker

    sve ja to znam, monitor se ne mijenja svako malo. evo ja ovaj svoj trenutni koristim od ljeta 2006te.

    ali opet se zapitam kakva grafa treba da bih igrao u full hd sa medium/high detaljima. npr. sportske igre nikad ne igram mimo max podešavanja, tu apsolutno nemam kompromisa. ili max ili nikako.

    a s druge strane, nisam tip koji će dati preko 250KM za grafičku. to mi je max za tu stavku koju bi ikad dao, jer igrice igram upola manje nego prije recimo 3 godine.
     
  14. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Pa za 250km se uvijek moze nac snazna polovnjaca sa jos uvijek validnom garancijom koja ce ti tjerati glatko sve te igre koje igras. Eto po 270 je bilo HD7950 3gb ddr5 ovdje na forumu od pouzdanih ljudi.

    HD7850 se moze naci za jos manje para a isto je vrlo upotrebljiva a nije ni potrosac struje pa moze na svakakvu napojnu.
    Uglavnom ima opcija samo treba malo kombinovat i svaka je bolja od toga da na pragu 2015. godine kupis 17" monitor.
     
  15. Peacemaker

    Peacemaker Aktivista

  16. Pionir

    Pionir Overclocker

    Poslusao sam savjet KingT i kupio sam nov Dell U2412M, hvala :)

    Prvi utisci-monitor je ogroman, mozda kao neki 27" :D

    zauzeo je veci dio police stola za monitor, ogromna razlika u odnosu na moj 19" 16:10...

    ovaj put sam dobio zapakovanu robu, braco to otvorio s cejfom :D
     
  17. heroic

    heroic Komšija

    Za gamere...ubitacno dobar, tako mi se svidio demo da sam morao kupiti :mrgreen: Obecali su dostava prve sedmice u januaru.

    Asus PG278Q
    [​IMG]
     
    Last edited by a moderator: Aug 2, 2017
  18. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    POz ekipa...trebaju mi 2 monitora (identicna) za neku razumnu cijenu,pomognocnosti 22" +..

    ovaj mi prodaje za 200 KM ovakva dva

    lg-flatron-w2243s..koristeni samo u net klubu,znam da su starija generacija,ali mi trebaju samo radi igranja pokera,odnosno rapsoreda tabli..stolova..

    I da,hocu li moci ova 2 monitora spojiti kako bi koristio kao jedan,samo neki split screen
     
  19. donjapa

    donjapa Overclocker

    Pozdrav Bumbaru :)

    Po mom licnom misljenju nisu losa ta dva za 200 KM.

    Sto se tice spajanja, uvijek mozes spojiti ako imas odgovarajuci hardver da to podrzi (graficka/maticna sa 2 ulaza) i da monitori imaju odgovarajuce outpute.

    Kad ih ukljucis samo sebi nabavis kakav softver da ti reflektuje start-bar (ako ti treba) a po defaultu ce biti extended, to je ono sto mislis kad kazes 'kao jedan'?
     
  20. Bumbe

    Bumbe Aktivista

    gdje si brate :D...pa slusaj,8800gt je grafa,maticna ona asus p5kplam tako nesot...a citao sam da ovi monitoru nemaju digitalni ulaz koliko sam shvatio,mada meni neka extra kvaltiet i ne treba...