Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. bhd

    bhd Veteran foruma

    aham, razumljivo, mada imam osjecaj da ni oni ne znaju nekad kako se sta radi, al ajd.
     
  2. selvin

    selvin Moderator

    Pa logicno, poreskoj placas, a u katastru nece primit dok ne dobijes ovjereno od poreske da si platio ili si oslobodjen placanja. Zato ljudi koji kupuju polovan stan, a nemaju lovu da plate porez odmah ne idu u poresku dok ne skupe pare. A samo upisu kupoprodajni ugovor u ZK, ne prepisuju na svoje ime.
     
  3. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    @Almir posto si bio u poreskoj, u vezi onoga za mlade bracne parove koji su oslobodjeni placanja poreza na prvu nekretninu. Jel bitno kako se nekretnina kupuje, neko mi rece da mora biti stambeni kredit?

    Ili ako neko drugi zna za Tuzlu ili TK ko je skoro kupovao @BodySnatcher

    Obzirom da imam 2/3 novca u gotovini, mislio sam i ostatak u gotovini uzeti. Da ne stavljam stan od 85000KM pod hipoteku zbog 30000KM.
     
  4. Almir

    Almir Komšija

    @Reventon
    porez na promet nekretnine se plaća na osnovu cijene notarskog ugovora ili komisije zavisno šta ti uvaže, ja bi provjerio ali mislim da to što si čuo je po meni diskriminirajuće.
    prvi moj stan je bio direktni ugovor sa firmom koja pravi stanove u tz(po pitanju plaćanja) nije bio kredit kod banke i na kraju sam bio oslobođen poreza znači nije uopšte bio hipotekarni kredit za kupovninu stana.

    Ali ja bi prošetao do rudarskog inst i provjerio iz prve ruke :)
     
  5. selvin

    selvin Moderator

    Ma jok, nema veze kako si platio. Cak su oslobodjeni i oni koji su prije 5 godina kupili, ako dosad nisu predali u poresku. Uslovi su da su oba bračna supruznika do 35 godina, da prvi put kupuju i da je stan do 70m2.

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
    Reventon likes this.
  6. NAILS

    NAILS Moderator

    Zar ne moze samo jedan biti ispod 35g na kojeg ide stan?
     
  7. selvin

    selvin Moderator

    Za TK mora biti oboje (osim ako nisu sta u medjuvremenu promijenili). Opet napominjem da je ovaj porez a samim tim i sve olaksice definisane na nivou kantona.
     
  8. NAILS

    NAILS Moderator

    Da, znam. Onako pitam kako je kod vas. Mislim da u ZEDO mora biti samo jedna osoba na koju ide nekretnina. Saznat cu krajem mjeseca.
     
  9. BodySnatcher

    BodySnatcher Aktivista

    @Reventon
    Nisam u kategoriji "mladi bračni par".
     
  10. NAILS

    NAILS Moderator

    Samo da javim da je kupljen stan. Danas zavrseni ugovori i uzeti kljucevi. Hvala na preporukama.
     
    kvaju, Reventon, NaLe! and 5 others like this.
  11. Reventon

    Reventon Veteran foruma

    Mene izradise za stan, taman se dogovorili, pristao na cijenu i covjek odusta od prodaje. Nesto vlasnik zakuho sa zenom :rolleyes:
    Ima i drugih opcija ali su stanovi devastirani, dok ulozim u renoviranje dodjem na cijenu novog.
     
  12. Stevie_Ray

    Stevie_Ray Veteran foruma

    Kolegi s posla isto neki dan propade deal za stan. Nije to lako kupit.
     
  13. NAILS

    NAILS Moderator

    Ima slucajeva gdje prodavac ne zna koliko traje obrada i procedura pa neki ljudi kontaju da ga zavaljujes i odustanu u sred procesa. Ima dosta stanova sa napuhanom cijenom pa banka procijeni stan skoro 10K manje nego sto tebi treba. Opet kazem, u Zenici su kvadrati jeftini. Treba paziti kolika je realna cijena ako se nema keša za nadoplatu.

    Poprilicno je stresan proces i najbitnije u svemu je sacuvati živce i zdravlje.
     
  14. kvaju

    kvaju Komšija

    I nemojte tražiti u banci nekoga koga znate, misleći da ce vam ubrzati proces, mene je to koštalo 15ak kg živaca, i mislio sam na kraju pucati u njega, oko 3 mjeseca trajala kupovina stana na kraju, da sam obicnoj službenici za kredite malo iskusnijoj to dao, zavrsio bih za 20 dana max. Kolega za 10 dana sve završio. Doduše u mene je malo komoliciranija situacija bila, posto je jedan od vlasnika u USA bio, pa idu neki apostili itd, pa se malo oteglo.

    Sent from my Pixel 2 using Tapatalk
     
  15. Ajdin87

    Ajdin87 Aktivista

    Kad imas nekoga, brzo to ide. Kod nas prodavac u zurbi bio, a covjek ima veze. Mi smo za 15 dana usli u stan. Od dogovora do kredita, procjena, notara, zamjenskog kredita, isplate, sve.

    Samo je vazno kolko je taj neko jak.

    Sent from my Nokia 7 plus using Tapatalk
     
  16. kvaju

    kvaju Komšija

    Ej ljudi, kakva je situacija :D

    Mjenjao bih banku uskoro (Unicredit), kakva je situacija u drugim bankama, vidim nešto se svi takmiče i nude kredite svakave, pa ću krajem 4-og mjeseca uzeti godišnji i prohodati
    po svim bankama da vidim čija je ponuda najbolja.

    Prebacio bih čitav kredit kod druge banke, pa da vidim kakve su kod vas kamate
     
  17. selvin

    selvin Moderator

    Zavisi ti to od mnogo faktora. Generalno u Tuzli je najbolju kamatu za stambeni moguce dobiti u Sparkasse. Naravno, zavisi od firme, plate, visine kredita, vrste kredita, itd. Imas stambeni ili nenamjenski kredit? Trenutno su kamate pale u odnosu na kraj 2020 godine kad su bile bas povelike. Ali su i dalje trenutne veće nego sto su bile u 2019 i sumnjam da ce padati toliko, ali ko zna. Kakva ti je sad kamata, koliko si godina otplatio?

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
     
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Hipotekarni kredit imam, 4,49 kamata fixna, još 6 godina imam od 5/2021.


    Sent from my Pixel 4 XL using Tapatalk
     
  19. Vector Ing

    Vector Ing Aktivista

    Ja sam relativno skoro uzeo u NLB, tamo mi je bila najmanja kamata za moje uslove otplate i dali su mi 2,75.
     
    kvaju likes this.
  20. XTRage

    XTRage Veteran foruma

    Posteno vas lupaju, u EU je aktuelno 1,5% za stambene.
     
    donjapa likes this.