LAN mreza 500m?

Discussion in 'Internet provideri, umrežavanje i web servisi' started by _amar, Nov 7, 2009.

  1. BiceBolje

    BiceBolje Overclocker

    Obavezno radite sa CAT6 zbog vaših udaljenosti, a više nisu ni skupi toliko. Sad je na vama da smislite topologiju koja bi bila najefikasnija. Možda bi vam radio i onaj sistem bez da kupujete ijedan switch, jer već imate svi ove bihnet routere, i da sam na njih dodajete kablove kuća po kuću, ioako to po meni nije najsretnije rješenje. Usporit će mrežu, ali ne znam koliko. Morate smisliti neki način gdje će biti manje routera / switchewa i samim time manje veoma dugih kablova. Ne žurite.

    Možda da svake dvije kuće dodajete po jedan switch i tako šaljete dalje signal, ali je bitno da ide preko jednog kabla. S tim da bi bilo super kada bi imali centralizovani switch negdje u sredini.
     
  2. Zlatan

    Zlatan Komšija

    ma ne znam stvarno, najobicniji patch kabal, 2 godine bez problema rade, fata se po njima i vinova loza :)
    u genelecu uzeo, samo reko dajte mi 40-50 m patch kabla, dal je cat5e ili cat 6 ili koji vec imaju ne znam.... ako imate para svakako nabavite gigabitne switcheve, transfer podataka je OSJETNO brzi, sad za igre ne znam kolko ima efekta, moze biti da se pri igrama razlika nece osjetiti ni sa 100Mbit switchevima, -nisam probavao, a oni se mogu nac dodzaba....
     
  3. GW

    GW Moderator

    Pružati kablove preko el. stubova je big no-no. Najbolje je da ih zakopate u zemlju.
    Cat-5 kabl možete koristiti, najveća dužina segmenta je 100m, s tim da će brzina mreže biti 100Mbit/s. Ako budete koristili Cat-6, onda će brzina moći biti 1Gbit/s (naravno i switchevi moraju biti Gigabitni, kao i mrežne kartice), ali je dužina segmenta opet max 100m. Možete ići preko 100m ali onda mreža ne mora raditi ako treba. Standard definiše ispravan rad do 100m, sve preko toga je rizik.
     
  4. syss

    syss Veteran foruma

    javi se zlatane kod iduću grmljavine... tako su i moji kvartostvski mrežari na teži način osjetili isplativost stp kabela.

    čitaj kad im je apsolutno sva oprema pokrepavala na tavanima objih zgrada.
     
  5. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    neki su mi ovdje smjesni..... kopati kanale za kablove? pa tu imate 10 dana kopanja ba. sad je pitanje, ko ce vam pustiti da to kopate kroz njegovo dvoriste, ili ispred kuce. sutra vam neko od dusmana moze i presjeci taj kabal. razvlacenje kablova po banderama je nezakonito djelo ako ne pitate vlasnike bandera (bandere za struju pripadaju elektroprivredi, a one za rasvjetu i telefoniju opstini). u vecini slucajeva to ne dozvoljavaju, ali ako dozovle traze naknadu.... uzeti kakve kvalitetne D-Link AP-ove koji mogu voziti Turbo 108Mbps ako toliko zudite za brzinom..... kreator teme uopste nije naglasio sta hoce postici tom lan mrezom
    1. dijeljenje interneta
    2. FTP server tj. dijeljenje datoteka ili obicni sharing foldera na windozama
    3. mrezu namjenjenu prvenstveno za igranje
    4. sve od ovog prije nabrojanog....

    ja i kolega smo povezani ap-ovima na 1,5KM udaljenosti, i on skida sa mog FTP servera u prosjeku 2-2,5MB/s. neko misli da je to malo? sa AP-om na g standardu tj. 54Mbps, teoretski mozes izvuci nekih 20-22Mbps.

    ako cete razvlaciti kablove (sto teoretski jeste bolje rjesenje) onda bi racunica bila ovakva:
    1. treba vam oko 280m kabla, uzmimo neka je to cat5e, i to kosta 100-tinjak KM
    2. treba vam na svakoj lokaciji switch (neki sigurno imaju vise od jednog compa u kuci, bilo laptop ili nesh slicno), neka je najjeftiniji 5-portni i on kosta 25-30KM, znaci u prosjeku nekih 7 switcheva * 27KM = 190KM
    3. treba vam par dana da to fino iskopate i sakrijete te kablove.... i to ima svoju cijenu

    wireless varijanta ce vas izaci vjerovatno duplo skuplje ako ne i vise, ali je jednostavnije za odraditi..... opet kazem, bez neke realne slike citavog podrucja, ne mogu vam reci koliko trebate ap-ova, kakve antene, sta od opreme na strani klijenta itd itd.... naravno, uzemljavanje svih uredaja na tavanima smanjuje mogucnost ostecenja od groma, ali ne iskljucuje tu mogucnost....
     
  6. Zlatan

    Zlatan Komšija

    pa koje im je alternativa?

    trebalo bi vidjeti procente crkavanja, a ona se desavaju tamo gdje i nema nikakve mreze koliko znam(desavaju li se?)...meni nikad nista nije crklo , a imao sam brdo racunara(jest doduse jednom jedna napojna stara sad ne vjerujem da je od toga)a nikad ne vadim nista iz uticnice niti gasim kao sto neki vade od modema ili iz zida kablove kad grmi ili slicno.....

    cini mi se da su mnoge slicne predostroznosti strucnjaka pocevsi od medicine preko racunarstva pa do politike samo pretjerivanje i strah od slucajeva koji se u praksi gotovo pa i ne desavaju :)

    ili se desavaju toliko rijetko da nije razumno trositi resurse na njih....nikad se ne mozes osigurati od svega...siguran sam da ti momci nemaju ni napojne kako spada pa bi 'trebali' prvo od toga krenuti a onda ne znam gdje bi im bio kraj... trebalo bi im jedno milionce da se osiguraju od svega ..naravno obavezno bi trebali baciti duhan, ne pojesti komadic cokolade koji je pao na tle jer bi se mogli inficirati , i slicno, i realno opet ne bi bili Bog zna sigurni...
     
  7. sgtPepper

    sgtPepper Overclocker

    Smiješno je kupovati tolike switcheve i kablove a postoji wireless opcija.
     
  8. Almir

    Almir Komšija

    Reci o kojem budžetu se radi i na osnovu toga možeš dobiti neko rešenje, vidim da ljudi ne razlikuju par pojmova cat5, cat5e i cat6, dva zadnja omogućvaju 1000Mbps a razlika u cijeni je velika naročito za home projekat.

    Onako školski to bi trebalo da se odradi jedan switch recimo 16 portni na lokaciju u sredini i svi kablovi ka tom switchu ili dva switcha pa malo optike al ode to onda jbg... :)

    Znači koliko para takvo rešenje, ;)
     
  9. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ma nije ono smjesno to kupovati, jer je to jeftinija i brza varijanta, ali samo u slucaju da imaju mogucnost i dozvolu od komsija da to urade..... pogotovo ako je to neko selo, gdje je narod informaticki nepismen, hajd ti njemu objasni sta zapravo radis? pa jos uvijek imas seljaka koji nedaju posjeci sljivu u svom dvoristu da se umjesto nje posadi bandera da bi taj isti imao telefon....
     
  10. _amar

    _amar Aktivista

    Eh ovako:
    Budzet nam je oko 300 km! Kablo bi lako razvukli po kucama i "sljivama" ako vec nesmijemo po stubovima. Mreza bi koristila za igranje igrica, ftp i ponekad djeljenje interneta. Kablove da zakopajemo-neide. Trebalo bi nam oko 10-15 dana jer bi morali i asfalt da dižemo :(
    Sad zasad mislim da nam je najbolje rješenje da idemo wirelless, mada neznam jeli nam to isplativo?

    EDIT:
    Sliku područja nemogu nikako sada da uslikam posto kisa neprestalno pada, uglavnom sve kuce su na istom nadmorskom visinom.
     
  11. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    300km.... sa tim budzetom ni kablove necete moc kupiti, za 300km mozda, ali kazem mozda cete naci pristojan wifi ap sa malo boljim antenama, ali daleko od toga da ce biti brzo
     
  12. Zlatan

    Zlatan Komšija

    108 KM kosta 305 metara kabla cat5e( a njima po dijagramu treba 275m)

    5 switcheva 100Mbit novih x 23KM (polovnjaka ima i za 10KM)=115KM

    postaviti switcheve u kuce broj 2, 4, 5, 6, 7

    108+115=223KM

    dodaj jedno 10Km za konektore plus 20KM za neka fina kljesta jer ce im trebat sigurno i kasnije

    i eto za 250KM dakle imate sve evenutalno neka sitnica ako sam zaboravio, ne znam sta Vam znaci glavni racunar

    Kasnije dok se malo uhodate i vidite kako vam ide mozete to poboljsati sa gigabitnim switchevima i mreznim karticama bice vam dosta brzi file shareing a mozda i druge stvari mozda cak odmah da idete na tu varijantu bilo bi 250Km skuplje(za switcheve) al je zivot dosta laksi
     
  13. dino73n

    dino73n Veteran foruma

    Ako se nekim slucajem utvrdi da treba iskopati 275m kanala da se poloze ti kablovi i jos nekog buzira da se kabal ne osteti ovaj projekat pada u vodu!
     
  14. _amar

    _amar Aktivista

    Glavni racunar nam je komp koji bi bio stalno ukljucen(kao server) i na njemu bi cuvali muziku, slike..itd
    Kopat kanale necemo 100% jednostavno ne isplati se!

    A kada bi isli na varijantu wireless, imam ja nekakav Access Point mislim da mu je brzina 54 Mbs bili se on mogao iskoristiti i sta bi nam jos trebalo??
     
  15. syss

    syss Veteran foruma

    ajmo ne bacati ovu diskusiju na trivijalno filozofiranje.

    ti momci drže wifi.hr tako da nisu baš momci iz okolice nego mega pokret u hrvackoj.

    nije nikome krepao stroj zbog loše napojne nego kompletan hardver između dvije zgrade što se mreže tiče... znači dva haustora su ostala bez neta. firewall, routeri, switchevi, ap-ovi itd. itd.

    ne shvaćam tvoju toriju zavjere koju očito vidiš u svemu, kada ti netko da primjer iz prve ruke i rješenje istog... rješenje nije sigurno provlačenje neshield-anih kabela preko vinove loze za ime božje.
     
  16. Zlatan

    Zlatan Komšija


    pa sto onda , tamo negdje se srusio avion poginulo 100 putnika i sad vise nitko ne i trebao letjeti avionom?

    to je put u ludilo i paranoju...meni je bas to dokaz da je ta solucija ok ,to sto su ti uceni decki odlucili na tu soluciju..e sad desila se nesreca pa sto onda...kad bih se zelio potpuno osigurati i zivjeti po pravilima ne bih trebao uopce izaci van pa ni ici na net...zato sam i pomenuo napojne kad bi se islo po pravilima pola ljudi sto imaju net ne bi ni trebali ici na net jer nemaju adekvatnu opremu...mogla bi im i kuca izgorit i slicno...covjek se osigurava onoliko koliko moze i koliko je u prilici...
     
  17. syss

    syss Veteran foruma

    aha... možeš kupit osigurač za 1km ili prebrikat postojeći pregoreni sa žicom iz ladice koji "iza" sebe drži xxxx€ opreme i to je onda isplativo?

    odlučili su se na tu soluciju jer je netko donirao utp kabel i nisu imali ništa drugo pri ruci, nakon zajeba sa grmljavinom su (poučeni iskustvom) uzeli stp i stvar radi bez greške.

    stvarno nekad ne razumijem koliko daleko možeš ići sa tom kvazi filozofijom as seen on oprah, a put u ludilo stvaraš sam sebi sa takvim mišljenjima.
     
  18. Stihoklepac

    Stihoklepac Moderator

    ako cemo gledati neke osnove elektrostatike kako sam skontao radi o naselju sa kucama (vjerovatno prigradsko), takodje ako kontaju ap postavljat morat ce staviti externu antenu koja ce vjerovatno biti na prvoj grmljavini najvisa tacka

    ako ce postavljati kablove, znaci nema sanse da utp kabl ide preko bilo kakve bandere bez buzira i sajle koji nisu uracunati u cijenu.

    ja bih ganjao sa ebaya jeftine wrt routere po mogucnosti linksys, povezat ih u mesh ili matrix mrezu
     
  19. kolinsb

    kolinsb Veteran foruma

    ono sto podrzava mesh, nije jeftino.... po treci puta ponavljam, bez realne fotografije naselja ne moze se tacno reci sta treba od opreme!!!!!!! mozda ce trebati jedan ap, a mozda njih pet. pa kome se ovdje govori?
     
  20. Zlatan

    Zlatan Komšija

    pa eto i meni godinama radi bez greske...dakle te nesrece se ne desavaju tako lako i svakodnevno kao sto ti tvrdis....ih kolko sam samo imo takvih osiguraca kad smo vec kod toga pa eto ziv sam i zdrav i sta mi fali...sa druge strane to sto se njima desilo pitanje je uopce da li je uzrokovano time ili necim drugim...ko ce to znat... vjerujem da je nekom bilo najlakse svalit na te utpove a Bog sami zna sta je bilo u pitanju....ponavljam, kad bi slusali strucnjake koje nas prepadaju babarogama trebalo bi nam svakom po jedno milionce eura da se osiguramo od raznoraznih nesreca koje nam se mogu desiti....ajde iskreno odgovori makar na jedan moj dati argument..sta mislis koji broj od ove devetorice su pusaci duvana? ako se ne boje pusiti i tako ugroziti svoj zivot zasto bi ih onda i jednu sekundu trebalo biti strah od nekakvog 1:1.000.000 vjerovatog udara preko utp kablova....