Kupovina stana u BIH

Discussion in 'Generalna diskusija' started by kvaju, Oct 30, 2012.

  1. kvaju

    kvaju Komšija

    Pošto ovdje vidim ima dosta oženjenih, mislim da bi bilo ok otvorit ovu temu čisto da možda koju pametnu pokupim, ili neki savjet.

    Ubrzo će past i na mene da se odlučim za ovaj potez pa mi sve dobro dođe.

    Dakle, može li mi tko laički objasnit ili nekako reći koja je razlika između stambenog kredita i hipoteke?

    Negdje sam čuo da je bolje gonjat ove manje banke, jer one imaju povoljnije uvjete kreditiranja nego ove velike, pošto se one kao
    bore za svakog klijenta, i time ih privlače. Kod koje ste vi banke dizali ove velike kredite, i jesu li vam rate puno varirale tokom mjeseci vraćanja, ono jedan mjesec 500, drugi recimo 550 ili slično, jeli bilo tih situacija, te dali postoji ijedna banka koja daje fixnu kamatu na tako duge kredite?

    Kako su cjene stanova, bar u Mostaru doslovno kroz par mjeseci skočile kao da živim na Beverly Hillsu,ljudi koji imaju
    hajmo reć siguran posao i prosječnu plaću (obadvoje njih) kada bi digli neki kredit za stan od 60ak m2 morali dignut 100 000 + km, morali bi malter ne davat jednu plaću samo za kredit ito na 25godina, a još kad djeca dođu i ostalo, ili nedajbože jedno ostane bez posla, mišljenja sam (ili bar se glupo nadam) da će ili kvadrat stana morat ići dole,
    jer nemože mi uglavu uć šta sva ljudi prodaju za 100 000km, misleći da će radi kupovne moći naroda ići kvadrat dole ili da će bar ove banke neke povoljnije uvjete davat, jer ljudi nemaju para.

    Opet mi prolazi kroz glavu da sam možda u krivu (a sigurno jesam :() da će ove km se pretvorit u E, i da ima ljudi koji kupuju te stanove
    bez obzira što će vratiti ako dignu 80 000 a vrate 187 000!!! (rf banka) i da ja moram uzimat što prije štogod da nebi vrag totalno odio šalu i stvarno se te km pretvorile u E.


    Zvučim neozbiljno kad pitam ovakve stvari sigurno, i mislio sam se šta uopće napisati na ovu temu na ovom forumu, ali sam mišljenja da ću sigurno pokupit koristan savjet ne samo ja nego možda netko još na ovu temu.

    Normalno da ću sve ove informacije pitat i u banci ubrzo, i sve u detalje, pa ako možete iznjet možda neke savjete vi koji ste već u ovakvom kreditu šta da očekujem uopće, dali ste imali neku pogodnost na koju možda u tom trenutku niste znali, a volili bi da vam je netko rekao prije za to ili slično, valjda shvaćate šta me zanima.
     
  2. wragg

    wragg Aktivista

    Hvala ti brate, uljepša mi dan! :D :D
    Nego, ja sam ti u tom stambenom kreditu od kad sam se oženio, a to je sad već 7 i pol godina. Od tada do danas mi je rata narasla 50KM, a kredit je u eurima. Totalno nepovoljno, ali sta sad da radim. Stisni, otplati i dobro je.
    Nego, moj ti je savjet da pravis kucu, a ako nekad bude viska para lako je kupiti stan. Da sam bogdo ovako i ja mislio prije 7 godina...
     
  3. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Pa zar nije stambeni kredit na osnovi hipoteke. Znaci zalazes stan koji kupujes pod hipoteku kao sigurnost banci da ti da lovu za taj stan.
    Ako ne mozes placati mjesecnu ratu, uzimaju ti stan i prodaju ga. Vrlo jednostavno. Svaki stambeni kredit frcera tako :)

    Ja uvijek gledam banke kao luksuzne k****, placas onoj koja ti nudi najvise za lovu. Kad vise nije interesantna, odes drugoj. Sad ne znam koliko je jednostavno mijenjati banku / prebacivati kredit u BIH, ali ovdje je vrlo jednostavno :) Kad smo uzeli stan #1, uzeli kredit kod banke koja je nudila najbolju kamatu. Kad smo uzimali stan #2, otisli smo banci kod koje smo bili dugorocni korisnici sa VIP statusom, znaci kredit, stednja, fondovi i akcije, racuni za plate, sve je bilo tu, kad su nam rekli da nam ne mogu dati nikakvu ponudu sto se tice kamate, jednostavno smo prebacili sve banci koja nam je ponudila najbolje uslove. Sad u decembru istice taj deal, ako se ne skontaju kako ja zelim, idemo dalje :) Vrlo jednostavno.

    Eh sad, nisam sad neki expert, ali ekonomsko stanje u BIH nije bas najbolje. U direktnoj vezi s tim je i trziste nekretnina. U uredjenoj drzavi, kad je ekonomska kriza, kamate na kredite padaju, da bi raja imala vise love da trosi negdje drugdje, i s tim stimulira ekonomiju. Banke moraju ostati interesantne brojnim musterijama, tako da kamata pada. Zestoka konkurencija pomaze.

    Moji su prije par godina uzeli stan u SA, i znam da je tada kvadrat kostao preko 2000. Sada cisto sumnjam da mogu uzeti 1800, ako i toliko. Gubitak koji mogu podnijeti, ali nije isto tako i za nekog ko zivi i radi lokalno.

    Da cijene u Stockholmu rastu lagano ali sigurno cak i u ekonomskoj krizi, da se razumjeti. Da cijene rastu u BIH gdje svaki dan neka veca firma ode u stecaj, to je balon koji ce prije ili poslje puci, i ne zelis biti jedan od onih koji ce se naci u tom balonu. Na zalost, BIH je u vecem kurcu nego Grcka, i ja samo cekam da rikne.

    Da se nadovezem. Wragg ima kredit u Eurima, sta ce se desiti kad KM vise ne bude vezana za euro. Bice ista situacija kao i na islandu. Ljudi se zaduzivali u stranim valutama, jer je pola europskih finansija prolazilo kroz island. Kad su banke pocele padat ko zrele kruske, valuta devalvirala, a euro ostao isti. Odjednom cijela plata ode na mjesecnu ratu, pa dvije plate, i krah.
     
  4. NAILS

    NAILS Moderator

    Onako površno, imas stambeni kredit sa žirantima, imas hipotekarni bez žiranata gdje ti je taj stan hipoteka i imas gdje založiš stan kao hipoteku + moras imati žiranta/e.

    Kolega kupuje stan, ima veliku platu ali ne moze ni preko 30K dici niti više daju na 20+ godina kao prije. Mislim da je kredit na oko desetak godina. Pa moras valjda ganjati dva kredita u dvije banke itd. E sad vjerovatno on ima problema sa žirantima pa ne moze vec usumu uzeti pa mora u dvije banke ganjati itd.. ne bih ti znao reci precizno.
     
  5. kvaju

    kvaju Komšija

    Dok uzmem zemljište negdje u blizini grada, a ljudi prodaju dulum zemlje za nekih ~40-50k km, pa onda treba to zemljište pretvorit u građevinsko da bi se uopće moglo gradit, pa dok voda, dok struja, prilaz, imam osjećaj da je to prevelika kentra i trošak, a iskreno više bih volio neku kućicu na nekom finom placu, gdje imam svoj mir, a i zdravije je u svakom pogledu, sad jeli jeftinije - to neznam, jer živim po stanovima čitav život.

    Problem je taj što ja ako je na plakatu banke ili ako mi službenica tamo rekne kamata ti je recimo povoljnija nego kod npr. druge banke, imam osjećaj da uvijek ima neko ali, ili nešto što će mi kasnije nabirikat, uvijek da imaju ti neki skriveni troškovi.

    Logike mi nema, da u toj krizi cjene stanova idu gore, umjesto dole.
    Bilo je čak i u Španjolskoj jedno naselje čitavo novogradnje čami prazno nitko neće da uzme stana, ljudi nemaju.

    E ovo mi nije jasno, i toga se najviše bojim, banke koliko sam shvatio daju kredite kod nas samo u eurima?
    Dali se sa tim eurom može desiti nešto kao sa švicarcem? Dali je bolje uopće dizati kredit u domaćoj valuti ako postoji način da se
    može dignut?
     
  6. kvaju

    kvaju Komšija

    Imaju ti hipotekarni sa sudužnicima i jamcima, mada mi ta razlika i nije baš najjasnija.

    Znam da keša najviše se može dignut 30-40k nenamjenskog, a ove hipotekarne daju na 25 godina mislim ove banke ovdje bar.
     
  7. ColdFire

    ColdFire Overclocker

    Ovo ti kolega pametno zbori , kupi kakve livade i spucaj sebi kucu :) ja se kajem sto nisam poslusao roditelje , ajde ocu da sam u gradu ovo ono ... cim odplatim prodaja i priroda i moj dunjaluk makar bio 10 sa 10 metara !
     
  8. Sena

    Sena Veteran foruma

    Moji roditelji su prosle godine kupili stan na Stupu novogradnja, kvadrat bio oko 1500KM cini mi se, islo je na kredit da je stan hipoteka, bez ziranata.
    Islo preko rf banke.

    Sto se tice cijena kvadrata na Gbrbavici gdje sada zivim, tu su poprilicno vece, idu do 2000KM cak i preko iako je stara gradnja.
     
  9. bhd

    bhd Veteran foruma

    Znas li kolka rata i na koliko?
    Dobra tema i ja sam poceo razmisljat o stanu

    Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
     
  10. Sena

    Sena Veteran foruma

    15 godina, oko 740KM rata.
     
  11. bhd

    bhd Veteran foruma

    Nije to lose tako sam i kontao to nekih 70k

    Sent from my GT-N7000 using Tapatalk 2
     
  12. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    Kuca je zakon, jos ako je neko prigradsko naselje pa recimo od 15 do 20km od grada.
    To je 15 minuta voznje. Imate kakav takav mir, imate dvorište, ne brinete se ko je iznad vas a ko ispod vas.
    Za 80.000KM prijatelj inženjer napravio kucu 10x10 sa bazenom u holu. Spojena dva sprata.
    Jeste da mu je trebalo 2,5 godine da zavrsi sve radove ali nema tog stana koji bi mogao da zamijeni taj prostor koji on sada ima..
    Plata mu i nije bila nesto posebno velika.
    E sad ko je spreman da se izdvoji 15 minuta daleko od grada, ima koliko toliko manje dinamičan i bučan životni prostor (jer recimo ja u gradu ne mogu da spavam, mene svako trubenje na parkingu ispred budi, navikao sam na mir), a tu je i naravno čist zrak... Kuća je ko stvorena za njega. Ali i kako god okreneš u kući 10x10 mogu biti dvije porodice za nedaj Bože.

    Meni su ti stanovi, od 150.000 KM+ u centru grada čisto bacanje para.
     
  13. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Takva kuća i 80.000 KM za istu mi se čini nemogućim. Od početka, dakle od kupovine zemljišta pa do izgradnje kuće do faze kada je spremna za usljevanje (stolarija, razvedena struja, voda, sve dakle) - mislim da je znatno više od 80.000 KM. Inače, vole ljudi tako slagati da su jeftino prošli pa da ispadnu maheri u snalaženju.
     
  14. Bio_Sam_Zmijanac

    Bio_Sam_Zmijanac Veteran foruma

    zemljiste je naslijedio naravno, a inace bi bila cijena oko 15.000.

    Ja sam gledao ispostavljene fakture, pošto je čovjek inženjer naravno montaže svih instalacija je dobio dodžaba. Jer su mu to uradili prijatelji, poznanici i sve ostalo..A neke i sam on. Prednost kod izgradnje kuće, što su troškovi mnogo manji, i što ti sebi biraš materijale koji su vjeruj kvalitetniji i jeftiniji od onih koji se ugrađuju stambene objekte.
    Vjeruj znam o čemu pričam jer radim u građevinskoj firmi.
    Eh sada druga je stvar ako neko zeli da mu se kuca uradi po projektu i ekspresno...Što je opet jeftinije od stanova u centru grada. To je druga stvar.
     
  15. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Defintivno, nista se ne moze mjeriti s kucom van grada. Kad se pustimo u avanturu s drugim dijetetom, nema druge nego tako.
     
  16. KingT

    KingT Veteran foruma

    Imam kucu sa 2 garaze u Rakovici, 14km od Nedzarica gdje stanujem, ma bas odmor od gradske svakodnevnice.. :wink:

    [​IMG] [​IMG]
     
  17. Zeleni

    Zeleni Network Ninja

    Hahaha pola Sarajeva ima vikendicu u Rakovici ;)
     
  18. kvaju

    kvaju Komšija

    Ima li tko iskustva sa montažnim kućama, kažu daju 100god garancije u šta sumljam, ali općenito me zanima kvaliteta življenja u njoj, to drvo, kakve su izolacije, održavanje tog drveta i slično, ili pola pola, donji dio da je 'normalni' a drugi montažni.

    Neznam.. volim otić kod kolege u bijelo polje (10ak min od centra) kuća mir, bašta, posadit nešto, uvijek imaš neke rađe oko toga, što je i pozitivno, nego se samo zabit u stan.

    Ali opet njega dočekat na kavi, trošak mu, posao trošak mu dok ode i vrati se svaki dan, djeca kad u srednju krenu busom moraju, ili štopom(sjećam se da je on to prakticirao, pare od busa potroši na gluposti prije il poslje škole) što je isto trosak, jer ovaj gradski prievoz em što je skup, linije idu par puta dnevno tamo, uvjek moraš se mislit gdje ti je dijete ili slično.
     
  19. sumeir

    sumeir Komšija

  20. veki81

    veki81 Aktivista

    Ova druga slika me podsjeca na caspian border (hilltop) :smt003