LAN mreza 500m?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by _amar, Nov 7, 2009.

  1. syss

    syss Veteran foruma

    ti si poludio do kraja.

    tebi lan preko vinove loze radi, pa je onda uzorak ispravno kabliranih mreža zadovoljen? daj budi ozbiljan čovječe.

    bila je mega grmljavina i nakon toga oprema je spaljena... hm.... vrlo vjerovatno je netko došao i kratkospojio kompletan hardver na dvije različite lokacije. naravno da može biti i proboj u gradskoj mreži, ali opet nitko u oba haustora nije ostao bez struje.

    vjerovatno netko sa lemilicom operira po naselju.

    nisam ja rekao da se dešava stalno, ali zlatane moj ako umjesto 100km uložiš 110km u opremu u obliku stp kabela za vanjsku instalaciju, pa da ima 1% šanse da ti krepa 10-20-100 puta skuplja oprema, vjeruj mi da bi ja mirne duše dao tih 10% više... ti pričaš o nekim trilijonima i totalnom drugim granama koje nemaju veze sa ovom temom.

    ovo za brikane osigurače neću ni spominjati... vjerujem da tvoje uštede i strah od velikih bogova urote idu tako daleko da ne smatraš ni potrebnim imat fid-ovku na kupaonicu jer je ona, jelte, 10-20km, a možeš đabe riješit sa prebrikanom žicom bojler, hidrofor, veš mašinu i tako te izvore vode u koje guraš dijelove tijela. šta ćeš slušat stručnjake, oni su babaroge i rade za industriju fidovki, pa guraju svoje.

    samo da te pitam jel misliš da je loše što ja svake godine uplaćujem kasko za auto pod kreditom?
     
  2. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ljudi, da ovo nije previse offtopica? gdje su moderatori?
     
  3. syss

    syss Veteran foruma

    diskutiraju sa zlatanom.
     
  4. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    o necemu nevezanom za temu.....
     
  5. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Mislim, da počevši od ovog do syss-ovog za temu relevantnog posta treba izbrisati. Zašto je to offtopic? Govori se o zaštiti opreme. Ništa nije višak. Može čovjek naučiti i nešto novo.
     
  6. Almir

    Almir Komšija

    Evo da ja malo rezimiram
    Bužet od 3k je skorz malo bilo za sa ili bez žicom, ako se želi da odradi po knjizi...

    Moj svajet je pošto vas ima više odradite to preko wirelessa a evo i zašto:
    1. administracija mreže je lakša
    2. nećete imati problem sa statikom
    3. ova mrežna toplogija sa switchevima je skroz loša jer ako se jedan isključi ili crkne svi u nizu iza njega su down...
    4. opremu za pristup toj mreži može da bude jako loša jer se radi o maloj udaljenosti, možete da napravite sami antene, kartice su isto jeftine jedino ostaje pristupna tačka na kojoj netreba štediti.
    5. žica je ok ako će se odraditi po knjizi, vjerujte mi nećete uvijek biti u stanju da se penjete po banderama i sl drveću ako nešto nije ok,

    REZIME ako možete odradite to preko wirelesa ali kvalitetno sa 5g i to ima da bude TOP
     
  7. ReNNo

    ReNNo Overclocker

    Ako se radi vecinom o igranju onda moja topla preporuka je "Hamachi"
    Ukoliko želite prenositi dosta fajlova onda je mnogo jednostavnije rješenje wireless kako je Almir objasnio.
    Kablovi zaista nisu dobro rjesenje ako se radi o naseljenom podrucju.
     
  8. _amar

    _amar Aktivista

    Izvinite sto me nije bilo dugo, dolucili smo vako:
    Odlucili smo da idemo za wireless varijantu posto je lakse izvodljivija a i zbog toga sto ste vec napisali: ako jedan switch crkne ode citava mreza :(
    Narucili smo AP TRENDnet TEW-453APB Hot-Spot Wireless N 300 MBbps i 8 mrežnih kartih CANYON Wireless CNP-WF511.
    A za antene jel mozemo koristiti ove antene od tv-a i satelitckih?
     
  9. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    Javite rezultate (nisam optimista sa tim ap-om) , za antene naravno da ne
     
  10. zoi

    zoi Veteran foruma

    300 MBbps<- kakva je ovo mjera?
     
  11. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    :lol: :lol: :smt005
     
  12. Almir

    Almir Komšija

    Zaboravi bilo kakav fabrički AP, ovo od 300mbps je :lol: koliko ja znam ovaj ap nije po N standardu tako da...

    Ap mora ići kao ruterboard i mikrotikom, zašto?
    1. ima dovoljno procesorske snage i sowtverske mogućnosti da odradi kako treba i kako ti želiš, vjeruj mi jako brzo počne divljenje na tako mreži i bez ograničenja sva ova priča je uzalud...
    2. radi u vanjskim uslovima jako dobro, takođe rijetko se kvari, troši malo stuje ipak radi 24/7
    3. kako radi ap tako će raditi i ta mreža, sa ovim gore ap = kilavo :D
    4. olakšano je dalje proširenje mreže sa susjednim mrežama
    5. itd itd do 100

    Znači pričam argumentovano iz iskustva.
    Poz.
     
  13. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Neotesanko.