kupovina na amazon.co.uk ?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by joyjoy, Oct 2, 2009.

  1. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    da li je neko kupovao hardware na amazon.co.uk ? puno je jeftinije nego kod nas ,sad , kada dodje roba kako ide za pdv i carinu ?Koliko se čeka ? Ima li neko iskustva ? kontam uzeti Phenom II X3 720 dodje oko 200KM ? koliko još na to treba dodati ... hm
     
  2. hurmash1ca

    hurmash1ca Moderator

    Pomnozi cijenu sa nekih 1.3-1.4 i toliko racunaj da ces platiti. Ako ti ne ocarine imas srece, ako ne - jebiga, isao si na to :mrgreen:
     
  3. exwizzard

    exwizzard Komšija

    Preporucujem ti da posaljes poruku prodavnici od koje kupujes na amazonu i pitas kojom kompanijom salju pakete.
    Mozda budes imao srece i imas izbor od kojih neki salju jeftinije za BIH.
    Za carinu kao sto je hurma reko obicno je oko 30-40% , ako imas priliku da dobijes paket sa UPS-om onda (barem kod mene) nema carine.
    Robu mozes ocekivat oko 3-7 dana.
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    Ako je veći paket carina ide 99%...ako je manji možda se provučeš....
     
  5. Stormbringer

    Stormbringer Aktivista

    Nisam siguran da ce ti dostaviti hardware u BIH.... pogledaj pod shiping....
     
  6. Esh

    Esh HWB

    Vec je receno -- zavisi od shopa do shopa! Ako pravis kalkulaciju, pravi sa carinom.
    Kalkulacija ide po uvoznom carinjenju, troskovima obrade, angazovanju carinika, lezarini, dadzbinama, taksi, proviziji, bankarskoj proviziji :)
     
  7. h2o

    h2o Aktivista

    Sto se tice carine
    http://www.uino.gov.ba/download/Dokumen ... fa_BiH.pdf
     
  8. joyjoy

    joyjoy Aktivista

    kupio Phenom II x4 940 - dosao me 250KM i cekam jarana iz USA da mi ga donese .... cool
     
  9. Alibegovic

    Alibegovic Veteran foruma

    Neka ti ga dostavi USPS express international, ili UPSom. Nije skupo. Ja sam flyfishing stap od 3 metra, 3 dijela po metar, iz salt lake cityja do bugojna dobio za 20USD USPS express mail int, jos je to kabast paket, a za taj CPU ne vjerujem da je ni toliko.
     
  10. Esh

    Esh HWB

    Sjetih se da dodam formulu za obracun carine:

    Carinska stopa na deklarisanu vrijednost robe (suma vrijednosti/osnovice + postarina, ide uglavnom 5-10%, pogledati carinske tarife) + dadzbina za carinsko evidentiranje od 1% (uzima se od carinske stope) + PDV 17% na deklarisanu vrijednost, carinsku stopu i evidentiranje + drugi indirektni porez te eventualni troskovi skladistenja, spedicije itd.